Jump to content



Traffic σε άγνωστο server!


Wizard!

Recommended Posts

Εκεί που έπαιζα, ξαφνικά άρχισε να έχει τρομερό lag.

Βλέπω το ping μου, από 45-50 που έχω κανονικά, πάει 200+ !

Ελέγχω το pc μου, κανένα περίεργο traffic.

Ελέγχω το κατεβαστήρι και βλέπω κίνηση προς έναν server που λέγεται "fastrootserver.de" 

H κίνηση είναι από το svchost.exe (Network Service)

To περίεργο είναι πως το traffic είναι προς τα έξω, με ρυθμό ~40KB/sec και στην πόρτα 3389.

Αφού τα 7ρια δεν επιτρέπουν δεύτερο remote session και είμαι εγώ απάνω για να βλέπω τι γίνεται, πως υπάρχει τέτοιο traffic???

Όταν το έκλεισα από το Router, η κίνηση φυσικά έπεσε. 

 

Μήπως κάποιος προσπαθεί να μπει;

Δεν έχω static, αλλά έχω DynDNS.

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή θα άλλαζα την πόρτα που ακούει το RDP. Γενικώς είναι το πρώτο που κάνω σε ένα pc.

Επίσης, σε ενδιαφέρει να έχεις RDP απ'έξω ή θες απλά μέσα από το LAN; Αν είναι να το έκλεινες εντελώς απ'έξω.. 

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή θα άλλαζα την πόρτα που ακούει το RDP. Γενικώς είναι το πρώτο που κάνω σε ένα pc.

Επίσης, σε ενδιαφέρει να έχεις RDP απ'έξω ή θες απλά μέσα από το LAN; Αν είναι να το έκλεινες εντελώς απ'έξω.. 

Προς το παρόν αυτό έκανα, το έκλεισα. Αλλά πόρτα δε μπορώ να αλλάξω. Όταν μπαίνω, μπαίνω από το γραφείο και είναι συγκεκριμένες αυτές που είναι ανοικτές στο εκεί firewall.

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να σε βγάλω άσχετο, αλλά κάνεις σωστά την αλλαγή του listening port;

Πέρα από το registry key και το router, κάνεις restart το service και αλλάζεις τα security policy; Από άλλα pc ή το κινητό σου μπαίνεις απ'έξω αλλά όχι από την εταιρεία;; 

Μου φαίνεται χαζό μια εταιρεία να έχει κόψει τα πάντα (για ασφάλεια), αλλά να έχει αφήσει ανοιχτή την 3389. Είναι η πρώτη πόρτα που κλείνουν όλες οι σοβαρές εταιρείες. Όταν προσπαθείς να μπεις στο pc σου με την αλλαγμένη πόρτα, δε βλέπεις καν το pc; Telnet; Ping; Ο event viewer του pc τι καταγράφει;

Ακόμα κι αν είναι έτσι... μπορείς:

α) να αφήσεις στο router ανοιχτή την 3389 στο pc να ακούς σε άλλη. Απλά άλλαξε την πόρτα στο router κι άκου στη 5000 μετά.

β) να αφήσεις την 3389 ανοιχτή σε σένα κ το ρούτερ κι απλά να περάσεις policy να μπαίνεις ΜΟΝΟ από την εταιρεία σου στο pc του σπιτιού. Λογικά θα το κάνεις με domain policy, αλλά αν έχεις και mac address policy δυνατότητα, ακόμα καλύτερα.. οπότε βάζεις κι όποιο άλλο pc με το οποίο θες να χτυπάς απ'έξω.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις μπερδευτεί...

Στο router βάζω ότι πόρτα θέλω και τη στέλνω στην 3389 του laptop μου. Δε χρειάζεται να πειράξω κάτι εκεί.

Μέσα από την εταιρία, για να δω όμως το laptop μου, είναι κλειστά. Είναι ανοικτά μόνο συγκεκριμένα πράγματα και για συγκεκριμένους ανθρώπους.

Η 3389 προς την εταιρία είναι κλειστή. Μπαίνουμε με VPN.

Link to comment
Share on other sites

ομολογώ πως ναι... κ βασικά, τώρα με μπέρδεψες περισσότερο..

 

εγώ κατάλαβα πως το κατεβαστήρι είναι σπίτι σου και άρα ανοίγεις ότι πόρτες θες σε pc και router ΚΑΙ

πως εσύ δε μπορείς από εκεί που δουλεύεις, να έχεις πρόσβαση σπίτι σου.. στο κατεβαστήρι.. 

 

Η 3389 λοιπόν ΠΡΟΣ την εταιρία γιατί μας ενδιαφέρει;; Εσύ θες από μέσα να βγεις έξω.. προς το σπίτι σου.

 

Από το vpn μπορείς να βγεις; Π.χ. να μπεις σε ένα άλλο που θα στήσεις με το σπίτι σου;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.