Jump to content



Upgrade CPU σε αρχαίο PC


Easyrider

Recommended Posts

  • Replies 171
  • Created
  • Last Reply

Οκ, καταλαβα τι ψαχνω..

533FSB δεν υποστηριζει.. γιατι εχω βρει μερικους P4 στα 2.8 GHz..

http://www.emarket.gr/item.php?id=13070209

http://www.emarket.gr/item.php?id=13070177

http://www.emarket.gr/item.php?id=13068742

Easyrider added 3 Minutes and 58 Seconds later...

Northwood/Wiliamette P4 400FSB δεν βρίσκεις έυκολα, βάλε αγγελία ζήτησης και περίμενε κάποιο PM, Μόνο έτσι.

BTW αυτός σου κάνει > http://www.emarket.gr/item.php?id=13072901

Έχεις accont στο emarket;

Οχι φιλε δεν εχω, τι χρειαζεται πιστωτικη?

Απλα ελεγα να παρω κατι ανωτερο απο αυτον που εχω τωρα.. ( Intel Celeron, 2019 MHz )

Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε δεν εχω, τι χρειαζεται πιστωτικη?

Απλα ελεγα να παρω κατι ανωτερο απο αυτον που εχω τωρα.. ( Intel Celeron, 2019 MHz )

Όχι δεν χρειάζεται πιστωτική, απλά μπορείς να του πείς να στα στείλει με αντικαταβολή, απλά έχω 28 βαθμούς αξιολόγηση εκεί.(Αν βαριέσαι να κάνεις account :046: )

Αν δεν θες να δώσεις πάνω απο 28Ευρώ είσαι ΟΚ, αν θες παραπάνω πάρε κάτι ολοκληρωμένο σε CPU/mobo/ram

Link to comment
Share on other sites

Ποσα χρηματα εχεις σκοπο να διαθεσεις? Μηπως ειναι καλυτερα να παρεις πακετο μητρικη/επεξεργαστη/μνημες?

Φιλε για λεφτα δεν ξερω γιατι σκεφτομαι να παρω καινουργιο μηχανημα καποια στιγμη.

Παντως μεχρι 50 για CPU νομιζω ειναι καλα.

Easyrider added 6 Minutes and 11 Seconds later...

Όχι δεν χρειάζεται πιστωτική, απλά μπορείς να του πείς να στα στείλει με αντικαταβολή, απλά έχω 28 βαθμούς αξιολόγηση εκεί.(Αν βαριέσαι να κάνεις account :046: )

Αν δεν θες να δώσεις πάνω απο 28Ευρώ είσαι ΟΚ, αν θες παραπάνω πάρε κάτι ολοκληρωμένο σε CPU/mobo/ram

Φιλε δεν εχω αγορασει ποτε απο e-market κλπ.. οι βαθμοι τι ειναι?

Οπως λεω κ πιο πανω σκεφτομαι αργοτερα να παρω καινουργιο,

και δε ξερω αν αξιζει να δωσω και καμια 200αρια ευρω τωρα +

ποσο θα κανει το καινουργιο..

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω τρία PC της εποχής... Northwood,

Celeron 1,6 400 FSB

P4 2,4 400 FSB

και P4 3,2 800 FSB

και την φάση που τους είχα έκανα και εγώ το ίδιο sport (tv capture και encoding με VirtualDub και DivX 5.2.1 )θα σου πω τη εμπειρία/γνώμη μου.

Η διαφορά στο TV capture και video encoding μεταξύ celeron και pentium είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ. Σίγουρα σε συμφέρει η αναβάθμιση.

Ακόμη καλύτερα τα πάει o ο συνδυασμός 800FSB και dual channel που δυστυχώς όμως λόγω μητρικής δεν μπορείς μα έχεις.

Είσαι σίγουρος ότι η μητρική σου δεν υποστηρίζει 533; Κρίμα τότε γιατί αυτοί που έχεις βρει θα ήταν ιδανικοί για μία φτηνή αναβάθμιση.

