Jump to content



Aπατεωνια σε ledoκινεζοsite


chris2

Recommended Posts

Γειας σας

 

Μου ηρθε ενα e-mail που ελεγε οτι αυτο το προιον με ενα κουπονι (free123) και εβγαινε στα 3 σεντς και συνεπως και στα 3 λεπτα και λεω για να δω .Το βαζω κανονικα στο καλαθι βαζω και το κουπονι και οντως βγαινει στα 3 λεπτα και μετα παω proceed με paypal, βαζω κωδικους ,διευθυνσης κ.τ.λ και πριν πατισω Apply τσεκαρω και οντως με την αλλαγη του νομισματος ειναι 0,03 ευρω. Λεω ενταξει το πηραμε με 3 λεπτα (τιποτα) και μετα με λεει να διαλεξω μεταφορικα ,διαλεγω το πιο φθηνο οπου κατα συμπτωση ειναι σχεδον την ιδια τιμη με το προιον στην κανονικη τιμη και παταω να τελειωσω την παραγγελια.Δεν μου αρεσε το τελευταιο αλλα λεω αφου το paypal ελεγε 3 λεπτα ,3 λεπτα θα ειναι αλλα ομως μου ερχετε τελικα e-mail απο το paypal οτι πληρωσα οσα ελεγε το site δηλαδη το προιον και τα μεταφορικα (περιπου στα 2,5€).Εδω ερχεται και μου την δινει ,ειναι δυνατον το site να επηρεαζει το paypal ???αφου εγω εγκρινω στο paypal συναλλαγη αλλου μεγεθους??και ξανακανω την διαδικασια αλλα εκει που ειναι να πατισω το τελικο οκ στο site το κλεινω επιτηδες και οπως φαινεται συναλλαγη δεν εγινε γιατι δεν ηρθε e-mail αλλα εγω ειχα πατησει το τελικο Apply στο paypal.Anyway τελικα την πατησα αλλα γινετε να παρω τα λεφτα μου πισω απο τον κινεζο γιατι μου την εχει βιδωσει .Επισης πιστευω να βοηθισω και καποιους ανυποψιαστους που πιστευα οτι το paypal ειναι απολυτα ασφαλες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι και το website και το paypal ελεγαν την ιδια τιμη ομως μετα εκανε το website την μπινια και αλλαξε και την τιμη που ειχε δειξει το paypal.Mπορω να παρω τα λεφτα μου πισω μεσω paypal?10849907_735280089891093_907460174061445

Έγινε επεξεργασία από chris2
Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν κατάλαβα που είναι πρόβλημα

 

εχουμε ενα προϊόν με 1.50Ε  τιμή και 1Ε μεταφορικά 

 

σου δίνουν έκπτωση 1Ε και πληρώνεις 1.50Ε 

 

κατάλαβα κάτι λάθος ?

γιατί απο οσο εχω δει το paypal   σου δίνει  τα τελικά νούμερα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το προιον εκανε $3.25  κανονικα χωρις το κουπονι ομως με το κουπονι ειχε εκπτωση (σχεδον 99%)και πηγαινε στα 0,03$ .Εγω οταν πηγα στο paypal ειδα 0,03$ και 0,03 σε λεπτα οπως και στην φωτο και λεω τιποτα δεν εδωσα.Παταω το continue και με παει στο site το κινεζικο και εκει μου λεει να διαλεξω μεταφορικα και με την αναλογη χρεωση.Διαλεγω την πιο φθηνη 3,39$ οπου σε αυτην την τιμη ειναι τα 0,03$ το προιοντος και τα υπολοιπα ειναι τα μεταφορικα.Λεω δεν παιζει να μου αλλαξει την τιμη στο paypal γιατι ουτε το εχω ακουσει ουτε το εχω ξαναπαθει αλλα να λεει το paypal και αλλα να πληρωνω και τελικα αφου τελιωνω απο το site περιμενω e-mail και τσουπ βλεπω οτι πληρωσα 3,39$ δηλαδη 2,78 Ευρώ ενώ εγω πριν στο paypal ειδα 0,03ΛΕΠΤΑ !!!!

