Jump to content



Ποια ταινία είδατε πρόσφατα 2.0 (CineLab)


DJD

Recommended Posts

πριν 1 ώρα, το μέλος leonidastra86 έγραψε:
MV5BYjcxMzM3OWMtNmM3Yy00YzBkLTkxMmQtMDk4
WWW.IMDB.COM

Directed by Joel Schumacher. With Michael Douglas, Robert Duvall, Barbara Hershey, Rachel Ticotin. An ordinary man frustrated with the various flaws he sees in society begins to psychotically and...

 

Ταινιαρα, στην Αμερικη του Τραμπ πιο επικαιρη απο ποτε.

Ο Michael Douglas δινει ρεστα.

Την έχω δει 3 φορές. Την είχε δείξει και στην tv πριν αρκετό καιρό. Δυνατή! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

john-washington-tenet-2020-4k-b7-1920x10

 

Κλασικός Νόλαν , το μυαλό σου προσπαθεί να αφομοιώσει το θέμα της ταινίας και ο Νόλαν έχει προχωρήσει ήδη

στο επόμενο στοιχείο στην ταινία.

Δεν με έπεισε ότι έχει το ίδιο βάθος με τις άλλες του ταινίες , παραμένει όμως άλλη μια ενδιαφέρουσα ταινία με θέμα το χρόνο,

απο φιλοσοφικής σκοπιάς πάντα.

 

Εμένα μ ΄ άρεσαν οι ερμηνείες (όχι τόσο του πρωταγωνιστή που τον βρήκα λίγο για τέτοιο ρόλο) αλλά ιδιαίτερα του Kenneth Branagh

που σε 1-2 σκηνές έδωσε ρεσιτάλ , είχα καιρό να δω ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΗΘΟΠΟΙΟΥ, να ξεχνάει για λίγο τον εαυτό του και να γίνεται ο χαρακτήρας

που υποδύεται.

 

Στο κινηματογράφο αξίζει για την ποιότητα εικόνας, ήχου κλπα αλλά στο σπίτι αξίζει γιατί θα την ξαναδείς ώστε να καταλάβεις σημεία που

σου διέφυγαν.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είχα δει μόνο σκηνές στο youtube.

Αυτό είναι το παράδοξο της τέχνης. 

Πολλές φορές είναι αδύνατο να την εκτιμήσεις την εποχή που δημιουργείται.

Αμφιβάλλω αν το 2000 αυτή η ταινία θα μπορούσε να έχει απήχηση.

Ήταν η εποχή που θέλαμε HD. Έβλεπες το Matrix σε HD και χαιρόσουνα εικόνα.

Τώρα χορτάσαμε από HD. Και όπως το 2000 έβλεπες μια ταινία του 1980 του Κισλόφσκυ και τρελαινόσουν με τη μουσική, την ατμόσφαιρα και την εικόνα, έτσι το 2020 βλέπεις μια ταινία του 1999 του Χαραλαμπίδη, ενός κατ' εξοχήν εμπορικού ηθοποιού, και συνειδητοποιείς ότι η ατμόσφαιρα που σου πέρασε με τα 4 μαύρα κοστούμια (αυτή την αίσθηση της εξάντλησης του καυτού ελληνικού καλοκαιριού - την πέρασε πιο δυνατά από το ΕΦΑΠΑΞ), δεν ήταν κάτι τυχαίο, αλλά άποψη.

 

Από εμένα respect.

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

MV5BMmVhZmY0OWEtZjc1ZC00OTVhLTkwMzQtMjVh
WWW.IMDB.COM

Directed by Kim Kwang-tae. With Zach Aguilar, Woo-hee Chun, Rebecca Davis, Dorah Fine. Shortly after the Korean war, a father and a son are wandering through the country and make a stop in a...
MV5BNGMxZjFkN2EtMDRiMS00ZTBjLWI0M2MtZWUy
WWW.IMDB.COM

Directed by Oriol Paulo. With Jose Coronado, Hugo Silva, Belén Rueda, Aura Garrido. A detective searches for the body of a femme fatale which has gone missing from a morgue.