Τότε ψάχνεις λίγο παραπάνω για κανενα P4 με 400FSB και αν δεν βρεις δίνεις λίγα παραπάνω και πας για κάνα σύγχρονο φτηνό πακέτο μητρικής-μνήμης-επεξεργαστή, που εντάξει μπορεί να κοστίσει λίγο παραπάνω αλλά μιλάμε για encoding εώς και 400% πιό γρήγορο από τον celeron που έχεις τώρα.

Δηλαδή και η αναβάθμιση αξίζει κατά τη γνώμη μου...

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολα θα βρεις cpu 478/400 mhz fsb...

Διαφορα θα δεις αλλα δεν αξιζει τα 30+ ευρω που θα δωσεις...το ξερεις οτι παιρνεις με 110 ευρω περιπου

AMD 64 2.4ghz,μητρικη,2Gb ραμ καινουργια...

Με λιγα λογια η αποψη μου ειναι:

Ψαξε,και ΑΝ εισαι τυχερος και βρεις και ΑΝ εχει καλη τιμη εχει καλως αλλιως μενεις με αυτα που εχεις μεχρι να παρεις καλυτερο.

Τα cpu που δειχνεις εχουν 800mhz fsb και οχι 400 που ψαχνεις εσυ.Για τετοια cpu 50 δεν ειναι καλα οταν ο AMD X2 4400+ εχει 50 ευρω καινουργιος...τραγικη τιμη ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω τρία PC της εποχής... Northwood,

Celeron 1,6 400 FSB

P4 2,4 400 FSB

και P4 3,2 800 FSB

και την φάση που τους είχα έκανα και εγώ το ίδιο sport (tv capture και encoding με VirtualDub και DivX 5.2.1 )θα σου πω τη εμπειρία/γνώμη μου.

Η διαφορά στο TV capture και video encoding μεταξύ celeron και pentium είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ. Σίγουρα σε συμφέρει η αναβάθμιση.

Ακόμη καλύτερα τα πάει o ο συνδυασμός 800FSB και dual channel που δυστυχώς όμως λόγω μητρικής δεν μπορείς μα έχεις.

Είσαι σίγουρος ότι η μητρική σου δεν υποστηρίζει 533; Κρίμα τότε γιατί αυτοί που έχεις βρει θα ήταν ιδανικοί για μία φτηνή αναβάθμιση.

Τότε ψάχνεις λίγο παραπάνω για κανενα P4 με 400FSB και αν δεν βρεις δίνεις λίγα παραπάνω και πας για κάνα σύγχρονο φτηνό πακέτο μητρικής-μνήμης-επεξεργαστή, που εντάξει μπορεί να κοστίσει λίγο παραπάνω αλλά μιλάμε για encoding εώς και 400% πιό γρήγορο από τον celeron που έχεις τώρα.

Δηλαδή και η αναβάθμιση αξίζει κατά τη γνώμη μου...

Φιλε KMPcTec για το 533 δεν ξερω ακριβως, γιατι ο TASOS πιο πριν λεει

οτι στο σαιτ της Chaintech δεν το ξεκαθαριζει αν το υποστηριζει..

Καλωσήρθες στο φόρουμ του PcTechnology-Overclockers

Το σύστημα σου θα βελτιωθεί αρκετά με την τοποθέτηση ενός Pentium 4 (Northwood - socket478 - 400FSB) ... γιατί αυτή τη στιγμή χρησιμοποιείς Celeron.

Βέβαια η μητρική σου έχει ένα μειονέκτημα ότι χρησιμοποιεί μνήμες SDRAM και το chipset είναι για single channel ... οπότε έχεις περιορισμένο memory bandwidth ... αλλά για αυτό δέν μπορείς να κάνεις κάτι.

Ψάξε να βρείς μεταχειρισμένο cpu από τις αγγελίες.

