Jump to content



Ποια ταινία είδατε πρόσφατα 2.0 (CineLab)


DJD

Recommended Posts

starwars...
Το σεναριο ηταν επικο και αξιο για τελειωμα του συγκεκριμενου κυκλου.
Η σκηνοθεσια ομως... χμμ...
Θα προσπαθησω να αποφυγω τα spoiler (αν και οι φαν θα καταλαβουν, αλλα οι φαν το χουν δει) ΜΙΑ ΣΚΗΝΗ, ΜΙΑ Γ.... ΣΚΗΝΗ χωριζε την ταινια απ το να γινει το επικοτερο αριστουργημα ολων των εποχων απ το να σιχτηριζουμε τον J.J. Abrams για ολη την υπολοιπη ζωη μας (και οχι μονο, αν καταφερουμε να γινουμε Force Ghosts) και ο τρικαραγκιοζας ΔΕΝ !
κι εδω δε μπορω να αποφυγω τα σποιλερ, οποιος δεν την εχει δει... μα παει καλα? φυσικα και να πα να τη δει ΤΩΡΑ!




Βασικα ΟΛΟΙ οι φαν το γνωριζαμε απο τις διαρροες οποτε δεν ειναι καποιο τρελο σποιλερ, η Ρεη ερχετε αντιμετωπη με τον Παλπατιν (το ξεραμε), και φυσικα σε καποια φαση ο Παλπατιν τη βγαζει σχεδον νοκ αουτ (κι αυτο το ξεραμε) και ερχονται ΟΛΟΙ οι μεγαλοι Jedi να την εμψυχωσουν δινοντας της τη δυναμη τους για να σηκωθει και να νικησει (τελικα για τους καμμενους μονο σποιλερ δεν ειναι αφου κι αυτα τα ξεραμε) ΑΛΛΑ, αυτο που δεν ξεραμε (η μαλλον το ξεραμε αλλα ελπιζαμε στο σωστο) ηταν αν θα ερθουν ως force ghosts η αν απλα θα ακουστουν καποιες φωνες (και βασικα ο μονος που θελαμε ΟΛΟΙ να εμφανιστει ενεργα στη μαχη ηταν ο Ανακιν)
Αλλα ο J.J. Abrams ειχε διαφορετικη αποψη, και τον εβαλε απλα να την παρακαλαει να φερει ισορροπια στη force!!!!
Δηλαδη ΕΛΕΟΣ!
Αν ο Ανακιν παρουσιαζοταν και ειτε εδινε αυτος το τελος (που θα ηταν η τελεια καταληξη) ειτε σε συνεργασια με τη Ρεη (που οκ, εκτος απο op ειναι η πρωταγωνιστρια της τελευταιας τριλογιας και το δικαιουται) οι καθαριστριες του village θα κινδυνευαν να μεινουν εγγυες απ τους τονους εκσπερματωσης του κοινου, αλλα δεν... και αναρωτιεμαι, ΤΟΣΟ δυσκολο του ηταν να φτιαξει ενα CGI? Το πως θα το χειριζοταν ΔΕ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ, αυτος ειναι ο σκηνοθετης των εκατομμυριων οποτε ειναι δικο του το προβλημα. Εγω ηθελα απλα αυτο που ηθελε ολος ο φυσιολογικος μεσος καμμενος star wars fan ...και δε μου το δωσε...

Η σκηνη που η Ρεη πεταει το lightceiber στη φωτια και ο Luke το ποιανει και της το επιστρεφει βαζοντας τη στη θεση της ηταν οχι απλα ολα τα λεφτα αλλα ΕΠΟΣ!

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε @Nick74 νομιζω πρέπει να βάλεις ως hidden τα πιο πολλά γιατί κάποιος που δεν έχει επαφή με τον κόσμο του Star Wars και απλά πάει να δει την ταινια, μετά το post σου δεν θα χρειαστεί (οκ είμαι λιγάκι υπερβολικός). 