Εσας δεν σας φαινεται περιεργο πως μπορει το paypal αλλα να δειχνει και μετα αλλα να χρεωνει ?

Έγινε επεξεργασία από chris2
Link to comment
Share on other sites

τα ελάχιστα μεταφορικά δεν περιλαμβάνονται στο αρχικό paypal receipt καθώς εκεί φαίνεται μόνο η καθαρή αξία των προιόντων που θα παραγγείλεις.

επειδή μάλλον είσαι τσαπατσούλης βιαστικούλης όπως γράφεις χωρίς τελείες και παραγράφους, το πιθανότερο είναι οτι πάτησες γρήγορα κάποιο κουμπί και πέρασες το παράθυρο με τα μεταφορικά.

 

αν εσύ τώρα θες το προιόν με έκπτωση 99% και δωρεάν στη πόρτα σου τι άλλο να πει κανείς; Ειλικρινά πιστεύεις οτι θα σου στελναν από την άλλη άκρη του πλανήτη κάτι τσάμπα στη πόρτα σου και να πληρώσουν και την προμήθεια του paypal?.....

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν λεω εχεις δικιο γιατι και εμενα αφυσικο μου φανηκε και γι'αυτο ασχολιθηκα μονο με 3 λεπτα.Αλλα οποιες αγορες εχω κανει με επιπλεον μεταφορικα κανονικα φαινονται στο paypal ξερωριστα ενω στην προκειμένη περιπτωση το paypal εδειχνε μονο την τιμη του προιοντος και επιπλεον δεν μου ξαναεβγαλε το paypal για να πληρωσω για τα μεταφορικα.Γιατι η διαδικασια εγινε ως εξης πρωτα παταω το ΟΚ στο paypal για τα 3 λεπτα και μετα μου πεταει τα μεταφορκα χωρις να μου με πηγαινει παλι στο paypal για να επιβεβαιώσω και αυτην την συναλλαγη.

Παραθετω φωτο ειναι ακριβως μετα το ΟΚ του paypal για τα 3 λεπτα.

post-59605-0-62729400-1419292038_thumb.p

 

 

 

Υ.Γ.Σε παρακαλω τελειες βαζω ,αλλα δεν βαζω τονους ,αλλα και εσυ δεν γραφεις με κεφαλαια. :p

Link to comment
Share on other sites

Ε όταν σε ξαναπήγε πίσω στο site και σου έλεγε για μεταφορικά, δεν έπρεπε να συνεχίσεις την αγορά τη στιγμή που είδες χρεώσεις που δεν περίμενες. Ότι πάτησες continue στην πρώτη οθόνη του paypal, δε σημαίνει ότι σε χρέωσε κατευθείαν. Απλά δίνει το 'ΟΚ' στο site για να συνεχίσει την διαδικασία της αγοράς και στο τέλος να σε χρεώσει. (αν σε χρέωσε ξεχωριστά μεταφορικά και ξεχωριστά το αντικείμενο, πράγμα απίθανο αλλά ποτέ δεν ξέρεις, είναι άμπαλο το site).

Link to comment
Share on other sites

επιπλεον πρεπει να υπολογιζεις και την προμηθεια συναλλαγματος του paypal η της τραπεζας, αναλογα ποιον εβαλες να κανει την αλλαγη

Έγινε επεξεργασία από yz3427
Link to comment
Share on other sites

τωρα έπιασα τι έγινε και δεν βλέπω κάτι παράξενο η απόδειξή σου έγραφε το ποσό για το προιόν και μετά   είδες και τα μεταφορικά που προφανώς θα χρεωθείς

 

το paypal υπάρχει για να μπαίνει ανάμεσα στον αγοραστή  και στον πωλητή, να μετράει/υπολογίζει τα χρηματα και να κάνει συναλλαγή. Ουτε τιμες ελέγχει  ούτε τίποτα άλλο   

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.