Edit

Προσοχή

Το site της Chaintech είναι ελλιπές

Θεωρητικά δέν υποστηρίζει cpu με FSB άνω του 400

Οταν λες λιγα παραπανω για ποσα περιπου μιλας φιλε?

(για το πακέτο μητρικη/μνημη/επεξεργαστη)

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες λιγα παραπανω για ποσα περιπου μιλας φιλε?

(για το πακέτο μητρικη/μνημη/επεξεργαστη)

Το κακο ειναι οτι λογικα θα θες και τροφοδοτικο..αν δεν θες αξιζει να αναβαθμιστεις.

Πρεπει να το παρεις αποφαση φιλε και να αναβαθμισεις το μηχανημα...αυτο ειναι απλα..:001:

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολα θα βρεις cpu 478/400 mhz fsb...

Διαφορα θα δεις αλλα δεν αξιζει τα 30+ ευρω που θα δωσεις...το ξερεις οτι παιρνεις με 110 ευρω περιπου

AMD 64 2.4ghz,μητρικη,2Gb ραμ καινουργια...

Με λιγα λογια η αποψη μου ειναι:

Ψαξε,και ΑΝ εισαι τυχερος και βρεις και ΑΝ εχει καλη τιμη εχει καλως αλλιως μενεις με αυτα που εχεις μεχρι να παρεις καλυτερο.

Τα cpu που δειχνεις εχουν 800mhz fsb και οχι 400 που ψαχνεις εσυ.Για τετοια cpu 50 δεν ειναι καλα οταν ο AMD X2 4400+ εχει 50 ευρω καινουργιος...τραγικη τιμη ειναι.

Φιλε τα 110 ευρω δεν ειναι πολλα, μεχρι 150 ευρω νομιζω ειναι καλα

για ενα παλιο, αλλα σχετικα δυνατο μηχανημα..

Το προβλημα ειναι αυτα που λες θα ταιριαξουν με τις καρτες που εχω,

( NVIDIA GeForce2 MX/MX 400 -

NETGEAR FA311v2 PCI Adapter-

ASUS TV TUNER CARD - P7131 κλπ)

η θα πρεπει να αγορασω και ολα τα υπολοιπα απο την αρχη,

οποτε θα παω πολυ ψηλα αρα και ασυμφορα?

Easyrider added 2 Minutes and 53 Seconds later...

Οταν λες λιγα παραπανω για ποσα περιπου μιλας φιλε?

(για το πακέτο μητρικη/μνημη/επεξεργαστη)

Το κακο ειναι οτι λογικα θα θες και τροφοδοτικο..αν δεν θες αξιζει να αναβαθμιστεις.

Πρεπει να το παρεις αποφαση φιλε και να αναβαθμισεις το μηχανημα...αυτο ειναι απλα..:001:

Σωστα, αλλα σκεφτομαι για κατι καινουργιο (εκτος απο μονιτορ),

και απλα δεν θελω να δωσω διπλα τα ιδια λεφτα..

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες λιγα παραπανω για ποσα περιπου μιλας φιλε?

(για το πακέτο μητρικη/μνημη/επεξεργαστη)

Σκεφτόμουνα κάτι σαν αυτό που πρότεινε o NosDio sto προηγούμενο post, ξέρεις κανά 45-50 ευρώ για επεξεργαστή, αλλα τόσα για μητρική και κανά 30 για μνήμες δηλαδή γύρω στα 120-130 ευρώ σύνολο. Βέβαια αν βάλουμε και τροφοδοτικό τότε τσιμπαέι λίγο ακόμη οπότε...

Για αυτό λέω αν δεν θες να περάσεις το 50άρι ψάχνεις για P4.

Αν το περάσεις δίνεις παραπάνω αλλά σε πολύ καλύτερη σχέση απόσοσης/τιμής από ότι στον P4.