 

 

Πολύ διαφορετικές μεταξύ τους και εξίσου καλές.Το The body με φοβερό Plot twist το The Piper ταινία εκδίκησης.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Tenet

 

Μην κάνετε τη βλακεία και τη δείτε ξενέρωτοι σαν και μένα. Η ταινία θα απογειωθεί με τρίφυλλο και πάνω...άποψή μου ; )

 

Εμείς που δεν κάνουμε τέτοια, τι να κάνουμε;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

MV5BZDI3MDNkZjgtZWQ5Yi00ZjQzLTk1ZGYtZjUz

 

Mank (2020) @ Netflix 

 

Η ιστορία για το πως γράφτηκε το σενάριο του Citizen Kane απο τον Orson Welles απο τον ιδιοφυή μα ήπια εκκεντρικό λόγιο και κριτικό 

Herman Mankiewicz.

Ο ρόλος είναι κομμένος και ραμμένος για τον Gary Oldman ο οποίος κεντάει με λέξεις , ερμηνεία, νιώθει και απολαμβάνει 

τον ρόλο του. Το υπόλοιπο καστ υποστηρίζει πολυ καλά με τη γλυκύτατη Collins να γράφει υπέροχα στο ασπρόμαυρο.

Η σκηνοθεσία του Φίντσερ έχει πολλά hommage στο παλαιότερο τρόπο με drop down πλάνα και μια γενικότερη αίσθηση

παλαιοτέρων δεκαετιών.

Μου φάνηκε καλογυρισμένη-καλογραμμένη, έξυπνη , απολαυστική , αν και καταλαβαίνεις οτι γυρίστηκε με σφιχτό budget.

Η μόνη μου γκρίνια είναι οτι δεν δείχνει να γυρίστηκε στο ασπρόμαυρο αλλά αυτό να αποφασίστηκε τελευταία στιγμή (?) , κάπως το contrast , μου χτύπησε λίγο αλλά

τίποτα το ενοχλητικό. 

 

Υπέροχη ταινία , είχα καιρό μετά το Green Book να νιώσω έτσι
 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Tenet

⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐✴️

 

Είχα καιρό να δω ταινία που τρέχει γρηγορότερα από αυτό που μπορεί να αφομοιώσει το μυαλό μου. Λίγο το γεγονός ότι ήταν περασμένες 12 το βράδυ, λίγο η διάρκεια της ταινίας (2:25 περίπου) και λίγο το ότι είχα ρίξει δρακουλίνια και φουντούνια στον καναπέ για να ευχαριστηθούμε το show, αρκετά πράγματα πέρασαν αρχικά απαρατήρητα. Χρειάστηκε να δω 2-3 βίντεο τύπου "Explained" στο YouTube. Όχι όμως για να καταλάβω την πλοκή αλλά κυρίως για να μάθω τα μικρά μυστικά που είναι δύσκολο να μαντέψει κάποιος.

 

Αρχικά να πω το εξής. Υπάρχει ένα δυνατό spoiler που αν κάποιος στο πει έστω και για πλάκα, ξενέρωσες με όλη την ταινία απευθείας. Η ταινία χτίζει συνεχώς τους χαρακτήρες και έχει δυνατούς και έξυπνους διαλόγους. Απαγορεύεται δια ροπάλου, να τρως δρακουλίνια χωρίς να έχεις οπτική επαφή με την τηλεόραση. Κάνε rewind αμέσως! Πρώτον για να διαβάσεις τις 3-4 γραμμές σεναρίου που έχασες και αξίζει τον κόπο να δεις και δεύτερον γιατί κάθε σκηνή έχει τη σημασία της. Μπορεί όχι για την ακριβώς επόμενη σκηνή, ίσως και πιο μετά, προς το τέλος. Με λίγα λόγια, η κάμερα του Nolan, δεν δείχνει τίποτα τυχαίο και δεν αφήνει και τίποτα στην τύχη.

