Jump to content



Μαύρη οθόνη


Recommended Posts

Παιδιά έχω το εξής περίεργο πρόβλημα, το οποίο μου παρουσιάστηκε, νομίζω από τότε που έβαλα νεότερους οδηγούς της κάρτας γραφικών μου.

Λοιπών ενώ ο υπολογιστής είναι σε idle mode (κατεβάζει torrents π.χ.), ακούγεται ο ήχος σαν να κάνει επανεκκίνηση το μηχάνημα, χωρίς όμως να σβήνει (τα led από τα ανεμιστήρια, όπως και τα led από power κτλ, μένουν αναμμένα) και επανέρχεται μόνο αν τον κάνω reset από το κουμπί.

Δοκίμασα να κάνω απεγκατάσταση των νέων οδηγών (ATI Catalyst 13.9) ώστε να περάσω τους παλιούς (ATI Catalyst 12.04) που νομίζω ότι δεν είχα θέμα, ακόμη και να βάλω και τους beta (ATI Catalyst 13.11 Beta 1), αλλά τίποτα. Χρησιμοποίησα το Atiman Uninstaller 6.3.1

Οπότε θέλει στα καλά του καθουμένου, παρουσιάζει το πρόβλημα.

Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να φταίει?

Η οθόνη είναι καινούργια, οπότε δύσκολα παίζει να είναι αυτή το πρόβλημα (αν και ποτέ δεν ξέρεις) και είναι συνδεδεμένη με HDMI. Windows έχω 7 64bit Ultimate SP1

Έγινε επεξεργασία από Topdim2
Λάθος
Link to comment
Share on other sites

Τι λειτουργικό έχεις; Για να αποκλείσουμε κάποιους παράγοντες, βάλε στο power options το High performance και στο advanced options βάλε να μην απενεργοποιούνται ποτέ οι δίσκοι.

Βάλε το Hard Disk Sentinel και δες σε τι κατάσταση είναι οι δίσκοι σου.

Με την υπόθεση ότι δεν είναι κάποιο software πρόβλημα από κάποιο πρόγραμμα ή driver που έχεις εγκαταστήσει, κοιτάς το ενδεχόμενο να είναι μνήμες ή μητρική. Για μνήμες τρέξε το memtest. Για μητρική απαιτούνται πιο δραστικές ενέργειες, αλλά κάνε πρώτα τα παραπάνω και τα ξαναλέμε.

EDIT: Τώρα είδα την υπογραφή σου, μιλάμε γι' αυτό το μηχάνημα; Αν ναι, έχεις παλιούς δίσκους βλέπω και σωστά πήγε το μυαλό μου πρώτα εκεί. Πιθανόν κάποιος δίσκος να μην ξυπνά από sleep και εξ αυτού τα win να κολλάνε, γνωστό θέμα. Κάνε αυτά που σου είπα και τα ξαναλέμε.

Έγινε επεξεργασία από dimgr
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου το έκανε ξανά. Ακόμη και με τους 12.4, αλλά θα περιμένω να φτιάξω το νέο υπολογιστή και να την βάλω πάνω, σε καθαρή εγκατάσταση των Windows, να δω πως θα πάει.

Αυτή την φορά, έπαιζα και μουσική, η οποία δεν σταμάτησε, αν και το πληκτρολόγιο μου, που είναι multimedia, το κουμπί της παύσης δεν λειτουργούσε.

Πάντως σαν μια παρατήρηση, είναι ότι έχω την εντύπωση, ότι μου το κάνει όταν έχω ανοιχτό τον Chrome. Αναφέρω τον Chrome, γιατί και σε αλλά PC, μου κάνει επανεκκινήσεις, όταν τυχαίνει να είναι ανοιχτός.

Φίλε dimgr, έχω ένα θέμα με τους εξωτερικούς σκληρούς μου, που σε κάποιες εκκινήσεις του PC, δεν τους βρίσκει και πρέπει ή να τους αποσυνδέσω και να τους ξανά τοποθετήσω ή να κάνω scan for new devices, μέσω Device manager.