Βασικά όπως πάντα το καταραμένο δίλημμα είναι μέχρι πόσα θες να δώσεις και που συμβιβάζεσαι.

EDIT

Ναι, τώρα είδα το προηγούμενο post σου που λες τον εξοπλισμό που έχεις και ότι σαφώς κάποια πράγματα που έχεις δεν θα κάνουν σε καινούρια μητρική όπως η AGP κάρτα γραφικών σου, πιθανώς και οι IDE δίσκοι σου και πάει λέγοντας.

Οπότε οι πιό ασφαλείς επιλογές είναι:

α) P4 με 50€

β) Καινούριο μηχάνημα εξαρχής με 400 ευρώ και όλα πάνω καινούρια.

γ) Δεν πειράζεις τίποτα προς το παρόν και παίρνεις μηχάνημα όταν δεν σε καλύπτει το υπάρχον

Link to comment
Share on other sites

Φιλε...την καρτα γραφικων την πετας..πλεον οι onboard καρτες γραφικων που εχουν οι μητρικες ειναι καλυτερες απο την δικια σου.

το tv tuner και την netgear(τι ειναι αυτη,lan καρτα??) τα κρατας.

Παιρνεις κοιταζοντας προχειρα σε πολυ πολυ γνωστο κατστημα τα παρακατω.Με λιγο ψαξιμο θα παιρνεις καλυτερα πραγματα στην ιδια τιμη.

ECS A780GM-A:55 eur

Athlon 64 X2 (sAM2) BE2350 (2.1GHz):50 eur(αν θες παιρνεις μονοπυρηνο με 35 ευρω,αυτος ειναι διπυρηνος)

Mushkin Ram DDR2 1GB 667MHZ SP2-5300 Χ2:36 eur

Premier 450WATT-24PIN :20 eur

146 βγαινει με μονοπυρηνο

161 βγαινει με dual core

Η αποψη μου ειναι οτι 50 ευρω για P4 δεν λεει με τιποτα.Η παιρνεις καινουργιο,πιθανοτατα με ολα μεσα οποτε πιο ακριβα.. η μενεις με αυτο που εχεις οσο αντεχεις.

ενας φιλος μου πηρε προχθες μητρικη-επεξεργαστη και 2 γιγα μνημη με 110 ευρω καινουργια.

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτόμουνα κάτι σαν αυτό που πρότεινε o NosDio sto προηγούμενο post, ξέρεις κανά 45-50 ευρώ για επεξεργαστή, αλλα τόσα για μητρική και κανά 30 για μνήμες δηλαδή γύρω στα 120-130 ευρώ σύνολο. Βέβαια αν βάλουμε και τροφοδοτικό τότε τσιμπαέι λίγο ακόμη οπότε...

Για αυτό λέω αν δεν θες να περάσεις το 50άρι ψάχνεις για P4.

Αν το περάσεις δίνεις παραπάνω αλλά σε πολύ καλύτερη σχέση απόσοσης/τιμής από ότι στον P4.

Βασικά όπως πάντα το καταραμένο δίλημμα είναι μέχρι πόσα θες να δώσεις και που συμβιβάζεσαι.

Αν πουμε μεχρι 150 - 170 ευρω, τι μηχανημα θα εχω σε σχεση με αυτο που εχω τωρα (να μην αλλαξω και τις καρτες ομως..)

Και μιλας για καινουργια κομματια?

Easyrider added 10 Minutes and 32 Seconds later...

Φιλε...την καρτα γραφικων την πετας..πλεον οι onboard καρτες γραφικων που εχουν οι μητρικες ειναι καλυτερες απο την δικια σου.

το tv tuner και την netgear(τι ειναι αυτη,lan καρτα??) τα κρατας.

Παιρνεις κοιταζοντας προχειρα σε πολυ πολυ γνωστο κατστημα τα παρακατω.Με λιγο ψαξιμο θα παιρνεις καλυτερα πραγματα στην ιδια τιμη.

