Jump to content



Cooler master ATC 201 κάνει για ένα καλό all around pc;


freezito

Recommended Posts

Καλώς σας βρήκα στο φόρουμ παιδιά και χρόνια πολλά κι από εμένα.

Χτιζω ένα all around σύστημα. Με μια z97 atx mobo , δε διάλεξα ακόμη μοντέλο, θα με ενδιέφερε μια itx αν μπορείτε να προτείνετε κάτι καλό έως 140 ευρώ. Με τον i54460 2x8 ram ένα 256 ssd κι ένα 3,5αρη σκληρό 1tb.Θα βάλω ένα μήνα μετά μια gpu μέχρι τοτε βολεύει της CPU ( είναι η οθόνη ακριβή). Σκέφτομαι σε κάτι σε gtx970 σαν αυτές που βγήκαν για itx.

Έχει ένας φίλος αχρησιμοποίητο το κουτί coolermaster atc201 και ήθελα να σας ρωτήσω αν μπορω να το χρησιμοποιήσω για να στήσω ενα σύστημα περίπου με τα παραπανω. Το PSU το παίρνει ψηλά κι όχι κάτω. Δεν θα κάνω τρελό gaming και δεν με ενδιαφέρει το overclocking.

Κάνει το κουτί για να χτίσω ενα τέτοιο συστημα ή θα έχει πρόβλημα υπερθέρμανσης και κυκλοφορίας του αέρα.

Είναι αυτό κι έχει δύο ανεμιστήρες των 80

post-64633-0-62010100-1419509729_thumb.gpost-64633-0-60698200-1419509679_thumb.jpost-64633-0-71889300-1419509664_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

γιατι itx μητρικη αφου θα μπει σε αυτο το κουτι? Δεν θα εχεις προβλημα με το συγκεκριμενο, αλλα δεν θα εχεις και τις ευκολιες που προσφερουν τα καινουρια...(εχω και γω ενα i7 κτλ σε κουτι που μπαινει στην εφηβεια :fie: )

Αφου θα τα σκασεις που θα τα σκασεις, δωσε ενα 50-60ευρω και παρε ενα καινουριο

 

edit: Το κουτι για το τροφοδοτικο βγαινει?

Έγινε επεξεργασία από god
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος αν βγαίνει το πλαίσιο του τροφοδοτικού.Δεν το εχω παρει απο το παιδι.Μάλλον όχι, αν φαίνεται καθαρά στη φωτογραφία. Είναι αλουμινένιο και αν έκανε θα γλίτωνα τα χρήματα για νέο κουτί.Μου το δίνει τζάμπα.

Ποιό midi tower είναι καλυτερο μετά σε αλουμίνιο; Ποιο θα πρότεινες;

Υπάρχει κάποιο καλο σαν τα μεταλλικά της lian li ή τα silencio της cooler master;

Ήθελα να βρω ενα μινιμαλ μεταλλικό midi σαν κάποια ωραία που υπάρχουν για HTC.

Ευχαριστώ που που μπήκες στον κόπο να απαντήσεις στο θέμα σε γιορτινή μέρα και πάλι χρόνια πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Το κουτακι το ειχα και πλεον το εχω δωσει στο γιο του κολλητου.

Μειον

1)Εχει 8ρηδες ανεμιστηρες και αθορυβους βρισκεις σχετικα δυσκολα

2)Εχει ενα 8αρη στην πλατη που θα ζοριζεται στην απαγωγη θερμοτητας

3)Δεν δεχεται modular τροφοδοτικα (corsair enermax δεν μπαινανε)

4)Θελει βιδες παντου για την  στερεωση των υποσυστηματων ,οπτικα μεσα δισκοι

Θετικα

1)Ολο αλουμινιο

2)Δεχεται ενα ματσο δισκους

3)Το στιβαροτερο αλουμινενιο κουτι που περασε απο τα χερια μου.Το lian li που εχω τωρα

μοιαζει σαν χαρτοκουτι μπροστα του

4)Κλασσικη σχεδιαση κουτιου χωρις πολλα μπλιμπλικια

5)Αφαιρουμενο tray m/b

6)Aπο τις ποιοτικοτερες βαφες που εχω δει σε κουτι

7)Διακοπτες που ειναι αθανατοι και ποιοτικοι

 

Προσωπικα αν μπορουσα θα το αγοραζα αν το ξαναεβρισκα και θα σε προτεινα να το κρατησεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το κουτακι το ειχα και πλεον το εχω δωσει στο γιο του κολλητου.

Μειον

1)Εχει 8ρηδες ανεμιστηρες και αθορυβους βρισκεις σχετικα δυσκολα

2)Εχει ενα 8αρη στην πλατη που θα ζοριζεται στην απαγωγη θερμοτητας

3)Δεν δεχεται modular τροφοδοτικα (corsair enermax δεν μπαινανε)

4)Θελει βιδες παντου για την  στερεωση των υποσυστηματων ,οπτικα μεσα δισκοι

Θετικα

1)Ολο αλουμινιο

2)Δεχεται ενα ματσο δισκους

3)Το στιβαροτερο αλουμινενιο κουτι που περασε απο τα χερια μου.Το lian li που εχω τωρα

μοιαζει σαν χαρτοκουτι μπροστα του

4)Κλασσικη σχεδιαση κουτιου χωρις πολλα μπλιμπλικια

5)Αφαιρουμενο tray m/b

6)Aπο τις ποιοτικοτερες βαφες που εχω δει σε κουτι

7)Διακοπτες που ειναι αθανατοι και ποιοτικοι

 

Προσωπικα αν μπορουσα θα το αγοραζα αν το ξαναεβρισκα και θα σε προτεινα να το κρατησεις.

