Jump to content



πρόβλημα με προγράμματα και χρήστες


Recommended Posts

καλησπέρα,

 

έχω το εξής πρόβλημα. Σε έναν υπολογιστή υπάρχουν τα windows 7 καθώς και το office (τα οποία δεν έκανα εγώ εγκατάσταση οπότε δεν γνωρίζω λεπτομέρειες).

 

Εγώ δημιούργησα μερικούς νέους χρήστες ως "τυπικούς χρήστες". Έτσι εκτός απο τον λογαριασμό του διαχειριστή (admin) υπάρχουν και 3 τυπικοί χρήστες.

 

Το πρόβλημα είναι ότι όταν κάνω login ως τυπικός χρήστης (με οποιονδήποτε απο τους 3 λογαριασμούς τυπικών χρηστών) δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το office. Τα προγράμματα word,excel κλπ δεν μπορούν να ανοίξουν καθώς ούτε και ο media player. 

 

Έχετε μήπως κάποια ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει και ίσως κάποια πρόταση για λύση;

 

 

*** δεν ξέρω αν παίζει ρόλο άλλα κατά την είσοδο ως τυπικός χρήστης λαμβάνω μήνυμα ότι "Δεν είναι εγκατεστημένο το .NET framework 4"

Έγινε επεξεργασία από tempo
Link to comment
Share on other sites

Τα MS Office και ο Media Player δεν έχουν dependency το .NET 4, οπότε δεν έχει σχέση. 

 

Αν το μήνυμα όμως δεν σου βγαίνει στον admin, τότε κάτι παίζει με τα δικαιώματα.

 

Υποψιάζομαι ότι οι Administrators έχουν δικαιώματα μόνο στο PC και οι απλοί users δεν έχουν ούτε τα απαραίτητα read rights. Αν κάνεις κάποιον από αυτούς τους χρήστες administrator, λειτουργούν όλα σωστά;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος tempo έγραψε:

ναι

Θα πρέπει να δεις τα security settings σε program files folders κλπ, οι απλοί χρήστες ίσως λείπουν από εκεί για κάποιο λόγο.

 

Ο χρήστης που έκανες administrator, αν γίνει πάλι απλός, λειτουργεί ή έχει πάλι πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.