Jump to content



Αγορά smartphone απο merimobiles.com/και αλλα


thzou

Recommended Posts

Καλημερα στην παρέα ,θελω να αγοράσω ενα smartphone απο site οπως το merimobiles.com(κινεζικα ,η οτι ειναι :D ) .Το θέμα ειναι αξίζει,θα χαλάσει σε 1 βδομαδα? Πειτε μου τις εμπειρίες σας σχετικα με αυτο το θεμα, και προτείνετε μου κανενα smartphone εως 130-140 ευρώ όλα μαζί(μεταφορικά και rooted).

Link to comment
Share on other sites

Όπως θα διάβασες στο άλλο θέμα, έχουμε πάρει αρκετοί από ανάλογα sites και δεν είχαμε πρόβλημα, ούτε με την αγορά, ούτε με τη συσκευή. Βέβαια, πάντα υπάρχουν πιθανότητες κάποια να βγει ελαττωματική και θα πρέπει να τη στέλνεις Κίνα για επισκευή/αντικατάσταση.

Εγώ σα μάρκες εμπιστεύομαι τις παρακάτω, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι οι καλύτερες, ή δεν υπάρχουν άλλες:

China mobile phones - Brands - Xiaomi - MeriMobiles.com

China mobile phones - Brands - OPPO - MeriMobiles.com

Top quality zte mobile phones Merimobiles

Αυτό που είναι σημαντικό να κοιτάξεις, πριν το πάρεις, είναι να υπάρχει έτοιμο firmware που να είναι καθαρό Android, ή κάποιο άλλο, που όμως να αφαιρεί τα κινέζικα με τα οποία έρχονται.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είναι σημαντικό να κοιτάξεις, πριν το πάρεις, είναι να υπάρχει έτοιμο firmware που να είναι καθαρό Android, ή κάποιο άλλο, που όμως να αφαιρεί τα κινέζικα με τα οποία έρχονται.

Εγω γιαυτο δεν θελω Xiaomi.

Δεν μου κανει η Miui, ειναι βαρια, με αρκετο bloat που δεν γουσταρω.

----

Εγω εχω Κινεζικο εδω και σχεδον ενα χρονο (jiayu G3S)

Ποιοτικα δεν ειναι οτι καλυτερο, αλλα για 140€ που ειχα δωσει, εχω μεινει 1000% ευχαριστημενος.

Το software ειναι αψογο και smooth, δεν μασαει πουθενα.

Απο τοτε, εχω παρει αλλα 3 Κινεζικα για φιλους/γνωστους που ζηλεψανε, και ειναι ολοι ικανοποιημενοι.

Περιμενω αλλα 2 για μανα/κοπελα.

Εγω απο εδω δεν ξαναπαιρνω κινητο παντως, China is my friend!!

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακα το Merimobiles εχει αποθηκες στην Ελλαδα οποτε και γλυτωνεις τελωνεια αλλα και σε περιπτωση προβληματος λογικα ολα θα λυθουν πολυ πιο γρηγορα..

Απο μαρκες σε κινεζικα κοιταω μονο σε Οppo και Lenovo.

Link to comment
Share on other sites

Η OPPO έχει δικής της ευρωπαϊκή αποθήκη, δεν βλέπω τον λόγο να το πάρεις από αλλού. Βασικά δεν ξέρω αν έχει τόσο φθηνό μοντέλο διαθέσιμο, ξέρω ότι σύντομα θα γίνει αλλά όχι την τιμή.

Στην ελληνική αποθήκη του merimobiles είναι διαθέσιμα μόνο τα μοντέλα που φαίνονται στην αντίστοιχη σελίδα όχι ολα

http://www.merimobiles.com/greece-warehouse/

[MENTION=7117]nikchris[/MENTION] ούτε bloat βλέπω ούτε καθυστερήσει κλπ να πω ότι είναι βαρύ το miui στο mi2s αλλά και σε redmi που το έχω δει.

Btw ετοιμάζεται νέα full ελληνική έκδοση από https://xiaomi-miui.gr/community/ , αν και προσωπικά πάντα χρησιμοποιώ το αγγλικό μενού τα παιδιά κάνουν καλή δουλειά και οι πρώτες beta εκδόσεις είναι έτοιμες.