Το Hard Disk Sentinel το έχω, αλλά δεν φαίνεται να έχω κάποιο ιδιαίτερο θέμα. Όλοι οι σκληροί μου είναι στο 100% health, με θερμοκρασίες από 31-35C, έκτος από έναν που είναι στο 96% και παίζει στους 43C.

Κάποιοι παλιοί σκληροί της υπογραφής μου δεν υπάρχουν πλέον, όλοι μου είναι μηνών έως και ενάμιση χρόνου το πολύ. Δηλαδή καινούργιοι.

Πολλά μυστήρια γίνονται στους υπολογιστές μου τελευταία και δεν μου αρέσει!!!

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε γιατί δεν έχω πολυκαταλάβει τι παθαίνει το PC σου. Κολλάει (παγώνει) και δεν λειτουργεί τίποτα, ούτε το mouse; Κάνει επανεκκίνηση μόνο του; Κολλάει και πρέπει εσύ να κάνεις επανεκκίνηση; Τι εννοείς ότι η μουσική δεν σταμάτησε; Ή κολλάει το PC ή δεν κολλάει!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου το έκανε ξανά. Ακόμη και με τους 12.4, αλλά θα περιμένω να φτιάξω το νέο υπολογιστή και να την βάλω πάνω, σε καθαρή εγκατάσταση των Windows, να δω πως θα πάει.

Αυτή την φορά, έπαιζα και μουσική, η οποία δεν σταμάτησε, αν και το πληκτρολόγιο μου, που είναι multimedia, το κουμπί της παύσης δεν λειτουργούσε.

Πάντως σαν μια παρατήρηση, είναι ότι έχω την εντύπωση, ότι μου το κάνει όταν έχω ανοιχτό τον Chrome. Αναφέρω τον Chrome, γιατί και σε αλλά PC, μου κάνει επανεκκινήσεις, όταν τυχαίνει να είναι ανοιχτός.

Φίλε dimgr, έχω ένα θέμα με τους εξωτερικούς σκληρούς μου, που σε κάποιες εκκινήσεις του PC, δεν τους βρίσκει και πρέπει ή να τους αποσυνδέσω και να τους ξανά τοποθετήσω ή να κάνω scan for new devices, μέσω Device manager.

Το Hard Disk Sentinel το έχω, αλλά δεν φαίνεται να έχω κάποιο ιδιαίτερο θέμα. Όλοι οι σκληροί μου είναι στο 100% health, με θερμοκρασίες από 31-35C, έκτος από έναν που είναι στο 96% και παίζει στους 43C.

Κάποιοι παλιοί σκληροί της υπογραφής μου δεν υπάρχουν πλέον, όλοι μου είναι μηνών έως και ενάμιση χρόνου το πολύ. Δηλαδή καινούργιοι.

Πολλά μυστήρια γίνονται στους υπολογιστές μου τελευταία και δεν μου αρέσει!!!

Βάλε ένα ανεμιστηράκι στο chipset. όποτε μου συνέβαινε αυτό (κόλλημα με μουσική να παίζει και μετά BSOD) πήγαινα για άλλο mobo. (btw δες αν υπάρχει και κάνα bios update για την mobo σου)

Link to comment
Share on other sites

dimgr σερφάρω (για αυτό λέω ίσως το Chrome) ή ακούω μουσική (ανοιχτό το Chrome), γενικά δεν κάνω τίποτα βαρύ και ξαφνικά, ενώ μένει ανοιχτό το PC, γιατί βλέπω τα ανεμιστήρια με τα LED να γυρνάνε κανονικά (και τις προάλλες που άκουγα ένα κομμάτι mp3, δεν σταμάτησε να παίζει!!!), μου κάνει τον θόρυβο που κάνει όταν κανείς επανεκκίνηση, μαυρίζει η οθόνη, δεν βγάζει BSOD και μένει εκεί (δεν το άφησα πολύ ώρα για να δω αν θα επανεκκίνηση, μόνο κανα 3-5 λεπτά) και πρέπει να κάνω reset με το κουμπί.

Φίλε Θάνο, δεν νομίζω να παίζει θέμα μη καλής ψύξης, γιατί έχω 2 μπροστά, 1 κάτω, 1 πίσω, 3 πάνω 120mm ανεμηστήρια και 1 στο πλάι 200mm.