Link to comment
Share on other sites

Ad astra

 

...3/10 και πολυ του ειναι..

 

να κανουμε και μια κριτικη? ας την κανουμε: Οποιος θελει να δει καλο sci fi και βαλει να δει αυτη την ταινια απλα θα απογοητευτει.

Οποιος θελει να απολαυσει μια εστω και μετρια η και κακη sci fi ταινια παλι θα απογοητευτει.

Γιατι η ταινια ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ sci fi.Προκειται για οικογενειακο/κοινωνικο δραμα που απλα εξελισεται σε ενα μελλοντικο κοσμο

Spoiler

 

(το οτι εχει αποικεια στη Σεληνη κι ενα μπαμπα που πονταρει σιγουρακι οτι θα βρει ζωη στο Δια (η στον Κρονο? ηταν τοσο ενδιαφερον που το ξεχασα... αυτα ηταν υποτειθεται τα science κομματια ... μια σκηνη απ το εγγυς μελλον και μια αντιεπιστημονικη μπαρουφα)δε το κανει sci fi οπως αν ηταν γραμμενο σε ενα ψευδομεσαιωνα δε θα το εκανε sword and sorcery).

Δε ξερω τι σοι πειραμα ηταν αυτο, και σε ποιο κοινο απευθυνεται αλλα το ειδος του κοινωνικου δραματος δε νομιζω πως ανηκει στα αγαπημενα ειδη της πλειοψηφιας των φαν της επιστημονικης φαντασιας, κι ακομα και σ αυτους που τους αρεσει δε νομιζω να βρισκουν τοσο ευχαριστη την εκπληξη να εχουν μπει σε φαση οτι θα δουν sci fi και αντι γι αυτο να βλεπουν κοινωνικο δραμα.

 

Αν θες να βαλεις μια ταινια για να σε παρει ο υπνος, μπορει και να θεωρηθει καλυτερη επιλογη απ το να μετρας προβατα, (ειναι πιο βαρετη οποτε θα κοιμηθεις ευκολοτερα) αλλα μεχρι εκει

 


 

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έγινε επεξεργασία από acct
spoiler
  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, honda22 said:
^^ Βάλε κανά spoiler.         

 

οκ σποιλερ :

Spoiler

 

 ο μπαμπας του ηρωα εχει παει στο Δια να βρει εξωγηινους επειδη θεωρει πως ενας γιγαντας αεριων που τα 12 μποφορ θεωρουνται απνοια και καταιγιδες μεθανιου 9 φορες μεγαλυτερες απ τη γη που κρατανε 400 χρονια και βαλε ειναι πολυ user friendly , σε σημειο που οταν το πληρωμα του διαμαρτυρεται και θελει να γυρισουν πισω τους σκοτωνει ολους και λεει "εγω θα κατσω εδω να βρω ζωη, δεν υπαρχει περιπτωση να μη βρω" (χωρις εστω να δικαιολογησει πως διαολο θα μπορουσε εκει μεσα να υπαρχει ζωη) Τα συγχαρητηρια μου σε οποιον ειχε αυτη την εφυεστατη επιστημονικοτατη ιδεα. Πολυ μερακλης με τις επιλογες καλων τοποθεσιων.Ειναι εκεινος ο μπαρμπας που σου λεει : ξερω ενα ταβερνακι αλλο πραμα, και σε παει σε ενα μαγαζι μεσα σε κατι στενα, σε ενα βουνο με αρκουδες και που ειστε μονοι και που μονο που κοιτας το ποτηρι παθαινεις σηψαιμια τετανο και κιτρινο πυρετο και που το φαγητο ειναι γτπ. Το καλοκαιρι τον κοβω να ψαχνει για κανα πακετο διακοπων ΣΤΗ ΜΟΡΝΤΟΡ! 

