Jump to content



Ποια ταινία είδατε πρόσφατα 2.0 (CineLab)


DJD

Recommended Posts

Θα διαφωνήσω λιγάκι με την προσέγγισή σου.

 

Ο χαρακτήρας του Joker φαίνεται να έχει προδιάθεση για ψυχολογικά προβλήματα, για να μην πω ότι αντιμετωπίζει ήδη ψυχολογικά προβλήματα και λόγω των αντίστοιχων προβλημάτων που φαίνεται να έχει η μητέρα του και διότι μεγάλωσε σε ένα όχι και τόσο υγιές οικογενειακό περιβάλλον. Όχι και τόσο ψυχούλα.

 

Το ότι μιλάμε για τον Joker του Batman είναι ο βασικός λόγος που η ταινία έγινε τόσο μεγάλη επιτυχία και έλαβε τόσο καλές κριτικές. Αν ο χαρακτήρας του Φοίνιξ ήταν κάποιος τυχαίος τύπος και όχι ο Joker, η ταινία δεν θα είχε κάνει ούτε το 1/10 των εισπράξεων και οι κριτικοί θα μίλαγαν για έναν χαρακτήρα που αντιμετωπίζει υπερβολικές και μη ρεαλιστικές καταστάσεις. Το κάθε τι που έχει συμβεί στην ζωή του χαρακτήρα και το κάθε τι που συμβαίνει στην διάρκεια της ταινίας είναι απλά αρνητικό.

 

Θα συμφωνήσω ότι η ταινία βασίζεται εξολοκλήρου στον Φοίνιξ και την ικανότητά του ως ηθοποιός. Άλλο ένα σημείο στο οποίο διαφέρει από τις παραδοσιακές ταινίες με σούπερ ήρωες. Άλλον ένας λόγος για να ενθουσιαστούν θεατές και κριτικοί. Η ιδέα ότι μελλοντικές ταινίες με υπέρ ήρωες θα μπορούσαν να έχουν σενάριο με βάθος και ηθοποιία για βραβείο, σίγουρα ενθουσιάζει πολλούς.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites



Η ιδέα ότι μελλοντικές ταινίες με υπέρ ήρωες θα μπορούσαν να έχουν σενάριο με βάθος και ηθοποιία για βραβείο, σίγουρα ενθουσιάζει πολλούς.


Η ταινία εμένα με έκανε να παλεύω να μείνω ξύπνιος προς το φινάλε. Συμφωνώ με την ανάλυση.
Quotάρω το συγκεκριμένο κομμάτι γιατί μόλις το διάβασα σκέφτηκα ότι πήραν τον Rock (η πιθανότατα πλήρωσε για αυτό) για Black Adam και ξέρουμε ότι οι ταινίες του Rock πλέον είμαι προσβολές για το σινεμά γενικότερα.

Sent from my MI 8 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η DC πάντα προσπαθούσε να δώσει πιο σκοτεινές ταινίες με υπερήρωες, αλλά αποτύγχανε επειδή οι περισσότερες από αυτές ήταν σκηνοθετημένες στο πόδι. Με τον Joker μπορεί να πείστηκαν ότι μπορεί να δουλέψει μια πιο ποιοτική προσέγγιση και να το συνεχίσουν στο πιο κουλτουριάρικο, βαθυστόχαστο και με επιμονή στην καλή σκηνοθεσία και ηθοποιία,. Ακόμα και αν αυτό σημαίνει να παρεκτραπούν σε πολύ μεγάλο βαθμό από το στυλ των κόμικς. Αν ισχύσει αυτό, θα καλουπώσουν τον Johnson όπως αυτοί γουστάρουν και αυτός θα πει και ένα τραγούδι (off screen κατά προτίμηση). Αν θελήσουν να κάνουν άλλη μια προσπάθεια να αντιγράψουν το στυλ της Marvell, μπορεί να έχουμε άλλη μια μετριότητα, οπότε το αν παίζει ο Johnson ή κάποιος πιο σοβαρός ηθοποιός, μικρή διαφορά θα έχει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/21/2019 at 10:35 AM, honda22 said:

6 Underground (2019) - IMDb

 

Για κανά απογευματάκι καλή είναι. 6,0

Χθες είδα την συγκεκριμένη και με εντυπωσίασε.