Link to comment
Share on other sites

dimgr σερφάρω (για αυτό λέω ίσως το Chrome) ή ακούω μουσική (ανοιχτό το Chrome), γενικά δεν κάνω τίποτα βαρύ και ξαφνικά, ενώ μένει ανοιχτό το PC, γιατί βλέπω τα ανεμιστήρια με τα LED να γυρνάνε κανονικά (και τις προάλλες που άκουγα ένα κομμάτι mp3, δεν σταμάτησε να παίζει!!!), μου κάνει τον θόρυβο που κάνει όταν κανείς επανεκκίνηση, μαυρίζει η οθόνη, δεν βγάζει BSOD και μένει εκεί (δεν το άφησα πολύ ώρα για να δω αν θα επανεκκίνηση, μόνο κανα 3-5 λεπτά) και πρέπει να κάνω reset με το κουμπί.

Φίλε Θάνο, δεν νομίζω να παίζει θέμα μη καλής ψύξης, γιατί έχω 2 μπροστά, 1 κάτω, 1 πίσω, 3 πάνω 120mm ανεμηστήρια και 1 στο πλάι 200mm.

Το mp3 το άκουγες με πιο πρόγραμμα;

Να υποθέσω οτι τα έχεις όλα ενημερωμένα;

chrome - flash - gpu drivers (όχι beta) - chipset drivers - audio drivers - codecs - windows update - mobo bios ?

και ο event viewer δεν λέει τίποτα σχετικό;

1. Για πήγαινε στα advanced settings του chrome στο Use hw acceleration και βγάλε το.

2. Αν χρησιμοποιείς και firefox ή ie στο flash turn off hw acceleration

3. κάνε και ένα memory test

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο που θα μπορούσε να αποκαλύψει το πρόβλημα... πάντως hw μυρίζομαι είτε λόγω θέρμανσης είτε λόγω τάσης

Link to comment
Share on other sites

Φίλε thaaanos, το mp3 το έπαιζα με Winamp.

Γενικά drivers, BIOS και προγράμματα είναι ενημερωμένα, εκτός των ATI Catalyst που τους έχω στο 12.4, γιατί είχα την εντύπωση ότι με τους 13.9 μου έκανε το πρόβλημα.

Πάντως χθες, με τάραξε στις μαυρίλες.

Την μια μόλις πάτησα να καθαρίσει τα αρχεία με το CCleaner, έκανε το μαύρισμα και μετά άλλες δυο φορές, με το που μπήκε στα Windows και μόλις φόρτωσαν όλα του taskbar, στα καπάκια.

Κάτι σαν να μην πάει καλά με τους εξωτερικούς σκληρούς νομίζω, γιατί μια τους βρίσκει κάποιους μια όχι και μερικές φορές όταν κλείνω τον υπολογιστή, δεν κλείνουν κάποιοι.

Δεν ξέρω τι να πω, ίσως τα έχει παίξει το UPS μου και κάνει τρελά με το ρεύμα, ίσως να είναι απλά ένα format το όλο θέμα, γιατί από ότι είδα, τα Windows κλείνουν τον Νοέμβριο 2 χρόνια χωρίς format!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν αυτά άρχισε να στα κάνει στα καλά καθούμενα, εμένα μου μυρίζει τελειωμένη μητρική. Και εμένα πριν λίγο καιρό άρχισε να μου κολλάει στα καλά καθούμενα, ότι και αν έκανα, και μετά από λίγο καιρό η μητρική παρέδωσε τελείως το πνεύμα. Έτσι όπως το περιγράφεις, δεν μου κάνει για software/driver πρόβλημα. Και όταν δεν βλέπει ένα σκληρό, επειδή ο σκληρός είναι προβληματικός, δεν μαυρίζει η οθόνη, απλά τα win δεν ανταποκρίνονται, αλλά ο υπολογιστής συνεχίζει να δουλεύει (π.χ. το ctr+alt+delete). Άρα ψάξε το θέμα μητρικής ή μνημών και προετοιμάσου!