αυτο δεν ειναι scifi, αυτο ειναι "ο καραγκιοζης αστροναυτης"

 

 

 

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έγινε επεξεργασία από acct
spoiler
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μπορεί να είμαι επηρεασμένος από την ακατάληπτη γκρίνια παραπάνω (το χρεώνω στο Tapatalk), αλλά πρέπει να πω και τον αντίλογο για το Ad Astra.

 

Η ταινία είναι απλώς μέτρια και οπωσδήποτε sci-fi. Απλώς είναι πολύ πιο κοντά στο στυλ του Heinlein (ρεαλιστικό και σκοτεινό) από ό,τι του Roddenberry (φανταστικό και ιδεαλιστικό).

 

Το κύριο πρόβλημα είναι ότι ο περισσότερος κόσμος έχει ταυτίσει το sci-fi με τη φαντασμαγορική περιπέτεια και είναι προετοιμασμένος να δει το επόμενο Gravity (που, παρεμπιπτόντως, ήταν διασκεδαστική ταινία δράσης, αλλά μεγαλοπρεπής μπούρδα ως sci-fi).

 

Τέλος πάντων, από τη δική μου σκοπιά, όποιος αποφασίσει να δει το Ad Astra πρέπει να το κάνει χωρίς καμία προσδοκία, για να μην απογοητευτεί. Η ηθοποιία των Pitt, Jones είναι ανεκτή, το σενάριο λίγο άνευρο και οι κοινωνικές προεκτάσεις της ταινίας κάπως επιφανειακές.

 

Αλλά, ας είμαστε και δίκαιοι, δεν υπάρχει καμιά μαζική συνωμοσία εξαπάτησης. Ενώ δε βλέπω ποτέ trailers, αυτή τη φορά κάθισα και είδα το trailer της ταινίας εκ των υστέρων, μήπως και δικαιολογούσε τη μουρμούρα. Αντίθετα, είναι τιμιότατο και αναπαριστά άψογα το ύφος και τον ρυθμό της. Καταλαβαίνω την απογοήτευση όποιου (άδικα) περίμενε να δει το Armageddon 2, αλλά το Ad Astra αξίζει ένα ωραιότατο 5.5/10.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ο χαρακτήρας του Pitt είναι copy paste αυτός του Will Smith στο επίσης αποτυχημένο, αν και εντελώς διαφορετικό, After Earth. Ένας άνθρωπος με απόλυτο έλεγχο του εαυτού του. Αυτό, τίποτα άλλο. Από εκεί και πέρα σαν ταινία δεν προσφέρει τίποτα. Ούτε ως sci fi, ούτε ως ταινία που θέλει να περάσει μηνύματα. Ως sci fi την ξεχνάς, απλά. Ότι βλέπεις εκεί το έχεις ήδη δει στο The Expanse, πολύ πιο γεμάτο και με εξίσου ή καλύτερο επίπεδο ρεαλισμού. Ως ταινία που θέλει να περάσει μηνύματα, ανάθεμα αν καταλαβαίνω τι μηνύματα προσπαθεί να περάσει. Οπότε και εκεί αποτυγχάνει. Διότι ειλικρινά τι μήνυμα περνάει ο πατέρας που τα έχει πάνω κάτω χαμένα; Και γιατί θα πρέπει να ενδιαφερθούμε που ο άριστα καλοκουρδισμένος και πειθαρχημένος Pitt, αρχίζει και ψιλό χάνει τον έλεγχο και αντιδρά σε κάποιο σημείο; Η υιοθέτηση επίσης γενικότερα ενός υποτονικού στυλ, ώστε να περάσει ως τέχνη ή και για να μην χαθεί αυτή η αλλαγή στον χαρακτήρα του Pitt κατά την διάρκεια της ταινίας, δεν βοηθάει τον ήδη μισό νυσταγμένο θεατή.

