Jump to content



Απο Ζ77 σε Χ99. Σκέψεις, ιδέες, προτάσεις!


Recommended Posts

Καλημέρα παίδες,

 

Δύο σκέλη το θέμα μου σήμερα, πρώτον πόσο να πουλήσω το τρέχον σύστημά μου και δεύτερον αν αξίζει να μεταβώ σε x99 από z77 που είμαι σήμερα.

 

Η τρέχουσα σύνθεση μου είναι:

Κουτί: Fractal Design R3 Titanium Gray

Μητρική: Asrock Z77 Extreme 4

Επεξεργαστής: Intel i7-3770k

Μνήμη: 2x8GB G.Skill Ripjaws X 1600MHz 10-10-10-30 1.5v

Κάρτα Γραφικών: MSI Gaming GTX 970

Σκληρός Δίσκος: 2 x Samsung 840 Pro 128GB raid0

Ψύκτρα: Corsair H80

PSU: Silverstone Sst 750W

 

Έχω βρει γνωστό μου που ενδιαφέρεται για το σύστημα. Τι τιμή λέτε να πιάσει το πακέτο?

 

Αν τελικά το δώσω λέω να μεταβώ σε x99 πλατφόρμα, μιας και είναι πιο "σταθερή", δουλεύω με vms και λίγο gaming. To προηγούμενο σύστημα το έστησα Ιούνιο του 2012, με ορισμένες αναβαθμίσεις (gtx970,ssd) στην πορεία. Απλά μιας και βρέθηκε αγοραστής σκέφτομαι να ανανεώσω το σύστημά μου πριν περάσει εντελώς η μπογιά του!

 

Τα στάνταρ μου για το νέο σύστημα είναι:

  1. Samsung 950 Pro 512GB
  2. Fractal Design R5
  3. Μητρική με Intel Gigabit Lan (κατά προτίμηση Asrock)
  4. 2x8GB DDR4 (και στη συνέχεια να μπουν άλλα 2x8GB για σύνολο 32GB)

 

To ποσό που μπορώ να διαθέσω είναι max 1400€ + το παλιό σύστημα και κατά προτίμηση η αγορά να είναι από ελληνικό κατάστημα (για εγγυήσεις, rma κτλ)

 

Οι κρίσιμες ερωτήσεις μου είναι:

  1. Αξίζει η αγορά GTX980 Ti, μιας και δεν παίζω κάθε μέρα games αλλά θέλω μια στο τόσο να παίξω πχ ένα fallout 4, Cod-MW3 κτλ??? Προσανατολίζομαι σε nvidia λόγω Maxwell αρχιτεκτονικής που σε idle η κάρτες καίνε λιγότερο ρεύμα και έχουν χαμηλότερες θερμοκρασίες. (τα βλέπω από την 970)
  2. 5820 ή 5930? Τι διαφορές υπάρχουν? Αξίζει η διαφορά χρημάτων?
  3. Μνήμες. Δεν έχω ιδέα απλά να ήθελα ένα αρκετά καλό πακετάκι το οποίο να έχει δυνατότητα να ανέβει λίγο…
  4. Τροφοδοτικό. Κάποιο 80+ Gold και με βλέπω για το ΑΧ760 ή κάποιο Seasonic
  5. Ψύκτρα. Αέρας ή νερό AIO? Λέω για Noctua D15 αλλά φοβάμαι το βάρος της. Θα ήθελα να είναι όσο πιο ήσυχο γίνεται το σύστημα.

 

Συγνώμη  για το μεγάλο ποστ αλλά χρειάζομαι τα φώτα σας.

 

Ευχαριστώ!

Έγινε επεξεργασία από fonias a.e
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.