 

προτιμώ να βαθμολογώ μια ταινία όχι συγκριτικά με ταινίες άλλου είδους ή σκοπού αλλά με το πόσο καλό ήταν το αποτέλεσμα σε σχέση με αυτό που ήθελε ή μπορούσε να δώσει. 

Σαν ταινία καταστροφής, action εκπληκτικών πλάνων και stunts θα έβαζα 9 !!!
 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος beastie έγραψε:

Χθες είδα την συγκεκριμένη και με εντυπωσίασε.

 

προτιμώ να βαθμολογώ μια ταινία όχι συγκριτικά με ταινίες άλλου είδους ή σκοπού αλλά με το πόσο καλό ήταν το αποτέλεσμα σε σχέση με αυτό που ήθελε ή μπορούσε να δώσει. 

Σαν ταινία καταστροφής, action εκπληκτικών πλάνων και stunts θα έβαζα 9 !!!
 

 

Κι εμένα μου άρεσε πολύ, όχι για 9, αλλα ενα 7.5-8 θα το έβαζα άνετα, περάσανε 2 ώρες ευχάριστα. Ο Ryan είναι από τους αγαπημένους μου.

 

Αν και τελευταία το έχω ρίξει στις σειρές, μερικές ταινίες που έιδα:

 

Star Wars: Rise of Skywalker (7.5)

Ford Vs Ferrari (8)

Once upon a time in hollywood (6) (με εξαίρεση 1-2 σκηνές, τρελή βαρεμάρα)

Rambo : Last blood (5)

Angel has fallen (7.5) για τους φαν του ειδους, αρκετά καλό.

Official Secrets (7) ωραια ταινία, αληθινή ιστορία

Αννα(7.5) Και ομως να που μπορούν και οι γυναίκες να κάνουν καλή ταινία δράσης :)

Ready or Not (7) Αν και την ξεκίνησα για πλάκα, με κράτησε (σπλατερ/χορορ/comedy)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Trooper το 9 δεν ήταν για το σενάριο ή τις τρομερές ερμηνίες βέβαια αλλά για την εικόνα που βγαίνει και τις σκηνές δράσεις που κόβουν την ανάσα... όπως με τα αυτοκίνητα στην πόλη αλλά και ότι άλλο μπορεί και καταστρέφει ο BAY στο διάβα του.

 

4Κ προβολή και το στόμα ανοικτό

9 γιατί θα την ξαναδώ άνετα να απολαύσω την δράση, τα locations και την εικονα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@trib Διάβαζα τις κριτικές σας και μετέφερα τη δική σου στη γυναίκα μου που συγκινήθηκε από αυτήν !

Σου μεταφέρω τα λόγια της:

 

"Καθένας μέσα στο ντουνιά κάπου έχει να κουρνιάσει.

Ο λύκος δεν κουρνιάζει πουθενά!

Η ζωή δεν είναι πια παρά σαπούνι και σου γλιστράει από τα χέρια.

Όταν η ζωή σου γλιστράει από τα χέρια γίνεσαι λύκος! "

(Ναζίμ Χικμέτ)

 

Μόνο οι έξυπνοι και ευαίσθητοι άνθρωποι υποφέρουν,

έχεις δει κάνα βλάκα και αναίσθητο να υποφέρει?

Αλλά αυτοί που υποφέρουν, σηκώνουν τη ζωή στις πλάτες τους

και την πάνε μπροστά!

(Άννα)

 

Εγώ νομίζω ότι το βασικό συν της ταινίας είναι το ότι πήραν μια "κλασική" ιστορία ενός κακού και αποδόμησαν τις εύκολες λύσεις και κατηγοριοποιήσεις, επιτρέποντας στο προφανές αλλά τόσο βολικά "θαμμένο"  (κανείς δεν γεννιέται κακός!) να αποκτήσει βήμα και φωνή !

Ο Joker θα μπορούσε να είναι ο οποιοσδήποτε !