Sent from my MI 2S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η OPPO έχει δικής της ευρωπαϊκή αποθήκη, δεν βλέπω τον λόγο να το πάρεις από αλλού. Βασικά δεν ξέρω αν έχει τόσο φθηνό μοντέλο διαθέσιμο, ξέρω ότι σύντομα θα γίνει αλλά όχι την τιμή.

Στην ελληνική αποθήκη του merimobiles είναι διαθέσιμα μόνο τα μοντέλα που φαίνονται στην αντίστοιχη σελίδα όχι ολα

Greece Warehouse - MeriMobiles.com

[MENTION=7117]nikchris[/MENTION] ούτε bloat βλέπω ούτε καθυστερήσει κλπ να πω ότι είναι βαρύ το miui στο mi2s αλλά και σε redmi που το έχω δει.

Btw ετοιμάζεται νέα full ελληνική έκδοση από https://xiaomi-miui.gr/community/ , αν και προσωπικά πάντα χρησιμοποιώ το αγγλικό μενού τα παιδιά κάνουν καλή δουλειά και οι πρώτες beta εκδόσεις είναι έτοιμες.

Sent from my MI 2S using Tapatalk

Εγω οπου εχω βαλει Miui (Jiayu/Nexus4/etc) ειναι παντα πιο βαρια και πιο bloated απο τις εκαστοτε ρομ, official ή μη.

Βαρια μπορει να μην ειναι σε xiaomi τηλεφωνο, αλλα bloated σαφως και ειναι καθως το τηλεφωνο ειναι μεσα στις υπηρεσιες της Xiaomi.

Oσο για ελληνικη μεταφραση: Οταν παψουν να μεταφραζουν το "free space" ως "δωρεαν χωρος" ισως καποτε να με ενδιαφερει :p

Link to comment
Share on other sites

Εγω οπου εχω βαλει Miui (Jiayu/Nexus4/etc) ειναι παντα πιο βαρια και πιο bloated απο τις εκαστοτε ρομ, official ή μη.

Βαρια μπορει να μην ειναι σε xiaomi τηλεφωνο, αλλα bloated σαφως και ειναι καθως το τηλεφωνο ειναι μεσα στις υπηρεσιες της Xiaomi.

Oσο για ελληνικη μεταφραση: Οταν παψουν να μεταφραζουν το "free space" ως "δωρεαν χωρος" ισως καποτε να με ενδιαφερει :p

Το κάνεις να ακούγεται χειρότερο και από Samsung που έχεις 2-3 apps να κάνουν το ίδιο πράγμα και TouchWiz να σέρνεται :D

Στην multilang βλέπω:Micloud(πλήρες online backup), micredits, midrive (cloud drive) και αντε να βάλω και τις online επιλογές μέσα στους video και music players, αυτά έχει, οκ είναι περισσότερα από μια άδεια rom.

Για τις επιδόσεις, δεν το έχω δει σε άλλη συσκευή, μόνο κάποιον που το έχει σε HTC one ξέρω που δεν παραπονέθηκε ποτέ και το προτιμούσε από το να βάλει το rom του gpe.

Βέβαια είναι και θέμα γούστου, μπορεί σε κάποιον απλά να μην αρέσει και να θέλει pure Android experience.

Για την μετάφραση, δεν έχω δει ποτέ την παλιά που έγινε disable μετά την 4.4.11, ούτε την καινούρια που είναι beta, αλλά ξέρω ότι είναι ανοιχτοί σε προτάσεις - διορθώσεις.

Sent from my MI 2S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Χαιρετώ, ενδιαφέρομαι να παραγγείλω κινητό από εξωτερικό ( to2c.com ή merimobiles ) βλέπω πολύ καλές τιμές σε σχέση με Ελλάδα, έχει κανείς( [MENTION=7117]nikchris[/MENTION] ) εμπειρία να με κατευθύνει παρακαλώ ώστε να μην πληρώσω χρυσάφι τελικά, θα πάω ή σε φθηνόκαλο http://www.to2c.com/lenovo-s650-basic.html ή θα κάνω υπέρβαση για http://www.to2c.com/xiaomi-mi3-16g-quad-core-qualcomm-snapdragon-800-wcdma-2-3ghz-2g-16g-1920x1080-13-megapixel-camera-3050mah-battery.html

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Από to2c δεν έχω πάρει κάτι άλλα δεν έχω ακούσει κάτι αρνητικό.

