Jump to content



Ποια ταινία είδατε πρόσφατα 2.0 (CineLab)


DJD

Recommended Posts

Upgrade

[link]

⭐⭐⭐⭐⭐⭐✴️✴️✴️✴️

Μία ταινία με budget στα $5.000.000 η οποία όμως σου δίνει την αίσθηση μίας πολύ ανώτερης παραγωγής. Δεν φέρνει κάτι εντελώς νέο όσο αφορά το σενάριο αν και είναι πρωτότυπο με τον τρόπο του. Ένας άνδρας θέλει να εκδικηθεί τους δράστες για το θάνατο της γυναίκας του και γίνεται πειραματόζωο αφήνοντας να του εμφυτευθεί ένας μικρο-επεξεργαστής που ονομάζεται Stem. Σε ένα μέλλον που σχεδόν μπορούν να ελεγχθούν από υπολογιστές. Άλλωστε αφήνει να εννοηθεί πως αν και η τεχνολογία υπάρχει, είναι επιλογή του καθενός αν θα την υιοθετήσει.

 

Γρήγορη σχετικά ταινία, δεν βαριέσαι (αν και εμένα με πήρε ο ύπνος την πρώτη φορά λόγω μεγάλης κούρασης) αν και δεν δίνει μεγάλη σημασία στις λεπτομέρειες. Οι σκηνές αλλάζουν λίγο άγαρμπα, έχει κάποιες τρυπάρες γιατί αλλιώς δεν σωνόταν και διάλογοι Στάθης Ψάλτης του Hollywood (χωρίς να θέλω να προσβάλλω τον "Θεό" Στάθη Ψάλτη). Προς θεού όμως, η ταινία βλέπεται ανετότατα. Βέβαια μερικοί ίσως πιάσετε το σενάριο από το πρώτο μισάωρο, του τι θα συμβεί. Το τέλος θα μου άρεσε λίγο διαφορετικό. Αλλά η ταινία θέλει ντε και καλά να μας τα εξηγήσει όλα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος UltraB έγραψε:

Που την είδες; Λέει από 30 Αυγούστου στους κινηματογράφους, άρα θεωρητικά εδώ θα αργίσει περισσότερο.

image.png

Αυτό το Greece, σημαίνει Ελλάδα. Τι θα αργήσει περισσότερο; 30 είναι η πρεμιέρα. 

Αν κάνεις κλικ εκεί πάνω, θα δεις ότι έχει παιχτεί από Μάρτιο σε φεστιβάλ στην Αμερική. Οπότε , there you have it

Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

image.png

Αυτό το Greece, σημαίνει Ελλάδα. Τι θα αργήσει περισσότερο; 30 είναι η πρεμιέρα. 

Αν κάνεις κλικ εκεί πάνω, θα δεις ότι έχει παιχτεί από Μάρτιο σε φεστιβάλ στην Αμερική. Οπότε , there you have it

Εμ, είπα ότι θεωρητικά θα αργήσει περισσότερο (βάση άλλων ταινιών που μπορεί να έρθουν και ένα μήνα μετά).

Απλά έτυχε η συγκεκριμένη να είναι μια από αυτές που κάνουν πρεμιέρα στις περισσότερες χώρες την ίδια ημέρα.

 

Επίσης τι σχέση έχει το φεστιβάλ;

Γενικά ότι έχω ψάξει σε ταινίες δεν υπάρχει αν δεν βγει στους κινηματογράφους ή υπάρχει σε CAM/HDRip (χέσε μέσα δηλαδή ? ), πλην ελάχιστων εξαιρέσεων. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος UltraB έγραψε:

Εμ, είπα ότι θεωρητικά θα αργήσει περισσότερο (βάση άλλων ταινιών που μπορεί να έρθουν και ένα μήνα μετά).

 

Που αναφέρεσαι; Όταν στο imdb λέει " τάδε ημ/μια - Greece " είναι η πρεμιέρα της ταινίας. 