Μια mATX MB με έναν i5 και μια 970 σαν της Asus την GTX 970 DC Mini θα αντέξουν χωρίς να παρουσιάσουν πρόβλημα από την μειωμένη ροή αέρα; Μπορώ να κάνω στο πλευρικό πάνελ μια τρύπα με ένα dremel και να βάλω έναν 12αρη ή 14αρη αλλά αν καταλαβαίνω σωστα το πρόβλημα είναι να βγαίνει ο ζεστός αέρας κι όχι να μπαίνει παραπανω κρύος. Οπότε πρόβλημα είναι πάλι ο οχτάρης πάνω.

Παίρνει μέχρι 18 εκ PSU υπάρχει κάποιο semi modular στις διαστάσεις αυτές; Βάζω έναν ssd μόνο χωρίς σκληρό.

Απλά επειδή τα κομμάτια κοστίζουν αρκετά ο μόνος φόβος μου είναι αν η προβληματική ροή αέρα μειώσει το χρόνο ζωής τους.Το σύστημα θα δουλεύει με έναν 3d εκτυπωτή και θα χρησιμοποιείται για πολλές ώρες την ημέρα, διάβασμα και δουλειά στην οθόνη.

Θα τα έβαζες προσωπικά στο κουτί αυτό ( 1000 ευρώ σίγουρα MB,CPU,GPU,ssd,μνήμη ,τροφοδοτικό) ή θα φοβόσουν; Το παιδί μου το δίνει το κουτί, το πολύ πολύ να το πάρω να βρίσκεται. Να το χτίσω όμως; Ευχαριστώ. Για μητρική κοιτώ την μικρή της MSI z97m gaming ή την αντίστοιχη mini itx.(Αν δεν κουμπώνει στο MB tray θα κάνω νέες τρύπες). Τα USB είναι 1.1 θα τα αλλάξω με 3.0

Σκληρός δε χρειάζεται θα συνδέεται με NAS μέσω Ethernet το PC.

Να χτίσω πάνω στο κουτί ή θα καούν πριν την ώρα τους τα εξαρτήματα;

Ευχαριστώ και καλή χρονιά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει περιπτωση να καουν.

 

Δεν χρειαζεται καν να βαλεις αλλον -εχτρα- ανεμιστηρα. Ασε μονο τον 8αρη να πεταει αερα εξω.

 

Σαν moda ισως βοηθουσε ενας ακομα στο πατο να πεταει αερα προς τα πανω..χαμηλοστροφα. Αλλα δε νομιζω να χρειαστει ουτε αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Μια mATX MB με έναν i5 και μια 970 σαν της Asus την GTX 970 DC Mini θα αντέξουν χωρίς να παρουσιάσουν πρόβλημα από την μειωμένη ροή αέρα; Μπορώ να κάνω στο πλευρικό πάνελ μια τρύπα με ένα dremel και να βάλω έναν 12αρη ή 14αρη αλλά αν καταλαβαίνω σωστα το πρόβλημα είναι να βγαίνει ο ζεστός αέρας κι όχι να μπαίνει παραπανω κρύος. Οπότε πρόβλημα είναι πάλι ο οχτάρης πάνω.

Παίρνει μέχρι 18 εκ PSU υπάρχει κάποιο semi modular στις διαστάσεις αυτές; Βάζω έναν ssd μόνο χωρίς σκληρό.

Απλά επειδή τα κομμάτια κοστίζουν αρκετά ο μόνος φόβος μου είναι αν η προβληματική ροή αέρα μειώσει το χρόνο ζωής τους.Το σύστημα θα δουλεύει με έναν 3d εκτυπωτή και θα χρησιμοποιείται για πολλές ώρες την ημέρα, διάβασμα και δουλειά στην οθόνη.

Θα τα έβαζες προσωπικά στο κουτί αυτό ( 1000 ευρώ σίγουρα MB,CPU,GPU,ssd,μνήμη ,τροφοδοτικό) ή θα φοβόσουν; Το παιδί μου το δίνει το κουτί, το πολύ πολύ να το πάρω να βρίσκεται. Να το χτίσω όμως; Ευχαριστώ. Για μητρική κοιτώ την μικρή της MSI z97m gaming ή την αντίστοιχη mini itx.(Αν δεν κουμπώνει στο MB tray θα κάνω νέες τρύπες). Τα USB είναι 1.1 θα τα αλλάξω με 3.0

Σκληρός δε χρειάζεται θα συνδέεται με NAS μέσω Ethernet το PC.

Να χτίσω πάνω στο κουτί ή θα καούν πριν την ώρα τους τα εξαρτήματα;

Ευχαριστώ και καλή χρονιά.

Θα αντεξουν.Υπαρχει ροη αερα απλα λογω 8cm fan δεν ειναι οσο με 12cm ;)

Kαποιο coolermaster που ειναι semi πιστευω θα το παιρνει.Βασικα το προβλημα που ειχε με αυτα που αναφερα

ειναι οτι τα βυσματα ειναι αρκετα μεγαλα σε μηκος και εκεινα εμποδιζαν να κουμπωσει το τροφοδοτικο.Αν πχ βαλεις το ιδιο μοντελο

σε non modular εκδοση θα στο χωρεσει ;)

Προσωπικα ναι θα το εβαζα γιατι οπως λεει και ο @ΝTG, πλεον με τα σημερινα h/w αυτα τα προβληματα

εχουν παψει να υπαρχουν.

 

Η μητρικη θα σε χωρεσει χαλαρα και δεν θα κανεις ουτε τρυπες.

Το πρωην δικο μου αυτη την στιγμη εχει μια Tyan Tiger MPX και εκατσε με το καλημερα ;)

Έγινε επεξεργασία από 2cpu
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.