Jump to content


Ποια ταινία είδατε πρόσφατα 2.0 (CineLab)


DJD

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
MV5BM2MxYmQyYzktY2ZkNC00Mzc1LWFkYzEtMWQ5
WWW.IMDB.COM

Directed by Antonin Baudry. With François Civil, Omar Sy, Mathieu Kassovitz, Reda Kateb. In the near future, a French submarine finds itself in a crisis...

 

Αξιοπρεπέστατη ταινία ακόμα και γι αυτούς που δεν έχουν "πετριά΄" για ταινίες με υποβρύχια! :)

Και μολονότι από τους πολύ "πυροβολημένους" είχα διαρκώς την αίσθηση του "καινούριου"  του "δεν το ήξερα αυτό" και του "δεν το είχα σκεφτεί ποτέ έτσι! "

Ίσως πάλι να είμαι προκατειλημμένος !  :p

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Αν ψάχνετε για ταινία, αφήστε τη Χολιγουντιανή σαβούρα και αφιερώστε το χρόνο σας σε κάτι αξιόλογο:

 

MV5BOGE3N2QxN2YtM2ZlNS00MWIyLWE1NDAtYWFl
WWW.IMDB.COM

Directed by Mehmet Ada Öztekin. With Aras Bulut Iynemli, Nisa Sofiya Aksongur, Deniz Baysal, Celile Toyon Uysal. A story of love between a mentally-ill father who was wrongly accused of murder and his lovely six...

Δε θα χάσετε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, UltraB said:

Αν ψάχνετε για ταινία, αφήστε τη Χολιγουντιανή σαβούρα και αφιερώστε το χρόνο σας σε κάτι αξιόλογο:

 

MV5BOGE3N2QxN2YtM2ZlNS00MWIyLWE1NDAtYWFl
WWW.IMDB.COM

Directed by Mehmet Ada Öztekin. With Aras Bulut Iynemli, Nisa Sofiya Aksongur, Deniz Baysal, Celile Toyon Uysal. A story of love between a mentally-ill father who was wrongly accused of murder and his lovely six...

Δε θα χάσετε.

Όχι και εσύυυυυυυυυυυυυ. Σε όλα τα γκρουπ στο Facebook όλοι μας εξιστορούν πόσο κλάμα έχουν ρίξει. 

 

υ/γ: Το αυθεντικό έχω μάθει πως είναι αυτό (το τούρκικο είναι ουσιαστικά remake).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κλάμα δεν έριξα και δε νομίζω να ρίξω ποτέ για ταινία αλλά ότι είπα παραπάνω.

Αν ψάχνεται να δείτε κάτι καλό, αφήστε για τις Χολιγουντιανές βλακείες και αφιερώστε λίγο χρόνο σε αυτή, αν φυσικά θέλετε.

 

Επίσης σπάνια γράφω εδώ και πιο σπάνια ακόμα προτείνω κάτι. Οπότε για να μπω στη διαδικασία να σας προτείνω κάτι, πάει να πει ότι είναι κάτι καλό ;)

Για εμένα, γιατί κάποιος άλλος μπορεί να τη θεωρήσει άθλια.

 

Πολύ καλύτερη κ' εμέ και από το Parasite!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο Bad Boys μου φάνηκε...αίσχος! ?
Συνέχεια μου χτυπούσε η εντύπωση της αρπαχτής (οκ, πολλά franchise το κάνουν αλλά κάάάπως το υποστηρίζουν!) και το story μου φάνηκε απλοϊκότατο.

 

Πολύ καλή που είδα πρόσφατα είναι το Gone Girl (2014)
Αγαπημένη Rosamund, πολύ καλός χαρακτήρας, είχε και τις ανατροπές του...

8/10

The Occupant (2020)
Επίσης αρκετά κακός σεναριακός πυρήνας, ανυπομονούσα να τελειώσει. 5/10 για την αρκετά καλή παραγωγή του αλλιώς θα έπαιρνε χαμηλότερα.

My Cousin Vinny (1992)
Έψαχνα για 90ίλα να δω ένα μεσημέρι και...it delivered! Δικαστική κωμωδία με κάτι σεναριακές τρύπες ΝΑ αλλά είχε το γέλιο του με έναν πολύ καλό Joe Pesci και μία ακόμη καλύτερη Marisa Tomei (η εντυπωσιακότερη Aunt May όλων των εποχών!).

Έγινε επεξεργασία από hot_sauce
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πιάσαμε Τοσίρο Μιφούνε το τελευταίο διάστημα

Samurai I: Musashi Miyamoto

Samurai II: Duel at Ichijoji Temple

Samurai III: Duel at Ganryu Island

Τριλογία που μπορείτε να δείτε και ως mini σειρά

 

Yojimbo

 

The Hidden Fortress

 

Από τα παραπάνω η τριλογία ήταν αρκετά καλή, το Yojimbo ίσως να είναι πιο υποφερτό σε όσους έχουν συνηθίσει τους γρήγορους ρυθμούς των σύγχρονων ταινιών, ενώ το Hidden Fortress θέλει υπομονή μιας και πολλές σκηνές τραβάνε αρκετά, ίσως για να περάσουν και τα μηνύματά τους. Όσοι έχετε συνηθίσει στις σύγχρονες ταινίες θα βαρεθείτε, όσοι αντέχετε τα παλιά πιστεύω θα ικανοποιηθείτε. Μην περιμένετε τρελές χορογραφίες και μονομαχίες. Οι μονομαχίες είναι μετρημένες και οι κινήσεις ανθρώπινες.