Αν γράφω και κάποια ανακρίβεια, είναι επειδή ήδη έχω ξεχάσει την ταινία.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Nick74 έγραψε:

οκ σποιλερ :

  Hide contents

 

 ο μπαμπας του ηρωα εχει παει στο Δια να βρει εξωγηινους επειδη θεωρει πως ενας γιγαντας αεριων που τα 12 μποφορ θεωρουνται απνοια και καταιγιδες μεθανιου 9 φορες μεγαλυτερες απ τη γη που κρατανε 400 χρονια και βαλε ειναι πολυ user friendly , σε σημειο που οταν το πληρωμα του διαμαρτυρεται και θελει να γυρισουν πισω τους σκοτωνει ολους και λεει "εγω θα κατσω εδω να βρω ζωη, δεν υπαρχει περιπτωση να μη βρω" (χωρις εστω να δικαιολογησει πως διαολο θα μπορουσε εκει μεσα να υπαρχει ζωη) Τα συγχαρητηρια μου σε οποιον ειχε αυτη την εφυεστατη επιστημονικοτατη ιδεα. Πολυ μερακλης με τις επιλογες καλων τοποθεσιων.Ειναι εκεινος ο μπαρμπας που σου λεει : ξερω ενα ταβερνακι αλλο πραμα, και σε παει σε ενα μαγαζι μεσα σε κατι στενα, σε ενα βουνο με αρκουδες και που ειστε μονοι και που μονο που κοιτας το ποτηρι παθαινεις σηψαιμια τετανο και κιτρινο πυρετο και που το φαγητο ειναι γτπ. Το καλοκαιρι τον κοβω να ψαχνει για κανα πακετο διακοπων ΣΤΗ ΜΟΡΝΤΟΡ! 

αυτο δεν ειναι scifi, αυτο ειναι "ο καραγκιοζης αστροναυτης"

 

 

 

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Επειδή κάτι φαίνεται να έχει χαθεί στην μετάφραση

Η επιστημονικοφανής ερμηνεία που δίνει η ταινία για για την αναζήτηση ζωής στον Ποσειδώνα είναι ότι θέλουν να βρίσκονται πιο κοντά στα άκρα της Ηλιόσφαιρας, για να ελαττωθεί η επίδραση του Ήλιου στις (απομακρυσμένες) παρατηρήσεις. Πιο προβληματικό βρίσκω το όλο θέμα του αντι-υλικού surge, παρά την χωροταξία της αποστολής.



 

Όσο για τους χαρακτήρες, κάποιος μπορεί να εικάσει όχι ότι ο χαρακτήρας του Pitt είχε απόλυτο αυτοέλεγχο, αλλά περισσότερο ότι κρύβει επιτυχώς μια λανθάνουσα ψυχοπάθεια, η οποία στο παρελθόν συντέλεσε και στην επιτυχία του ως αστροναύτη. Αντίθετα, στον πατέρα του εκδηλώνεται πολύ πιο έντονα και καταστροφικά.

Αν βγαίνει κάποιο κοινωνικό σχόλιο, μάλλον είναι ότι ο Pitt ανέτρεξε στην ανθρωπιά του για να αντεπεξέλθει, ενώ ο Jones την απεμπόλησε ολοκληρωτικά.

 

Κι εγώ πάντως θεωρώ ότι είναι αποδεκτό sci-fi, αν και όχι ιδιαίτερα αξιομνημόνευτο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Once upon a time in Hollywood.

 

Πρέπει να έχεις πάρει τόσο ναρκωτικό όσο αυτοί που την έφτιαξαν για να την αντέξεις. Ο Μπραντ Πιτ σαφώς απολαυστικότερος του Λεονάρντο, αλλά να γυρνούσα πίσω το χρόνο και να έβλεπα για 100ή φορά κανένα επεισόδιο House ή τίποτα τέτοιο, καλύτερα θα είχε χαθεί αυτό το 2ωρο

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Noelle (2019) - IMDb

 

Κλασική Χριστουγεννιάτικη ταινία που αν είχε φτιαχτεί 50 χρόνια πριν θα είχε καλύτερη τύχη. Α΄λλά την σημερινή ημέρα μια Χριστουγεννιάτικη ταινία που θέλει να υποκριθεί ότι θα μας μιλήσει για το πνεύμα των Χριστουγέννων, θα μας πρήξει από το πρώτο έως το τελευταίο δευτερόλεπτο με Mini διαφημιστικές αναφορές στον χορηγό της. Έτσι από την αρχή έως το τέλος θα μας υπενθυμίζει ότι όλοι ονειρεύονται ένα iPad για δώρο. Ίσως για να το πουλήσουν και να αγοράσουν κάτι χρήσιμο, δεν ξέρω.

