Jump to content



Πρόβλημα με R9 290 (?)


Recommended Posts

Καλησπέρα,

προχθές πήρα την εν λόγω κάρτα και μου παρουσιάζει το εξής θέμα. Μετά απο 1-2 λεπτά λειτουργίας αρχίζει και εμφανίζει κάτι μπλέ γραμμές στυλ flicker στην οθόνη. Κατέβασα το furmark, στη χαμηλότερη ανάλυση ανοίγει/τρέχει και οι μπλέ γραμμές είναι έντονες.Στη 1920x1080 με το που πατήσω burnin test κάνει shut down ο υπολογιστής.Αυτό το θέμα με τις μπλέ γραμμές το είχα και με τη HD6850 που είχα πρίν αλλα συνήθως μετά απο reboot έστρωνε.Θέμα κάρτας ή PSU?Έχω το Enermax Liberty 620W (1 6pin + 1 6+2pin για GPU).

Link to comment
Share on other sites

Ντάξ με έχει κουφάνει.Έκανα κάτι αλλαγές στην τροφοδοσία και φαινομενικά δουλεύει.Όταν βάζω κανα παιχνίδι (πχ Skyrim) σε fhd ultra κλπ όλα κυριλέ, αν πάω να τρέξω furmark σε fhd σβήνει το pc και πάλι.Όταν ανάβει μου εμφανίζει ξανά αυτές τις μπλέ ιστορίες αλλα μόλις σβήσω και ξανανάψω το monitor πούφ...gone...Τι παίζει πιά? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Μ' έχει προβληματίσει το θέμα.Δεδομένου οτι δεν έχω τροφοδοτικό άλλο να δοκιμάσω (θα έχω τέλη του μήνα) , προσπαθώ να καταλάβω μήπως τελικά φταίει η οθόνη.Έβγαλα ένα videάκι τί κάνει και πώς το κάνει.Επίσης, όταν απενεργοποιώ και ενεργοποιώ την οθόνη οι μπλέ γραμμές εξαφανίζονται.Με μπερδεύει. :slap:https://drive.google.com/file/d/0B8v7NxwIAow7cUxOelk1X3ZIRWM/view?usp=sharing

Έγινε επεξεργασία από gregorisvas
Link to comment
Share on other sites

Της Asus, DCUII OC.

Καλή είναι αλλά πρέπει να τραβάει λίγο παραπάνω ρεύμα από την ref.

Αν βρεις χρόνο μπορείς να έρθεις να κάνουμε μια δοκιμή στο δικό μου.

Edit.Είδα που βρίσκεσαι..

Για μένα είναι τροφοδοτικό.

Είχα το ίδιο θέμα με μια MSI R9 290 Gaming.

Ρούφαγε περισσότερο ρεύμα από την ref και μου έκλεινε στα benches.

Έγινε επεξεργασία από Aris137
Link to comment
Share on other sites

Άλλωστε και η ίδια η εταιρεία προτείνει min 750W .

Λίγη απόδοση να έχει χάσει το δικό σου κάνει την ζημιά.Πριν αγοράσεις θα ήταν καλό να κάνεις μια δοκιμή σε άλλον αν βρεις κοντά σου.

Link to comment
Share on other sites

Άλλωστε και η ίδια η εταιρεία προτείνει min 750W .

Λίγη απόδοση να έχει χάσει το δικό σου κάνει την ζημιά.Πριν αγοράσεις θα ήταν καλό να κάνεις μια δοκιμή σε άλλον αν βρεις κοντά σου.

Για να ξεδιαλείνουμε κάποια πράγματα. Αυτό το min 750w είναι για όλο το πισί και όχι μόνο την κάρτα και βάζουν και παραπάνω για να έχουν και μια πισινή με τα Noname τροφοδοτικά.

Με το δικό μου σύστημα στα 5ghz με 1.5V και την Sapphire 290 Tri-X OC στα 1250/1500 στιγμιαία τράβηξε ~600w από την μπρίζα.

Για μένα παίζει να έχει και πρόβλημα η κάρτα σου φίλε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, μήπως παίζει ρόλο και το γεγονός οτι το δικό σου PSU δίνει 60Α σχεδόν στη 12άρα ενώ εμένα 36Α? Έχουν περάσει και 7 χρόνια απο την αγορά του, έχει φάει και τα ζόρια του κατα καιρούς (i7 965 4,9GHz, 4870X2 clocked ) και άντεξε...Αλλα πόσο το καημένο :p

Έγινε επεξεργασία από gregorisvas
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.