Jump to content



ASUS Xonar DX (Pci-e) και latency


Recommended Posts

Καλημέρα στο forum.

Για τη παραπάνω κάρτα έχω ακούσει αρκετά καλά λόγια για τον σχεδον audiophile ήχο της και ήμουν ετοιμος να την πάρω.

Οστώσο φαίνεται από κάποιο review στο Amazon,(το μόνο που αναφέρεται σε recording εφαρμογες της καρτας) οτι παρουσιάζει μεγάλο latency ακόμα και σε direct monitoring.

Δηλαδη χωρίς καν να ανοιχτει καποιο DAW, ο ήχος απο το μικροφωνο στην έξοδο εχει απόκλιση σχεδον ένα δευτερόλεπτο !

Αδύνατο φυσικά να συγχρονιστείς με το track σε περίπτωση εγγραφής φωνητικών.

Το ιδιο ακριβώς προβλημα παρουσιαζει και η Creative x-fi Xtreme audio που έχω χρησιμοποιήησει προσωπικά.

Ξέρει κανείς τίποτα για το θέμα διότι τέτοια καθυστέρηση δε συναντάμε ουτε σε onboard chips ουτε σε κάρτες 15ετίας ( πχ Creative Live !)

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Με asio for all drivers πέφτει κάμποσο το latency ,αλλα δεν παύουμε να μιλάμε για κάρτες με άλλο προορισμό ,για daw κτλ πρεπει να πας σε πιο σωστές λύσεις ,αλλα χάνεις τα πλεονεκτήματα που έχουν αυτές οι multimedia κάρτες όπως η asus σε ταινιες κλπ π.χ dts

sent from mobile

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ήθελα μια all around κάρτα. Tόσα χρόνια με την creative live! δεν είχα κανενα πρόβλημα στην εγγραφή φωνής (zero monitor latency). Μάλιστα είχε και πολλά αξιοπρεπή DSP εφφε.

Μου κάνει εντύπωση που καινούριες κάρτες και ακριβότερες από αυτή τη παλιά που είχα παρουσιάζουν αυτό το θέμα.

Εγώ απλά έριχνα 1 instrumental track στο cool edit/adobe audition και ξεκίναγα τους φωνητικούς αυτοσχεδιασμούς. Τώρα είναι ανέφικτο. Παράξενο...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί ο τρόπος μου να μην ήταν ο πλέον επαγγελματικός αλλά ίσως ήταν ο πιο "καλλιτεχνικος". Λειτουργείς on the "spark of the moment" με κάτι που σου κάνει κλικ, μπαίνεις άμεσα στην ερμηνεία ( ρυθμίζοντας ελαχιστότες παραμέτρους) και έτσι έχεις έστω 30 δευτερόλεπτα που "έχουν αυτό το κάτι" , με το οποίο μπορείς να δουλέψεις αργότερα σαν σκελετό για την υπόλοιπη ερμηνεία και με το προς τα που θα πάει το track γενικότερα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.