Από merimobiles έχω ψωνίσει το mi2s, όπου χωρίς να ζητήσω μου έβαλαν multilang rom που είχε και επιλογή για root (developers rom), από τι έμαθα μετά πρέπει να τους ζητήσεις να μην το περάσουν αν το θες σφραγισμένο. Επίσης είχα παραγγείλει (χρειάζονται ~3-4 εργάσιμες για να κάνουν αποστολή κάτι που ισχύσει σε όσα μαγαζιά του είδους έχω δει) Παρασκευή βράδυ το 16αρι, Δευτέρα έπεσε σε τιμή το 32αρι και μετά από επικοινωνία με το live chat άλλαξε η παραγγελία αμέσως στο σύστημα τους (πληρώνοντας και την διαφορά βεβαίως). Επέλεξα από την αρχή αποστολή με ems. Ήρθε στην πόρτα μου με ΕΛΤΑ κουριερ χωρίς να έχω χρεωθεί κάτι επιπλέον.

Για το τελωνείο δεν ξέρω αν επιτρέπεται να γράψουμε για την αποφυγή των δασμων, το merimobiles έχεις πάντως κάποια πράγματα που κάνουν από μόνοι τους ακόμα και αν δεν το ζητήσεις. Να ξέρεις ότι όλα περνάνε από τελωνείο, θα το δεις και στο tracking (τουλάχιστον με ems και τα δικά μου και όσα έχω δει στο net όλα το έγραφαν στο tracking), δεν σημαίνει ότι θα πληρώσεις παραπάνω.

Πολύ χρήσιμο λινκ που μπορεί να σου λύσει πολλές απορίες, στο 8 γράφει τι ισχύει για τα τελωνεία:

http://www.michanikos.gr/topic/33942-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%91%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C/

Αν και δεν το γράφεις σαν επιλογη, αν σκέφτεστε να αγοράσεις από αλλού όπως το aliexpress, μην το κάνεις... Σε γειτονικά φόρουμ ότι μαϊμούδες χουν εμφανιστεί είναι από εκεί, λογικά θα υπάρχουν και αξιόπιστα μαγαζιά εκεί αλλά οι απατεώνες χαλάνε όλο το site, άσε που δεν έχει και PayPal και θα έχεις να κάνεις με αυτούς αν κάτι πάει στραβά.

Sent from my MI 2S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για το to2c.com έχουν ακουστεί τελευταία διάφορα κακά ως προς την εγγύηση. Μάλλον τα αδελφα minideal & vickmall συγκεντρώνουν τις καλύτερες κριτικές

Στάλθηκε από το Star N920e μου

Link to comment
Share on other sites

Περυσι πηρα για μενα ενα Jiayu G3S απο merimobiles.com, ακομα το εχω σαν πρωτο κινητο.

Εκανε 30 μερες να ερθει.

Αν εξαιρεσεις οτι πιοτικα χανει λιγο, ειναι απλα φανταστικο κινητο και δεν θελω να το αλλαξω.

Απο εκει και περα, οτι εχω ψωνισει, ειναι απο to2c.com και εχει ερθει σε 2-3 βδομαδες max.

Δεν ειναι ολα για εμνα φυσικα, ειναι και για φιλους, συγγενεις, αδερφους κλπ

THL W200 -> αγοραστηκε ~xmas, δουλευε μια χαρα μεχρι πριν μια βδομαδα που επεσε απο τα 2 μετρα και εσκασε με τη γωνια στο μαρμαρο (touchscreen πάπαλα)

Ιδια εποχη αγοραστηκε και ενα Jiayu G4. Μεχρι σημερα δουλευει ικανοποιητικοτατα.

Eδω και ενα μηνα εχω παρει και ενα Zopo Zp700 και ενα Lenovo S650, τα εχω εδω και 2 βδομαδες και δεν εχουν παρουσιασει προβλημα. Ισα ισα, για την τιμη τους, ειναι εκπληκτικα.