 

Η ταινία απλώνει συνεχώς, προσθέτωντας όλο και περισσότερες λεπτομέρειες αλλά δυστυχώς τρέχει πολύ γρήγορα και δεν σε αφήνει να συνδέσεις τα γεγονότα μεταξύ τους. Στην αρχή είναι ευκολότερο αλλά λίγο μετά την 1η ώρα, θέλει μυαλό ξυράφι. Υπάρχουν εντυπωσιακές σκηνές που δεν θυμάμαι να έχω δει όμοιες σε άλλες ταινίες και η μουσική είναι απλά καθηλωτική. Από τη μία σε τρομάζει με την έντασή της (για ηχοσυστήματα ότι πρέπει) από την άλλη ακούγεται σαν ένας μαέστρος που σε καθοδηγεί. Η αλήθεια είναι ότι η μουσική και ο ήχος με βοήθησε ή με ανάγκασε ίσως πιο σωστά, να εστιάσω ακόμη περισσότερο στις λεπτομέρειες.

 

Τώρα, ας περάσουμε στο κομμάτι της Φυσικής. Ναι, η ταινία ασχολείται με τον χρόνο. Τον χρόνο ως έννοια αλλά και τον χρόνο ως προς την αντίληψη του ανθρώπινου νου. Δίνονται κάποιες ερμηνείες, αρκετά πιστευτές αν και δεν ξέρω κατά πόσο βασίζονται σε αληθινά γεγονότα (ας μας πουν οι Φυσικοί του forum). Θα ήθελα δηλαδή να μας εξηγήσουν λίγο καλύτερα πώς δουλεύει η συγκεκριμένη μηχανική. Ο χρόνος στην ταινία και το πότε, είναι μια χρήσιμη πληροφορία για τους θεατές αλλά άχρηστη για τους πρωταγωνιστές. Σε εμάς δίνει νόημα στο σενάριο, σε αυτούς δεν καθορίζεται το παρόν, μέλλον και παρελθόν. Μιλάμε ουσιαστικά για ΤΟΝ χρόνο όπως θα αναφερόμασταν σε ένα άψυχο πράγμα το οποίο παίρνει όποια μορφή εμείς θέλουμε. Πολύ ενδιαφέρον ως concept και με τράβηξε από την αρχή η ταινία. 

 

Οι ηθοποιοί θεωρώ ταίριαξαν απόλυτα με το ρόλο τους. Ο Kenneth εντυπωσιακός και ορισμένες φορές σε έκανε να τον φοβάσαι, ένιωθες ότι είναι απρόβλεπτος, δυνατός. Ο πρωταγωνιστής λίγο πιο ρηχός απ' ότι θα τον ήθελα αλλά ίσως να μην τον κρίνω σωστά διότι ο Pattinson έκανε εξίσου εντυπωσιακή ερμηνεία. Θετική έκπληξη η μεταστροφή του ως ηθοποιός, δεν του το είχα. Πραγματικά με εξέπληξε το γεγονός ότι λέρωσε το πεντακάθαρο πρόσωπό του για χάρη του Nolan. Γενικά η ταινία έχει πολλούς ηθοποιούς αλλά εστιάζει σε 4-5 άτομα κυρίως. Οι υπόλοιποι δεν γνωρίζουμε σχεδόν τίποτα, παρά μόνο τη μία ιδιότητά τους (ο ένας είναι οδηγός, ο άλλος leader μιας στρατιωτικής ομάδας, ο άλλος μπράβος κτλ).

 

Αξίζει να τη δεις; Ναι, γιατί:

  • Είναι καθαρόαιμη Nolan
  • Έχει 2-3 πολύ καλές ερμηνείες
  • Δεν είναι κουραστική, έχει συνεχή ροή της δράσης
  • Έχει ενδιαφέρον και πρωτότυπο σενάριο
  • Έχει εντυπωσιακό ήχο και φωτογραφία
  • .... 2020 και δεν υπάρχει κάτι καλύτερο να δεις
  • Κοκα κόλα και δρακουλίνια στον καναπέ μπροστά από την 55άρα είναι το όνειρο κάθε άντρα
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, GoMaR said:

Συγγνώμη που στο λέω αλλά η ταινία είναι απλά χάσιμο χρόνου.- 

 

Ευτυχώς που διαφωνούμε ειδάλλως δεν θα είχα δει την ταινία. Πέρα από το mindfuck feeling που σου δημιουργεί, βλέπεται εύκολα και ως μία κλασσική περιπέτεια (καλοί vs κακοί παλεύουν στο χωροχρόνο). 

