Jump to content



mom.implementation error


Recommended Posts

Αν και στο παρελθόν είχα έρθει αντιμέτοπος με το συγκεκριμένο πρόβλημα, mom.implementation error ,προ φορματ φάσεις,αυτή την φορά,επιμένει και έχω ξεμείνει από λύσεις στο πρόβλήμα.

Σπάω το κεφάλι μου να θυμηθώ τί άλλο έκανα για να το φτιάχνω όποτε το αντιμετόπιζα το πρόβλημα,αλλά μάταια.Μια βοήθεια παρακαλώ..

Ήρθε η νέα VGA (r9 280x),κλασικά πετάω τους παλιούς drivers,τρέχω και το driver sweeper για να καθαρίσω ότι έμεινε μέσα..Ανοίγω το κουτί,κουμπώνω την νέα κάρτα,ανοίγουν όλα καλά.

Περνάω νέους drivers(14.7beta αυτούς που είχα και πριν με την 5770 που είχα βάλει για λίγο πάνω),κάνε reboot και τσουπ,στην μάπα το πρόβλημα.

http://i1294.photobucket.com/albums/b611/xtrmsnpr/mom_zps1fe2d2e5.jpg~original

mom_zps1fe2d2e5.jpg~original

Για όσους δεν ξέρουν το πρόβλημα αυτό είναι,μετά του .net και του catalyst που δεν μπορεί να φορτώσει..

GPU-26494: How to troubleshoot a MOM.implementation or CLI.implementation error message that occurs during installation or operation of the AMD Catalyst™ software

http://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_7-performance/catalyst-fails-to-start-due-to-momimplementation/f7f4b630-4aa7-4e3d-9462-868906ef293e

κάνω ότι λέει,πάλι τίποτα.Μέχρι και το visual studio 2012 εγκατέστησα,και πάλι τίποτα,πρόβλημα με το .net είναι αυτό..

και όταν κάνω unistall με το tool τις εκδόσεις των .net μετά το reboot το pc γράφει ότι ακόμα το έχω επάνω,και έχω σκαλώσει.

Σκέφτομαι το φορματ,αλλά δεν είναι λύση αυτή,μέσα σε 1 βδομάδα πάλι φορματ!:dots:

Έγινε επεξεργασία από xtrmsnpr
Link to comment
Share on other sites

Από το link που έβαλες λέει αυτό.Υποθέτω τα έχεις βάλει τα service packs?

Window® 7 and Windows Vista®: AMD Catalyst requires service pack 1 to be installed

Windows XP: AMD Catalyst requires service pack 2 to be installed.

Για μπες μια στο C:\Windows\Microsoft.NET θα δεις εκεί μέσα 2 φακέλους Framework και Framework 64. Πόσταρε μια screenshot από το καθένα.

EDIT:Κοίτα μια και στον event viewer των windows μπας και μπορέσεις να βρεις και την version του αρχείου ή το ακριβές όνομα.

Επίσης δεν αναφέρεις ποιά έκδοση των catalyst πήγες να βάλεις.

Έγινε επεξεργασία από nucleus
Link to comment
Share on other sites

υποθέτω βλέπεις ότι είμαι σε windows 8.1(ξέχασα να τα αναφέρω,αλλά φαίνεται από την φώτο) και όχι σε xp(:slap:WTF ????) και 7

ορίστε και οι φώτος

64

net64_zps51dc563a.jpg~original

32

net32b_zpsb20f66fb.jpg~original

----

edit

άστο,χωρίς παρεξήγηση ας μου πει παρακαλώ κάποιος άλλος.Ερωτήσεις και βήματα είναι αυτά που μου κάνεις;Για όνομα του θεού.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

Έγινε επεξεργασία από xtrmsnpr
Link to comment
Share on other sites

Από τα screenshots φαίνεται ότι το πρόβλημα σου δεν ήταν με το .ΝΕΤ framework,έχει μπει κανονικά μέχρι και το .Net 4.0.

Όντως δεν πρόσεξα ότι είχες αναφέρει την έκδοση του catalyst που πήγες να βάλεις 14.7 beta. To uninstall θα ήταν και το επόμενο που θα πρότεινα.

Πληροφοριακά υπάρχει και αυτό

http://www.thelab.gr/kartes-grafikon/atiman-catalyst-uninstaller-software-78824.html

Link to comment
Share on other sites

Τέσπα,το έλυσα όπως είπα..

Καλό θα ήταν να διάβαζες και τα links που έβαλα,να πάρεις μια γενική ιδέα..

Περί του προβλήματος αυτό,από το να λες για service pack των XP(άκου δω) και των 7..έτσι για να μην λέμε για να πούμε.

το net4.5 δεν βγαίνει(ούτε με το tool) από τα windows,είναι κοτσαρισμένο πάνω service..ή καλύτερα για να βγει θέλει πολύ μανούρα που δεν χρειάζεται..

Έκανα απλώς unistall από τον catalyst μέσα

και μετά ακολούθησα ότι λέει εδώ

Guru3D.com Forums - View Single Post - Catalyst Control Center won't install / uninstall

αλλά όχι σε safe mode(γιατί την 1η φορά δεν έλυσε τίποτα σε safemode)

Γιατί όσες φορές το έκανα,το έβγαζα αμέσως από το driver sweeper(νυν DDU),και το είχα ξανακάνει στο παρελθόν,αλλά βλέπεις κολλημένο μυαλό και δεν μου έκοψε εξαρχης!

και ο atiman οκ είναι,απλώς δεν τον χρησιμοποιώ πια

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.