ECS A780GM-A:55 eur

Athlon 64 X2 (sAM2) BE2350 (2.1GHz):50 eur(αν θες παιρνεις μονοπυρηνο με 35 ευρω,αυτος ειναι διπυρηνος)

Mushkin Ram DDR2 1GB 667MHZ SP2-5300 Χ2:36 eur

Premier 450WATT-24PIN :20 eur

146 βγαινει με μονοπυρηνο

161 βγαινει με dual core

Η αποψη μου ειναι οτι 50 ευρω για P4 δεν λεει με τιποτα.Η παιρνεις καινουργιο,πιθανοτατα με ολα μεσα οποτε πιο ακριβα.. η μενεις με αυτο που εχεις οσο αντεχεις.

ενας φιλος μου πηρε προχθες μητρικη-επεξεργαστη και 2 γιγα μνημη με 110 ευρω καινουργια.

Φιλε τα 160 ευρω ειναι καλα, αλλα σκεφτομαι αυτο που ειπε ο KMPcTec

για δισκους κλπ..

Οποτε η τελικη τιμη μπορει να παει αλλου..

EDIT

Ναι, τώρα είδα το προηγούμενο post σου που λες τον εξοπλισμό που έχεις και ότι σαφώς κάποια πράγματα που έχεις δεν θα κάνουν σε καινούρια μητρική όπως η AGP κάρτα γραφικών σου, πιθανώς και οι IDE δίσκοι σου και πάει λέγοντας.

Οπότε οι πιό ασφαλείς επιλογές είναι:

α) P4 με 50€

β) Καινούριο μηχάνημα εξαρχής με 400 ευρώ και όλα πάνω καινούρια.

γ) Δεν πειράζεις τίποτα προς το παρόν και παίρνεις μηχάνημα όταν δεν σε καλύπτει το υπάρχον

EDIT

Γιατι απο 40 - 50 να παω στα 400 ευρω, το σκεφτομαι...

Link to comment
Share on other sites

Βρε, αφού με προλαβαίνει ο Nos-Dio γιατί ρωτάς εμένα; :D

Για καινούριο σύστημα έχω μείνει λίγο πίσω, θα σου πουν οι πιό ενημερωμένοι όπως ο Nos-Dio κάποιες συνθέσεις και ιδέες για συγκεκριμένα πράγματα.

Η μητρική σου όντως όπως λέει ο Τάσος έχει max FSB 400 οπότε ξεχνάς τους 533 pentium

To googlara λίγο και βρήκα τα specs της πχ http://www.ciao.com/Chaintech_Computer_CT_9BJA__15323582

Α, και τώρα που το πρόσεξα

Και για το cpu utilization που γράφεις στο πρώτο post φυσικά και θα πηγαίνει στο 100% κατά το encoding και φυσικά θα ανεβαίνουν και οι στροφές αφού ο επεξεργαστής ζεστένεται.

Αν θες να κάνεις και άλλα πράγματα όταν κάνεις encoding έχει επιλογή το Vdub για να κανονίζεις εσύ το πόση δύναμη της CPU θα χρησιμοποεί το πρόγραμμα.

Δεν θες να είναι στο 100% κατά το capture γιατί τότε χάνεις frames. Στο encoding σε συμφέρει, για να τελειώνεις πιό γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Αν πουμε μεχρι 150 - 170 ευρω, τι μηχανημα θα εχω σε σχεση με αυτο που εχω τωρα (να μην αλλαξω και τις καρτες ομως..)

Και μιλας για καινουργια κομματια?

Easyrider added 10 Minutes and 32 Seconds later...

Φιλε τα 160 ευρω ειναι καλα, αλλα σκεφτομαι αυτο που ειπε ο KMPcTec

για δισκους κλπ..

Οποτε η τελικη τιμη μπορει να παει αλλου..