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, κι εγώ την είδα ευχάριστα μεν, αλλά όταν αρχίζει το σενάριο να τυλίγεται γύρω από χρονικές ατασθαλίες, αρχίζει να χαλάει η σούπα. Από το αρχικό

/ουάου, έρχεται γρήγορα το

/μάλιστα το ακούσαμε κι αυτό

για να συνεχίσει με το

/άσε μας ρε μπάρμπα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, trib said:

 

Ευτυχώς που διαφωνούμε ειδάλλως δεν θα είχα δει την ταινία. Πέρα από το mindfuck feeling που σου δημιουργεί, βλέπεται εύκολα και ως μία κλασσική περιπέτεια (καλοί vs κακοί παλεύουν στο χωροχρόνο). 

 

Κοίτα.. Εννοείται ότι δε πρόκειται να με πείσει ο άλλος με διαφορετική άποψη όταν κάτι δε μου αρέσει..

Αλλά ούτε για ταινία δράσης κάνει. Την βαριέσαι τόσο πολύ από ένα σημείο και μετά που εμείς κοντεψαμε να κοιμηθούμε στο σινεμα.

Ούτε με κρατησε ούτε mindfuck ήταν. Για τις άλλες ταινίες του νολαν δε το έχω πει αυτό.

Δυστυχώς αυτή τη φορά πρέπει να μπέρδεψε τις σελίδες σεναρίου του και να έβγαλε ταινία. Δεν..πως το λέμε.. 

 

Βέβαια αν με ρωτούσες πριν μήνες που την είδα θα σου έγραφα σεντόνι άσχημης κριτικής, αλλά μέχρι προχθές που αναφέρθηκε η ταινία πάλι, είχα ξεχάσει το όνομα της :p

 

Link to comment
Share on other sites

Ως προσέγγιση του θέματος χρόνος, είναι διαφορετική από άλλες. Από εκεί και πέρα ούτε και εμένα μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση. Κάποια πράγματα είναι αναμενόμενα, δεν αποτελούν καν plot twists αν έχεις δει πάνω από 10 ταινίες. Κάποια άλλα πάλι μπορεί να μην τα έχεις μαντέψει, αλλά όταν τα βλέπεις στην οθόνη δεν σε εντυπωσιάζουν. Σίγουρα έχει γίνει αρκετή δουλειά, σίγουρα έχει πέσει πολύ σκέψη, αλλά το τελικό αποτέλεσμα είναι απλά αδιάφορο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
MV5BMTQ4MzcwMzAwOV5BMl5BanBnXkFtZTgwMzk0
WWW.IMDB.COM

Directed by Jason Krawczyk. With Henry Rollins, Booboo Stewart, Kate Greenhouse, Jordan Todosey. Jack, a social outcast, is thrust out of his comfort zone when the outside world bangs on his door...

 

 

MV5BMWJmNmRjYzgtNDk0ZC00ZDk5LTkyNGItMDY5
WWW.IMDB.COM

Directed by Matt Palmer. With Jack Lowden, Martin McCann, Tony Curran, Ian Pirie. A shocking deed turned their weekend trip into a nightmare. Now their only hope is to swallow their paranoia and...

 

Δεν νομίζω την πρώτη ειδικά να μην την έχει δει κάποιος. Διαφορετικά σενάρια αλλά το ίδιο καλές ταινίες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος UltraB έγραψε:

^ Μόνο εγώ δεν κατάφερα να την δω όσες φορές και αν προσπάθησα; Δεν ξέρω γιατί αλλά μου έβγαζε κάτι το πολύ βαρετό.

Βαρετό δεν είναι. Αλλά δεν είναι και Inception. Αν το δεις σαν "απλή" περιπέτεια, μια χαρά είναι.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.