Jump to content



Πεσανε οι τιμες των ram, η μου φαινεται;


Recommended Posts

Σε μια αναζητηση που εκανα για ram dual channel, ειδα με εκπληξη μου πολυ χαμηλες τιμες, δεν ξερω παντως πριν λιγο καιρο αν θυμαμαι καλα, τα (2Χ4) dimmakia, ξεκιναγανε πανω απο τα 80 ευρω.

Λετε να πεσουνε και αλλο, η να αρπαξω καποιο set τωρα.

Link to comment
Share on other sites

ελαφρά πεσμένες σε κάποια σετ με βάση τα γραφήματα "εξέλιξη τιμής".

Οι τιμές θα πέσουνε όταν "δυναμώσει" το ευρώ.

Έγινε επεξεργασία από chosen21
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εάν δείς πόσο έχουν οι DDR2 πάντα σε σχέση με τις αντίστοιχες DDR3 (χωριτικότητες) θα καταλάβεις τι παιχνίδια παίζονται...

 

Γιά τις DDR2 4x4gb = 16gb θέλεις πλέον μία περιουσία...

 

Τις δε Corsair Vengeance DDR3 π.χ. CMZ16GX3M2A1600C10 16GB π.χ. τις βρίσκεις στα 130-135 ευρώ καί για laptop λίγο πιό ακριβά...

 

...με λίγα λόγια οι DDR2 θα κρατήσουν τιμή until extinction και οι DDR3 θα πέσουν αλλά όχι δραματικά στο σύντομο μέλλον. 

Δες στο skroutz αυτές τις επιλογές που σου αναφέρω ή άλλες δικές σου επιλογές για σύγκριση και θα πάρεις μία ιδέα  :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Σε μια αναζητηση που εκανα για ram dual channel, ειδα με εκπληξη μου πολυ χαμηλες τιμες, δεν ξερω παντως πριν λιγο καιρο αν θυμαμαι καλα, τα (2Χ4) dimmakia, ξεκιναγανε πανω απο τα 80 ευρω.

Λετε να πεσουνε και αλλο, η να αρπαξω καποιο set τωρα.

 

 

ειτε πεσουν , ειτε ανεβουν . θα ειναι για +/- 5ευρουλακια  . Οι μνημες ηταν , ειναι και θα ειναι το φτηνοτερο κομματι ενως υπολογιστη...

για αυτο παρε οταν χρειαστεις , αμα χρειαστεις 

Link to comment
Share on other sites

ειτε πεσουν , ειτε ανεβουν . θα ειναι για +/- 5ευρουλακια  . Οι μνημες ηταν , ειναι και θα ειναι το φτηνοτερο κομματι ενως υπολογιστη...

για αυτο παρε οταν χρειαστεις , αμα χρειαστεις 

Ναι, αλλα εχουνε ανεβει, ακομα και πανω απο 100% τα τελευταια χρονια, ενω ολα τα αλλα εξαρτηματα πεφτουν (βλεπε ssd), η στην καλυτερη, μενουν στασιμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι άσχημα σε τιμή, αν σηκώνεις 2-3 virtual machine πάντως φεύγουν για πλάκα 3-4GB.

 

...σωστά και με 16gb μπορείς να κρατήσεις τα 4 gb για σένα και να "φτιάξεις" έως και επιπλέον 6 virtuals με 2 gb RAM έκαστο..! Ένας συνάδελφος το έκανε και όταν το πρωτοάκουσα είχα μείνει...

Εάν έχεις τη οικονομική δυνατότητα, κατ'ευθείαν για 16gb RAM

...το πολύ πολύ μετά από ένα δύο χρόνια (εάν γίνουν σαν τις DDR2), τις πουλάς και "βγάζεις" και κέρδος..? ;-)

 

Πλέον ΔΕΝ συμφέρει να φτιάξεις μηχάνημα με DDR2 RAM... εκτός εάν βρείς 2άρια ντιμάκια μεταχειρισμένα κ.ο.κ.

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
Link to comment
Share on other sites

Διαβασε το 3ο στην σειρα σχολιο εδω και θα καταλαβεις τι εννοω.

 

 

lol , σχολιο "καποιου" στο eshop 

 

 

 

Τις είχα πάρει 12/2012 στα 37€!Οι μνήμες πετάνε, δουλεύουν άψογα!

Κρίμα που έχουν ακριβύνει τόσο πολύ, θα τις ξαναέπαιρνα για ένα pc που φτιάχνω τώρα...

 

αμα καποιος ειχε παρει απο οπουδηποτε 8GB μνημη για 37ε , πραγματικα φερτε μου αποδειξη αγορας και σας χαριζω το νεφρο μου 

(ο τυπος μαλλον εννοει το 1dimm-αν οντως ειναι αληθινος ) 

 

 

οσο για DDR2 , δεν υπαρχουν πλεον .... παιζει με τις τιμες τους να σου ερχετε και πιο φτηνο να φτιαξεις νεο pc 

Link to comment
Share on other sites

αμα καποιος ειχε παρει απο οπουδηποτε 8GB μνημη για 37ε , πραγματικα φερτε μου αποδειξη αγορας και σας χαριζω το νεφρο μου

 

μπορείς να πας στο σκρουτζ, και να δεις το ιστορικό τιμής. Για τις συγκεκριμένες 12-10-2012 η κατώτερη τιμή στο σκρουτζ ήταν 38€ :) Εκείνη την περίοδο έπαιρνες με 65-70€ κιτάκια 16gb ;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

αστο καλο .... γιατι δεν μου το ειχε πει κανεις να αγορασω καμοια 10αρια κιτ .....

 

στειλε τα στοιχεια σου pm , το νεφρο θα το παρεις μεχρι τελος του μηνα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τις είχα πάρει 12/2012

Δεν αναφερει την ειχα, αλλα σε πληθυντικο, επισης αν κοιταξεις στην συνεχεια στο 12ο σχολιο, καποιος αλλος αναφερει κατα γραμμα: ΤΕΛΕΙΟ ΚΙΤ...ΓΙΑ 37€.. τι στο καλο...συννενοημενοι ειναι;

και εδω για κλικαρε στην εξελιξη τιμης αυτης της corsair, toν ιουνιο του 11 ειχανε 40€, ποσο ειχανε πριν ενα μηνα, ποσο εχουνε σημερα; πεσανε, η μου φαινετε;

Link to comment
Share on other sites

lol , σχολιο "καποιου" στο eshop 

 

 

αμα καποιος ειχε παρει απο οπουδηποτε 8GB μνημη για 37ε , πραγματικα φερτε μου αποδειξη αγορας και σας χαριζω το νεφρο μου 

(ο τυπος μαλλον εννοει το 1dimm-αν οντως ειναι αληθινος ) 

 

 

οσο για DDR2 , δεν υπαρχουν πλεον .... παιζει με τις τιμες τους να σου ερχετε και πιο φτηνο να φτιαξεις νεο pc 

27/9/2012  :p  :p

post-47978-0-78902500-1425601228_thumb.p

Έγινε επεξεργασία από alkibiadhs
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.