καινουργια...κοιτα το προηγουμενο ποστ μου

Αν ελεγα τετραπλασια αποδοση θα ηταν πολυ???Μπορει και οχι..:046:

Δεν εχουν επαφη τα μηχανηματα,αδικη συγκριση!Ποσα οπτικα και ποσους δισκους εχεις??

Link to comment
Share on other sites

καινουργια...κοιτα το προηγουμενο ποστ μου

Αν ελεγα τετραπλασια αποδοση θα ηταν πολυ???Μπορει και οχι..:046:

Δεν εχουν επαφη τα μηχανηματα,αδικη συγκριση!Ποσα οπτικα και ποσους δισκους εχεις??

Λοιπον, απο δισκους εχω ενα 80αρι και τελος

Disk Drive: WDC WD800JB-00JJC0 (74 GB, IDE)

Oπτικα εχω αυτα:

Αλλα μονο στο Optiarc παιζω/γραφω σπανια..

Optical Drive: Optiarc DVD RW AD-7173A (DVD+R9:8x, DVD-R9:8x, DVD+RW:18x/8x, DVD-RW:18x/6x, DVD-RAM:12x, DVD-ROM:16x, CD:48x/32x/48x DVD+RW/DVD-RW/DVD-RAM)

Optical Drive : SAMSUNG DVD-ROM SD-616E (16x/48x DVD-ROM)

Easyrider added 6 Minutes and 19 Seconds later...

Βρε, αφού με προλαβαίνει ο Nos-Dio γιατί ρωτάς εμένα; :D

Για καινούριο σύστημα έχω μείνει λίγο πίσω, θα σου πουν οι πιό ενημερωμένοι όπως ο Nos-Dio κάποιες συνθέσεις και ιδέες για συγκεκριμένα πράγματα.

Η μητρική σου όντως όπως λέει ο Τάσος έχει max FSB 400 οπότε ξεχνάς τους 533 pentium

To googlara λίγο και βρήκα τα specs της πχ http://www.ciao.com/Chaintech_Computer_CT_9BJA__15323582

Φιλε μπραβο! αυτη ακριβως ειναι!:023:

Σε FSB 400 εχει βγαλει μεχρι Και 2.8!

http://processorfinder.intel.com/details.aspx?sSpec=SL7EY

EDIT

Που θα βρω 2.8 ομως..

Link to comment
Share on other sites

Τωρα σκεφτομαστε οτι αν παρεις καινουργιο μηχανημα τι θα κανεις το παλιο?Θα δουλευει??Για να δουλευει θελει δισκο και οπτικο.

Οποτε κρατας το οπτικο που δουλευεις συχνα,προφανως το αντιγραφικο για να μπορεις να γραφεις κιολας και τον δισκο και τα βαζεις οπως ειναι στο νεο μηχανημα,ευτυχως ο δισκος δεν ειναι τελειως μουφα οποτε δεν θα χαντακωσει το νεο μηχανημα.Το οπτικο που σου μενει το αφηνεις στο celeroni.Οταν εχεις κανα 50 ευρω να σου περισσευει παιρνεις και εναν νεο δισκο SATA και εισαι κομπλε!Βαζεις και τον παλιο στο celeroni και εχεις 2 μηχανηματα.

Επειδη καταλαβαινω οτι δεν εισαι απο αυτους που αναβαθμιζουν συχνα σου προτεινω να παρεις dual core cpu και οχι αυτον που σου προτεινα καθως υπαρχει καλυτερος στην ιδια τιμη.

Για επεξεργαστη θα βρεις σιγουρα ebay.Φυσικα μην περιμενεις καλες τιμες,ειδικα σε περιπτωσεις οπως ο 2.8/400 που ηταν ο καλυτερος αυτης της γενιας.Απλα να σου πω οτι ο 2.0ghz/256/400 s423 που εψαχνα καποτε εγω κατω απο 50 ευρω δεν βρισκεται και χτυπιεται σαν τρελος...εγω απορω με τον κοσμο...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.