 

Η Κέντρικ είναι γλύκα όπως συνήθως, η ταινία είναι στα κλασικά μέτρια επίπεδα χιλιάδων άλλων ταινιών που έχουν φτιαχτεί απλά για αυτή την περίοδο, αλλά θα πάρει τόση βαθμολογία όσα είναι και τα γράμματα στην ονομασία "iPad"

 

4/10

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Joker

⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐✴️✴️

 

Να τολμήσω να γράψω, πως το Joker δεν είναι ταινία; Αλλά για έναν εξαιρετικό μονόλογο ηθοποιϊας; Δεν είναι ταινία. Μοιάζει με θεατρική σκηνή. Μιλάμε για έναν Joaquin, ο οποίος μας παίρνει μονότερμα από την αρχή έως το τέλος. Πρωταγωνιστεί, σκηνοθετεί, γράφει και μιλάει. Δεν θέλω να τα ισοπεδώσω όλα, αλλά ο τύπος είναι μία ταινία μόνος του. Σίγουρα, αυτό θα ήταν το αρχικό πλάνο, αλλά η συνταγή πέτυχε στο 100%.

 

Για το σενάριο τι να γράψω, μιλάμε για το πως δημιουργήθηκε ο Joker. Πως τα κοινωνικά προβλήματα συγκρούστηκαν μετωπικά με την αθώα εν μέρη καταρακωμένη ψυχούλα του Joker. Πως μία λεπτή γραμμή χωρίζει το "sane" από το "insane". Ένας άνθρωπος ο οποίος πάλεψε για τα ιδανικά του αλλά "that's life". Ένα σενάριο το οποίο αντικατοπτρίζει τη διαφορά του ισχυρού με τον ανίσχυρο σε αυτό τον κόσμο. Κάποιοι ίσως βρουν ομοιότητες με το "σήμερα", άλλοι όχι. 

 

Η ταινία είναι "βαριά". Όμως η ώρα περνάει σχετικά γρήγορα, δεν φτάνεις στο σημείο να βαρεθείς. Κυλάει ακριβώς όπως το περιμένει κάποιος και κάποιες φορές ξεχνιέσαι ότι παρακολουθείς έναν "παραδοσιακό κακό" του Batman. Συμπάσχεις αφού στην αλήθεια παρακολουθείς έναν προβληματισμένο άνθρωπο να προσπαθεί να αντιμετωπίσει την καθημερινότητά του. Όχι, δεν μπορείς να δεις δεύτερη φορά την ταινία, τουλάχιστον σε κοντινή ημερομηνία. Όχι γιατί δεν αξίζει, αλλά γιατί μένουν αρκετά πράγματα χαραγμένα στη μνήμη σου από τον τρόπο που παρουσιάστηκαν, σε βάζουν σε σκέψεις οπότε και προσπαθείς να τα επεξεργαστείς. 

 

Όχι, δεν είναι ταινία. Είναι οριακά ένα μάθημα ανθρωπιάς, ένα ντοκυμαντέρ απληστίας και ένας εξαιρετικός μονόλογος ηθοποιϊας. Και γιατί βάζω 8/10; Κυρίως γιατί η εκπληκτική ερμηνεία του Joaquin θα ταυτιστεί με τον χαρακτήρα του Joker, ενώ στην πραγματικότητα μιλάμε για ρεσιτάλ. Τον αδικεί ο τίτλος της ταινίας. 

Έγινε επεξεργασία από trib
  • Like 5
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.