 

Δεν βάζω βαθμολογία, αν και προτείνω Samurai.

 

 

-----

 

Σε εντελώς διαφορετικό κλίμα

 

North Face (2008) - IMDb

 

Δυνατή ταινία. 7+

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος hot_sauce έγραψε:

μία ακόμη καλύτερη Marisa Tomei

 

Από την στιγμή που κάθεται στο εδώλιο η Marisa Tomei, η ταινία πραγματικά περνάει σε άλλο επίπεδο. Έχω κάτσει να δω το εν λόγω κομμάτι της ταινίας, πάνω από 15 φορές.

 

Spoiler

 

 

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, hot_sauce said:

My Cousin Vinny (1992)
Έψαχνα για 90ίλα να δω ένα μεσημέρι και...it delivered! Δικαστική κωμωδία με κάτι σεναριακές τρύπες ΝΑ αλλά είχε το γέλιο του με έναν πολύ καλό Joe Pesci και μία ακόμη καλύτερη Marisa Tomei (η εντυπωσιακότερη Aunt May όλων των εποχών!).

 

Αγαπημένη. Πρέπει να την έχω δει και 10 φορές.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος yanni έγραψε:

 

Από την στιγμή που κάθεται στο εδώλιο η Marisa Tomei, η ταινία πραγματικά περνάει σε άλλο επίπεδο. Έχω κάτσει να δω το εν λόγω κομμάτι της ταινίας, πάνω από 15 φορές.

 

  Hide contents

 

 

Ξεβράκωμα ?

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος honda22 έγραψε:
MV5BZTVmMDU3MjctMmUxNi00NzI3LWI1NGMtMmY5
WWW.IMDB.COM

Directed by Josh Trank. With Tom Hardy, Linda Cardellini, Matt Dillon, Al Sapienza. The 47-year...

 

Την "ξήλωσα" στοα μισάωρο.

Ντροπή.

Δε τη σώζει έστω η ερμηνεία του Χάρντι; Λέω να τη δω σήμερα πάντως.

Link to comment
Share on other sites

The Way Back (2020) - IMDb

 

Νόμιζα ότι θα ήταν στο στυλ του Hoosiers (1986) - IMDb αλλά είναι περισσότερο δράμα και λιγότερο σπορ, όταν το Hoosiers ήταν ίσως λίγο παραπάνω σπορ από ότι δράμα. Δεν είναι άσχημο, απλά είναι πιο βαρύ σε σχέση με το Hoosiers, το οποίο θα το βάλεις να σου φτιάξει και την διάθεση. Το The Way Back δεν είναι για να σου φτιάξει τη διάθεση. Αλλά είναι σχετικά καλό. Εκεί στο 6.5 - 7....

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος yanni έγραψε:

The Way Back (2020) - IMDb

 

Νόμιζα ότι θα ήταν στο στυλ του Hoosiers (1986) - IMDb αλλά είναι περισσότερο δράμα και λιγότερο σπορ, όταν το Hoosiers ήταν ίσως λίγο παραπάνω σπορ από ότι δράμα. Δεν είναι άσχημο, απλά είναι πιο βαρύ σε σχέση με το Hoosiers, το οποίο θα το βάλεις να σου φτιάξει και την διάθεση. Το The Way Back δεν είναι για να σου φτιάξει τη διάθεση. Αλλά είναι σχετικά καλό. Εκεί στο 6.5 - 7....

Την είδα πριν κανα μήνα. Προσωπικά συμπαθώ Μπεν Άφλεκ καθώς έχει παίξει σε αγαπημένες μου ταινίες ( όπως Περλ Χάρμπορ, φαντάσου μαρεσει και το Daredevil ). Μαρεσε η ταινία, ίσως σε κάνα δυο σημεία έπρεπε να δώσει περισσότερη έμφαση, σαν να βιάστηκαν σε κάποια σημεία, αλλά περνάει πολλά μηνύματα και βρήκα λυτρωτικό το τέλος. Αν το δει κάποιος από αντρική σκοπιά ή έχει ζήσει ή ακούσει παρόμοιες καταστάσεις έχει αλλάξει η όλη εικόνα.

 

Στο 7 θα τη τοποθετούσα και γω

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

MV5BYjJmOWE3ZTAtOTEzMC00OTEzLWJlMWUtYjA3
WWW.IMDB.COM

Directed by Gavin O'Connor. With Ben Affleck, Al Madrigal, Janina Gavankar, Michaela Watkins. Jack Cunningham was an HS basketball phenom who...

 

Βλεπόταν δεν λέω αλλά ο τύπος το έχει πάει σε άλλο επίπεδο το "άθλημα"

Βγάζει λεφτά ασκώντας τον εθισμό του στο αλκοόλ. Free booze!

6.0

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.