Αν πάρεις ένα ευαίσθητο και νοήμονα άνθρωπο και αρχίσεις  να τον στραπατσάρεις με όλους τους πιθανούς και απίθανους τρόπους, να του στερείς κάθε ελπίδα και προοπτική, κάλλιστα μπορεί -αντί για ένα ράκος-  να καταλήξεις να έχεις ένα Joker απέναντί σου, που απλά στο κρίσιμο σημείο δεν τσάκισε από "εδώ" αλλά από "εκεί" !

Και αντί να γίνει ένα ακόμα συντρίμμι της "κρεατομηχανής", γίνεται θύτης και αμφισβητίας όλης αυτής της τακτοποιημένης και καλά οχυρωμένης πίσω από νόμους και ήθη καθεστηκυίας κατάστασης, που σαν υπέρτατη ειρωνεία -λες και είναι για να κλείσει ο κοινωνικός βρόχος ανάδρασης (όλα εδώ πληρώνονται!)- παράγει η ίδια τους παράγοντες καταστροφής της, που απλά εδώ ονομάζονται Joker! 

Και μόνο που θίγει έτσι αδρά το συγκεκριμένο ζήτημα η ταινία αξίζει πολλά !

Γιατί εν δυνάμει,  "μπορεί"  να γίνουμε όλοι Joker! 

Από εκεί και πέρα έρχεται ο ηθοποιός και ολοκληρώνει την εικόνα και την πάει και δέκα βήματα παρακάτω !

(Στέλιος)

Για να μην μπερδευτούμε !  :D

 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

On 17/1/2020 at 7:43 ΜΜ, το μέλος PetrosD έγραψε:

Μιας και ανέφερες τον Edward Norton, μια ταινία που πρέπει να δει κανείς:

 

Primal Fear (1996)

Είχα πέσει πάνω σε αυτή τη ταινία πριν χρόνια όταν ανακάλυψα την ομώνυμη συγκροτηματάρα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τσέκαρα 2 imdb8αράκια ταινίες χθες

 

Jojo rabbit - Ίσως δεν ήμουν το target group...δεν ξέρω, αλλά έφυγε στο 10 λεπτο. Δεν έχω πρόβλημα να δω παιδικά αριστουργήματα πχ σαν το Wall-E, αλλά αυτό ήταν τέρμα σκουπίδι

Knives out - Αρκετά καλή, αλλά όχι και 8αρι. Το βάζω στην "βλέπεται, αλλά δεν πολύ-προτείνεται" κατηγορία

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.imdb.com/title/tt2527338/

 

1290000 / 10 (οπως και οτιδηποτε αφορα το Star Wars franchise)

Ασχετα με το οτι χαλασε τους "ταινιοφιλους" που δεν εχουν ασχοληθει με τιποτε αλλο εκτος απ τις ταινιες, το εν λογο αριστουργημα κλεινει οχι απλα τον κυκλο της saga των Skywalker, αλλα χρησιμοποιει στοιχεια απο ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ CANON ? κατι που φυσιολογικα ενθουσιαζει τους πραγματικους Star Wars fans 

Spoiler

Το μονο σημειο που πραγματικα με χαλασε, και γι αυτο φταιει ο JJ Abrams ειναι οτι δε χρησιμοποιησε τον Anakin οσο θα επρεπε.

Ναι, pushαρει τη Rey αρκετα στο να μη κανει λαθη και να αντιμετωπισει τον Palpatine με το σωστο τροπο, αλλα τα λογια του δεν εχουν μεγαλυτερη  βαρυτητα απο αυτα του Luke, της Asoka, του Yonda, του Obi Wan και ολων των υπολοιπων που στηριζουν τη Ρεη.

Επειδη ως fan ηξερα απ τις διαρροες πως θα υπαρχει αυτη η σκηνη οπου η Rey θα αντιμετωπισει τον Palpatine με τη βοηθεια ολων των Jedi, ευχομουν ο JJ να τη γυρισει σωστα και να χρησιμοποιησει τον Ανακιν, δε με νοιαζει με ποιο τροπο, ας τον εβαζε να της δινει το lightsaber της Leia η ας το κρατουσε αυτος ...η ξερω γω ας τον εβαζε να τρωει ποπ κορν και να παρακινει τη Rey... δε με νοιαζει, αλλα επρεπε να τον χρησιμοποιησει κανονικα ως force ghost κι οχι απλα σα συμβουλατορα... τεσπα... 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.