Και παμε στο μονο κινητο που ειχε προβλημα, ενα Zopo Zp998 που απο την ωρα που ηρθε δεν δουλευε ο proximity sensor (δεν εκλεινε η οθονη στις κλησεις)

Εκανε κανα 2μηνο πηγαινε-έλα, πολυ συνομιλια με το καταστημα και κατσάδες αλλα τελικά ηρθε καινουργιο τηλεφωνο που δουλευει αψογα.

Ολα αυτα με Singapore post, δεν πληρωνεις τελωνειο σχεδον 100% σιγουρα.

Υπαρχει και το EMS (πιο ακριβη αποστολη) που μπορει να ερθει λιγο πιο γρηγορα, αλλα οι πιθανοτητες για τελωνειο αυξανονται.

Μονο το Zp998 ηρθε με EMS, τελεωνειο δεν πληρωσε, αλλα του εκατσε η στραβή :p

Tωρα περιμενω και ενα coolpad F1 για φιλο απο to2c.com και αν ειναι ετσι οπως φαινεται, ισως το παρω και εγω.

------

Για αυτα που λες [MENTION=8670]syban[/MENTION] ειναι.... η μερα με τη νυχτα το ενα κινητο με το αλλο.

Εχει και ενδιαμεσα κινητα με πολυ καλα specs και αποδοση, δεν χρειαζεται να σκασεις 120€ ή 250€

Μεχρι τωρα τι κινητα ειχες;

Απαιτησεις;

Link to comment
Share on other sites

Παλιό τηλέφωνο: sony ericsson neo v.

Χρήση : απλή, (κλήσεις, μηνύματα, μουσική, φωτογραφίες, internet).

Θα ήθελα να έχω ένα app για να βάζω όλα τα ραντεβού, εργασίες εκκρεμότητες, να γράφω γρήγορα και εύκολα κάτι που θέλω, να είναι γρήγορο και να αντέξει 2 χρονάκια.

Το παλιό με περιόρισε με την χρήση app γιατί όταν του φόρτωσα 5-6 γέμισε σερνότανε και κόλλαγε. Τώρα γέρασε δεν πιάνει σήμα, δεν μου έρχονται κλήσεις ότι με κάλεσαν, δεν ακούω καλά. Είπα να του κάνω ένα root – new rom μήπως έστρωνε λίγο αλλά δεν έβγαλα άκρη.

(Παίζει μεγάλη περίπτωση να πάρω αύριο nexus 5 από φίλο με πολλά + σε άριστη κατάσταση 230ευρω.)

Ευχαριστώ, αν δεν κάτσει το από πάνω, θα δοκιμάσω σε ένα από τα δύο site και θα σας πω εμπειρίες.

Link to comment
Share on other sites

Παλιό τηλέφωνο: sony ericsson neo v.

Χρήση : απλή, (κλήσεις, μηνύματα, μουσική, φωτογραφίες, internet).

Θα ήθελα να έχω ένα app για να βάζω όλα τα ραντεβού, εργασίες εκκρεμότητες, να γράφω γρήγορα και εύκολα κάτι που θέλω, να είναι γρήγορο και να αντέξει 2 χρονάκια.

Το παλιό με περιόρισε με την χρήση app γιατί όταν του φόρτωσα 5-6 γέμισε σερνότανε και κόλλαγε. Τώρα γέρασε δεν πιάνει σήμα, δεν μου έρχονται κλήσεις ότι με κάλεσαν, δεν ακούω καλά. Είπα να του κάνω ένα root – new rom μήπως έστρωνε λίγο αλλά δεν έβγαλα άκρη.

(Παίζει μεγάλη περίπτωση να πάρω αύριο nexus 5 από φίλο με πολλά + σε άριστη κατάσταση 230ευρω.)

Ευχαριστώ, αν δεν κάτσει το από πάνω, θα δοκιμάσω σε ένα από τα δύο site και θα σας πω εμπειρίες.

Oπου και να πας απο το μαμισιο neo v, μια χαρα θα εισαι (απο το neo v πηγα και εγω σε Κινεζικο) :beer:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.