Σαν έσχατη ελπίδα, μήπως τα προβλήματα σου τα προκαλεί το τροφοδοτικό; Δεν μου απάντησες αν μιλάμε για το σύστημα της υπογραφής σου! Αν είναι αυτό, με 1500W τροφοδοτικό, δεν νομίζω να είναι αυτό το πρόβλημα, οπότε ξαναπάμε στην μητρική!

Link to comment
Share on other sites

offtopic

your answer :)

The USB 1.x and 2.0 specifications provide a 5 V supply on a single wire to power connected USB devices. The specification provides for no more than 5.25 V and no less than 4.75 V (5 V±5%) between the positive and negative bus power lines. For USB 3.0, the voltage supplied by low-powered hub ports is 4.45–5.25 V.[54]

A unit load is defined as 100 mA in USB 2.0, and 150 mA in USB 3.0. A device may draw a maximum of 5 unit loads (500 mA) from a port in USB 2.0; 6 (900 mA) in USB 3.0. There are two types of devices: low-power and high-power. A low-power device draws at most 1 unit load, with minimum operating voltage of 4.4 V in USB 2.0, and 4 V in USB 3.0. A high-power device draws, at most, the maximum number of unit loads the standard permits. Every device functions initially as low-power—but may request high-power, and gets it if it's available on the providing bus.[55]

Some devices, such as high-speed external disk drives, require more than 500 mA of current[56] and therefore may have power issues if powered from just one USB 2.0 port: erratic function, failure to function, or overloading/damaging the port. Such devices may come with an external power source or a Y-shaped cable that has two USB connectors (one for power+data, the other for power only) to plug into a computer. With such a cable, a device can draw power from two USB ports simultaneously.[57]

Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ αλλά το fatigue αναρωτιέμαι αν έχει υπολογιστεί από τους κατασκευαστές ? αν έχεις 2 εξωτερικούς όπως ο φίλος μας εδώ μπορεί να είσαι μέσα στα όρια αλλά η παρατεταμένη χρήση στα όρια... δεν ξέρεις που θα σκάσει...

Νάτος ένας καμμένος ακόμα

http://www.thelab.gr/skliroi-diskoi-elegktes-kai-optikes-syskeyes/kammena-usb-ports-128003.html

βλέπει ο κόσμος ελεύθερα usb ports πάει και καρφώνει οτι βρεί πανω

Για δες και αυτό

http://www.asus.com/support/Knowledge-Detail/1/29/P6T/7807F0B6-C7B3-DA53-5310-51810D8AD552/

Έγινε επεξεργασία από thaaanos
Link to comment
Share on other sites

Φίλε dimgr, ναι το τροφοδοτικό μου είναι το κτήνος της υπογραφής, το οποίο δεν μου έχει κάνει νερά ποτέ, αν και ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για κάτι με τους υπολογιστές.

Σήμερα το απόγευμα πήρα μαζί μου ένα κοφλερ που έχω και θα τον κάνω λαμπίκο από σκόνη.

Πάντως χθες αποσύνδεσα όλους τους εξωτερικούς σκληρούς μου και δυστυχώς με το που μπήκε στα Windows, έκανε το ίδιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το κοφλέρ κάνει θαύματα!! Μιλάμε το κουτί έβγαλε τρελή σκόνη!!! Είχα κανά χρόνο να το φυσήξω.

Προς το παρόν όλα οκ, ίσως δηλαδή ήταν εκεί το πρόβλημα, θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Παιδιά καλησπέρα, έχω ένα θέμα αντίστοιχο  σε εμένα  μαυρίζει η οθόνη πρώτα από πίσω παίζει ο ήχος και στο τέλος παγώνει μια και καλή και σβήνει και το ποντίκι και το πληκτρολόγιο, μου το είχε ξανά κάνει και σε παιχνίδι στο just cause 3 και τώρα το έκανε ξανά ενώ είχα ανοιχτό μόνο το youtube και μια άλλη σελίδα για ράδιο, τι πρόβλημα μπορεί να είναι αυτό;  φοβάμαι μην είναι μητρική 

 

μητρικη gigabyte z97 1150 soket επεξεργαστης intel core i5 4670 3,4   ram 8gb corsair  τροφοδοτικο rm 650w corsair     

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.