Jump to content



Pagefile Ενεργοποιημενο ή οχι?


Recommended Posts

Γεια σας παδια! Το μηχανημα μου εχει 8gb ddr3 1600mhz μνημης RAM! Ψαχνω τροπους να βελτιωσω τις επιδοσεις του υπολογιστη και να απελευθερωσω χωρο! Αυτη τη στιγμη η ρυθμιση για pagefile ειναι ενεργοποιημενη και καταναλωνει 7,9 gb στον ssd μου! Αξιζει να απενεργοποιησω τη λειτουργια αυτη, ειναι ασφαλες?

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν χρησιμοποιω τετοια προγραμματα που να ειναι πολυ βαρια! Η πιο βαρια εργασια που κανει ειναι παιχνιδια!

Παρολα αυτα δεν θελω να το απενεργοποιησω εντελως που σε περιπτωση καποιου BSOD να τα καταγραψει ολα!

Επισης μερικες εφαρμογες το ζητανε για να μπορουν να λειτουργησουν σωστα!

Ισως απλα να ορισω τον ογκο χειροκινητα και οχι οπως ειναι τωρα αυτοματα απο το συστημα!

Link to comment
Share on other sites

Για την ακριβεια ακολουθησα αυτο τον οδηγο και απλα στο pagefile το μειωσα σε 1024 αρχικο και 2048 μεγιστο! Και το βημα 7 το παρεκαμψα διοτι δεν χρησιμοποιω καποιο προγραμμα που να μου κανει system restore! (εμαθα επισης οτι στους SSD δεν κανουμε ανασυγκροτηση!:banging: )

SSD performance tips and tricks

Link to comment
Share on other sites

Για την ακριβεια ακολουθησα αυτο τον οδηγο και απλα στο pagefile το μειωσα σε 1024 αρχικο και 2048 μεγιστο! Και το βημα 7 το παρεκαμψα διοτι δεν χρησιμοποιω καποιο προγραμμα που να μου κανει system restore! (εμαθα επισης οτι στους SSD δεν κανουμε ανασυγκροτηση!:banging: )

SSD performance tips and tricks

Και πολύ καλά έκανες. Ποτέ δεν απενεργοποιούμε εντελώς το pagefile, μπορεί να οδηγήσει σε αστάθειες και κολλήματα. Κι αυτό γιατί μερικά προγράμματα το χρειάζονται ακόμα και αν επαρκεί η ram.

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθωντας το αρθρο που παρεθεσα επανω κερδισα σχεδον 16gb μηνμης στον δισκο μου!

Το μεγαλυτερο ποσοστο το κερδισα απο την απενεργοποιηση του hibernation και τη μειωση του pagefile! Παραπανω απο πολλα ειδικα για εμενα που ο ssd μου ειναι 60gb!

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθωντας το αρθρο που παρεθεσα επανω κερδισα σχεδον 16gb μηνμης στον δισκο μου!

Το μεγαλυτερο ποσοστο το κερδισα απο την απενεργοποιηση του hibernation και τη μειωση του pagefile! Παραπανω απο πολλα ειδικα για εμενα που ο ssd μου ειναι 60gb!

Εμπιστεύεσαι ένα άρθρο που αναφέρει ότι δε χρειάζεται να κάνει indexing στους SSD!

Το pagefile ενός OS είναι πολύ σημαντικό κομμάτι της καθημερινής του λειτουργίας. Θα σου πρότεινα να διαβάσεις ορισμένα άρθρα από την υποστήριξη του κατασκευαστή (Microsoft) π.χ. How to determine the appropriate page file size for 64-bit versions of Windows ώστε να μάθεις κιόλας τι είναι αυτό που "πειράζεις" και πώς χρησιμοποιείται από ένα μοντέρνο λειτουργικό σύστημα.

ΥΓ: δε ξέρω τι παιχνίδια παίζεις αλλά υπάρχουν ορισμένα που δεν είναι καθόλου "ελαφριά"!

My 2 cents

Link to comment
Share on other sites

Στο σημειο να τροποποιησω αυτες τις λειτουργιες εγινε διοτι μου καταναλωναν τεραστια χωριτικοτητα στο δισκο(60gb).

Γενικα ειδικα για το pagefile το κοιταξα σε διαφορα φορουμ και το να το μειωσεις ειναι το προτεινομενο! Δεν το απενεργοποιησα εντελως!

Τα παιχνιδια που παιζω ειναι βαρια καποια αλλα οχι πιο βαρια απο προγραμματα video editing,photo editing κλπ, οποτε με 8 gb RAM και 1024-2048 εικονικη μνημη νομιζω οτι ειμαι ενταξει!

Οσο για το indexing μεχρι τωρα ολοι εχω δει οτι προτεινουν να μενει απενεργοποιημενο στους ssd!

Έγινε επεξεργασία από Bradner
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.