Jump to content



ΠΟυ βαζουμε τα icc profiles ? epson r200


fsbmaniac

Recommended Posts

έχω τον epson r200 κατέβασα τα icc profiles από το site της εταιρίας .

που ακριβώς τα τοποθετώ ? σε ποιο υποφάκελο ?

εντωμεταξύ λένε πχ SPR200 R210 ColorLife δηλαδή είναι για τα μοντέλα r200 και r210 σωστά?? δεν είχε αλλα αυτά είχε για τον printer μου.

λίγο help!

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στους εκτυπωτές, δεξιό κλικ, επιλογές και πήγαινε εκεί που φαίνεται στην φωτό.Διάλεξε manual και βάλε αυτό που κατέβασες. :023:
Πολύ καλό το tip. Κατέβασα και γω για τον δικό μου. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι χρησιμότητα έχουν; Πως αξιοποιούμε δηλαδή αυτά τα icc profiles που βάζουμε manual;
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το tip. Κατέβασα και γω για τον δικό μου. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι χρησιμότητα έχουν; Πως αξιοποιούμε δηλαδή αυτά τα icc profiles που βάζουμε manual;
Εννοείται πως είναι ειδικές ρυθμίσεςι για τον εκτυπωτή σου ειδικά, για να έχεις την βέλτιστη εκτύπωση στον εκτυπωτή σου.Πολύ χρήσιμο εάν θέλεις να τυπώσεις φωτογραφίες, για να έχεις τέλειο αποτέλεσμα.
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως είναι ειδικές ρυθμίσεςι για τον εκτυπωτή σου ειδικά, για να έχεις την βέλτιστη εκτύπωση στον εκτυπωτή σου.Πολύ χρήσιμο εάν θέλεις να τυπώσεις φωτογραφίες, για να έχεις τέλειο αποτέλεσμα.
Δηλαδή βάζω τα icc profiles και δεν ξανα-ασχολούμαι με αυτό; Οι ρυθμίσεις για καλύτερες εκτυπώσεις γίνονται αυτόματα;

(συγνώμη αν ακούγεται χαζή η ερώτηση, αλλά δεν κατέχω το θέμα)

Link to comment
Share on other sites

Λογικά.Κοίτα και εγώ δεν έχω δουλέψει με icc, άσε που ο εκτυπωτής μου όπως φαίνεται και από την φωτό είναι κομματάκι παλιός.Από όσο ξέρω πάντως, ναι.Σημαντικό να υποστηρίζει και το πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνων την λειτουργία αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.