 

πριν 23 λεπτά, το μέλος UltraB έγραψε:

Επίσης τι σχέση έχει το φεστιβάλ;

 

Τι σχέση έχει; Όταν μία ταινία στην Ελλάδα έρχεται 30 Αυγούστου, αλλά έχει κυκλοφορήσει ήδη από Ιούνιο (και από Μάρτη σε φεστιβάλ) σε άλλες χώρες, στον "θείο" βρίσκεις τα πάντα σε καλύτερες ποιότητες από αυτές που αναφέρεις. :whistling:

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, kpetros said:

Ειπα να το δω και γω αυτο το Upgraded

Ωραια ηταν , καλη δραση αλλα πανω απ ολα ...επιτελους ενα διαφορετικο τελος απο τα αναμενομενα 

Το έχουμε ξανά δει αυτό το τέλος βασικά ή έστω παρόμοια τελική εξέλιξη, αλλά είναι spoiler και για την άλλη ταινία(του 2014), οπότε δεν λέω ποια είναι.

 

Είναι καλή ταινιούλα πάντως το Upgrade.

 

 

Ο κυρίαρχος του βυθού (2018) - IMDb (Meg)

Πρώτα από όλα, δεν είναι Jaws. Χαβαλές, καλός Statham, μια χαρά για ποπ κορν, λογικό το 6.1 του imdb.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Chungking Express 

 

Χθες το είδα στο θερινό Απόλλων

Είναι του σκηνοθέτη Kar Wai Wong των In the mood for love και 2046.

Ήθελα να το δω εδώ και καιρό και βόλεψε η προβολή στο θερινό, δεν φτάνει το επίπεδο των άλλων 2 αλλά ήταν αρκετά καλή όπως και να χει.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος l2phile έγραψε:

Deadpool 2

Ούτε 5 στα 10. Βαρέθηκα τα μπινελίκια και τις καφρίλες. Επίσης όλες αυτές οι γκεουλιές ήταν και στο κόμικ ή απλά είναι must λόγω εποχής;

 

Και εμένα δε μου πολυάρεσε. Φάνηκε σαν ένα βιαστικό concept το οποίο στήθηκε στο πόδι για να πιάσουν το momentum και να βγάλουν λεφτά. Τόσοι καλοί σεναριογράφοι υπάρχουν, πως πάνε και βρίσκουν τους πιο ανεγκέφαλους;

Link to comment
Share on other sites

Tully

[link]

⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐

(βαθμολογία από τη γυναίκα  μου)

Με "έφαγε" η γυναίκα μου να το δούμε. Και εν μέρη τελικά, καλά έκανε. Δεν το περίμενα. Στο Tully η Charlize Theron παίζει τον εαυτό της θα έλεγα. Πολύ συναίσθημα, αληθοφανής χαρακτήρας που μπορείς να ταυτιστείς. Κυρίως όμως, οι γυναίκες. Η ταινία δεν αφορά όμως μόνο τις γυναίκες, αφού όσο αφορά το σενάριο, πρόκειται για μία Μαμά που προσλαμβάνει μία νταντά για να τη βοηθήσει. Αφορά και εν μέρη τους άντρες, για τη συμπεριφορά τους κατά την εγκυμοσύνη αλλά και εντός της οικογένειας. Μίας οικογένειας με τρία παιδιά. 

 

Η ταινία σε καμία περίπτωση δεν είναι ακριβώς αυτό που περιμένει κάποιος. Εστιάζει κυρίως σε καταστάσεις που υποθέτω, αφού τα βλέπω και εγώ στο σπίτι,  περνάνε αρκετές μαμάδες. Τις δυσκολίες που έχει μία μάνα να μεγαλώσει τα παιδιά της. Κάτι απλό μπορεί να είναι εντελώς πολύπλοκο για μία γυναίκα με 3 παιδιά. Ακόμη και μία βόλτα. Επειδή δεν θέλω να σας το χαλάσω, αξίζει να τη δείτε. Η ιστορία πολύ πειστική, με καταστάσεις που θυμίζουν τους ίδιους μας τους εαυτούς αλλά και ένα φινάλε που δεν πρέπει να χάσετε. 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δε με ενδιαφέρει να δω σε ταινία πράγματα που τα περνάω και στο σπίτι. Αν ποτέ π.χ. εμφανιστούν οι Vulcans και με πάρουν Science Officer σε κάποιο Vulcan Cruiser, θα σταματήσω να βλέπω Sci Fi.

