Jump to content



Σε DVD-R για Data ποιο είναι καλύτερο το “+” ή το “-” ???


Orthodox

Recommended Posts

Σκέφτομαι να τσιμπήσω το “ND-2510Α” (Dual Layer) και αν τελικά το αποφασίσω θα πάρω και 10 – 15 δισκάκια (TY) για αρχή, και τα θέλω κυρίως για δεδομένα και όχι για ταινίες…

Ποια είναι κατάλληλα για δεδομένα και ποια για ταινίες (“+” δλδ ή “-” για δεδομένα) ???

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα αυτο νομιζα οτι ειχε εξαντληθει :p

Δε θα εχεις προβλημα οποιοδηποτε format και να χρησιμοποιησεις, ειναι και τα 2 καταλληλα. Σε παλαιοτερες dvd συσκευες τα -R εχουν μια ταση να ειναι πιο συμβατα, πλεονεκτημα το οποιο δεν ισχυει με τις νεοτερες συσκευες αλλα πλεον ισως και με τις παλαιοτερες λογω της χρησιμοποιησης bitsetting στα +R media.

Θεωρητικα τα +R εχουν καποια πλεονεκτηματα εναντι των - R στην αντιμετωπιση πιθανων error (defect management) και θεωρητικα τα δεδομενα ειναι ισως πιο ασφαλη σε +RW παρα σε -RW media - αφορα ομως σε τεχνολογιες που απο οσο γνωριζω μεχρι σημερα δεν εχουν βρει εφαρμογη.

Περισσοτερες πληροφοριες:

http://www.cdfreaks.com/article/113

Bottom line; βρες καλα media και δεν θα εχεις προβλημα ειτε ειναι - ειτε +. Απλα κανε μια ερευνα σχετκα με το standalone player που θα χρησιμοποιεις, με τι ειναι ασυμβατο, αν ειναι.

Link to comment
Share on other sites

:023: Thnks για τις Info...

Bottom line; βρες καλα media και δεν θα εχεις προβλημα ειτε ειναι - ειτε +. Απλα κανε μια ερευνα σχετκα με το standalone player που θα χρησιμοποιεις, με τι ειναι ασυμβατο, αν ειναι.

Σύμφωνα με αυτά που βλέπω στο forum για το NEC που σκοπεύω να πάρω τα Tayo Yaden πρέπει να είναι τα καλύτερα...

Θα πάρω μια 10αρία 5 -R και 5 +R για δοκιμές και αν παίζουν οκ τότε πέρνω περισσότερα...

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με αυτά που βλέπω στο forum για το NEC που σκοπεύω να πάρω τα Tayo Yaden πρέπει να είναι τα καλύτερα...

Θα πάρω μια 10αρία 5 -R και 5 +R για δοκιμές και αν παίζουν οκ τότε πέρνω περισσότερα...

Προσωπική εμπειρία. Έχω "κάψει" πάνω από διακόσια (200) Taiyo Yuden, και στα δύο φορμά (πολλά -R αλλά περισσότερα +R) με ένα nec-1300a (πιό παλιά) και τώρα με ένα nec-2500a. Δεν αντιμετώπισα ποτέ κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Για το +/- ρώτησα παραπάνω κυρίως γιατί θυμόμουνα αμυδρά κάποιες συζητήσεις που είχανε γίνει στο pc-tech και είπα να σιγουρευτώ. Προχθές πέρασε από τα χέρια μου ένα NEC DL (2510Α) αλλά δυστυχώς δεν είχα την ευκαιρία να το τεστάρω όπως ήθελα…

Για 86 € τελική πάντως και DL νομίζω ότι είναι πολύ καλή επιλογή…:002:

Επί τη ευκαιρία ας ρωτήσω και ένα (προ)τελευταίο, με τα Plextor CD-R παίζει καμιά ασυμβατότητα, τα έχει δοκιμάσει κανείς??

Και το τελευταίο, υπάρχουν δισκάκια DL στα μαγαζιά ή θα περιμένουμε αρκετά ακόμα για να τα δούμε στα ράφια??

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.