Jump to content



Υπολογιστής σε ράφι


Recommended Posts

καλησπέρα παιδιά.
Συγγνώμη που ανοίγω νέο τόπικ για ένα τέτοιο θέμα αλλά δεν βρήκα τίποτα αντίστοιχο στο φόρουμ.
Σκέφτομαι να φτιάξω ένα καινούργιο PC και να χρεισιμοποιήσω το κουτί Coolermaster Elite 130 και να βάλω σε ένα μικρό ράφι βιβλιοθήκης, φανταστείτε κάτι τέτοιο
E828LEYKO-700x700.JPG
Πιστεύετε ότι θα έχει θεματάκι με τις θερμοκρασίες μέσα στο ράφι ή θα είμαι μέσα στα όρια; 

Οι διαστάσεις του κουτιού είναι:
Μήκος 39.85
Πλάτος 24.00 cm
Ύψος 20.74 cm

Οι διαστάσεις από το ράφι είναι:
Μήκος 41.00 cm
Πλάτος 40.00 cm
Ύψος 35.50 cm

Link to comment
Share on other sites

Καλώς μας ήρθες.

Από ότι καταλαβαίνω, ακούγεται ωραίο σαν ιδέα. Οι διαστάσεις είναι μια χαρά, μα πιο πολύ θα ανησυχούσα για το βάρος. Θα αντέξει το ράφι;;

Τέλος, επειδή η εικόνα δεν φαίνεται, ή ανέβασέ την κάπου κ ρίξε το λινκ εδώ ή κάνε copy link address από όπου πήρες την φωτό κ πάλι εδώ το λινκ.. 

:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος tzotzekos έγραψε:

Σκέφτομαι

Καλώς σας βρήκα και ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση. Αντέχει άνετα πιστεύω μιας και έχουν δοκιμαστεί οι αντοχές τους κάμποσες φορές... ;)

Το ράφι είναι το ίδιο με αυτό... 

medium_20160311144958_kouti_vivliothikis_40cm_rafi_paidiko_foititiko.jpg

Έγινε επεξεργασία από tzotzekos
Link to comment
Share on other sites

χμμμ, είναι κλειστό γύρω γύρω ε... αυτόν δεν το σκέφτηκα, εγώ θεώρησα απλά ένα ράφι... σκέτο... 

Επόμενη ερώτηση είναι πού θα πηγαίνουν τα καλώδια;; Θα βγαίνουν από το πλάι; Από πίσω; Ρωτάω για να δω αν θα'ναι κι αισθητικά όμορφο κ να καταλάβω κ τη φορά του κουτιού εκεί μέσα.

Τελευταίο κ κυριότερο. Μιλάμε για ακριβό μηχάνημα; Ισχυρό;; Μπορεί να'ναι μικρό, μα μπορεί να'ναι θαυματουργό. Και με το θαυματουργό, εννοώ να βγάζει όση ζέστη βγάζει ένα καλοριφέρ. Θα'ναι τούμπανο; Θα'χει μέσα καμιά 290x και cpu με o/c; Γιατί πρέπει να σκεφτείς τη ζέστη που θα βγαίνει κ πού θα πηγαίνει... εγώ π.χ. σε μια τέτοια λύση μπορεί να πήγαινα και σε fanless φάση, απλά για να μην έχω συντονισμό των ανεμιστήρων με το ξύλο του ραφιού.. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Delijohn έγραψε:

χμμμ, είναι κλειστό γύρω γύρω ε... αυτόν δεν το σκέφτηκα, εγώ θεώρησα απλά ένα ράφι... σκέτο... 

Επόμενη ερώτηση είναι πού θα πηγαίνουν τα καλώδια;; Θα βγαίνουν από το πλάι; Από πίσω; Ρωτάω για να δω αν θα'ναι κι αισθητικά όμορφο κ να καταλάβω κ τη φορά του κουτιού εκεί μέσα.

Τελευταίο κ κυριότερο. Μιλάμε για ακριβό μηχάνημα; Ισχυρό;; Μπορεί να'ναι μικρό, μα μπορεί να'ναι θαυματουργό. Και με το θαυματουργό, εννοώ να βγάζει όση ζέστη βγάζει ένα καλοριφέρ. Θα'ναι τούμπανο; Θα'χει μέσα καμιά 290x και cpu με o/c; Γιατί πρέπει να σκεφτείς τη ζέστη που θα βγαίνει κ πού θα πηγαίνει... εγώ π.χ. σε μια τέτοια λύση μπορεί να πήγαινα και σε fanless φάση, απλά για να μην έχω συντονισμό των ανεμιστήρων με το ξύλο του ραφιού.. 

Έχω ανοίξει ήδη μια μικρή τρύπα στο πίσω μέρος για να περάσουν όλα τα απαραίτητα καλώδια (περίπου 4cm). 

Έχω σκεφτεί να βάλω πάνω τα εξής:

 

Asrock H110M-ITX/ac (mini itx)

Intel Core i3 6100

Nvidia 950 ή 960 GTX

G.Skill RipjawsV 16GB DDR4-2133MHz

Coolermaster GX 750 Bronze (αυτό υπάρχει ήδη)

Samsung EVO SSD

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.