 

 

  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, GriGaS said:

Εμένα δε με ενδιαφέρει να δω σε ταινία πράγματα που τα περνάω και στο σπίτι. Αν ποτέ π.χ. εμφανιστούν οι Vulcans και με πάρουν Science Officer σε κάποιο Vulcan Cruiser, θα σταματήσω να βλέπω Sci Fi.

 

 

όλη την ώρα στο Holodeck θα είσαι ?

Link to comment
Share on other sites

On 8/27/2018 at 12:23 PM, trib said:

Tully

[link]

⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐

(βαθμολογία από τη γυναίκα  μου)

Με "έφαγε" η γυναίκα μου να το δούμε. Και εν μέρη τελικά, καλά έκανε. Δεν το περίμενα. Στο Tully η Charlize Theron παίζει τον εαυτό της θα έλεγα. Πολύ συναίσθημα, αληθοφανής χαρακτήρας που μπορείς να ταυτιστείς. Κυρίως όμως, οι γυναίκες. Η ταινία δεν αφορά όμως μόνο τις γυναίκες, αφού όσο αφορά το σενάριο, πρόκειται για μία Μαμά που προσλαμβάνει μία νταντά για να τη βοηθήσει. Αφορά και εν μέρη τους άντρες, για τη συμπεριφορά τους κατά την εγκυμοσύνη αλλά και εντός της οικογένειας. Μίας οικογένειας με τρία παιδιά. 

 

Η ταινία σε καμία περίπτωση δεν είναι ακριβώς αυτό που περιμένει κάποιος. Εστιάζει κυρίως σε καταστάσεις που υποθέτω, αφού τα βλέπω και εγώ στο σπίτι,  περνάνε αρκετές μαμάδες. Τις δυσκολίες που έχει μία μάνα να μεγαλώσει τα παιδιά της. Κάτι απλό μπορεί να είναι εντελώς πολύπλοκο για μία γυναίκα με 3 παιδιά. Ακόμη και μία βόλτα. Επειδή δεν θέλω να σας το χαλάσω, αξίζει να τη δείτε. Η ιστορία πολύ πειστική, με καταστάσεις που θυμίζουν τους ίδιους μας τους εαυτούς αλλά και ένα φινάλε που δεν πρέπει να χάσετε.  

Δεν ηταν κακη.Ισως λιγο τραβηγμενη σε ορισμενα σημεια θα λεγα.

 Το τελος της ταινιας ηταν χαζο.

Spoiler

Οχι το twist, αυτο ηταν χαριτωμενο αλλα το γεγονος οτι η τυπισσα ειχε σοβαροτατα ψυχολογικα προβληματα  και η ταινια τελειωσε σα να μην τρεχει τπτ.Την αφησαν να φυγει λες και ειχε ενα κρυωμα.

Ειχε παραισθησεις και ηταν επικινδυνη για τον εαυτο της και για το παιδι της.Για ψυχιατρική κλινικη ηταν αμεσα.

Μπορουσαν να το τραβηξουν 10 λεπτα ακομα και να εδειχναν οτι νοσηλευτηκε  για μερικους μηνες και βγηκε περδικι.

Έγινε επεξεργασία από jesus
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://m.imdb.com/title/tt1821549/

 

Με μια λέξη εκπληκτική (ξέροντας ότι πολλοί θα βρουν παράξενα τα γούστα μου). Συγκίνηση, άφθονο γέλιο με τις κυνικές και γειωτικές ατάκες των γέρων, ηθοπλασία, πολύ ευχάριστο το μουσικό χαλί. Για τα δικά μου γούστα 10/10.

Αυτός είναι κινηματογράφος για μένα. Αν υπάρχει σενάριο με νόημα, ούτε budget χρειάζεται, ούτε εξωτικά σκηνικά. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.