Jump to content



Lenovo ThinkPad T410


Recommended Posts

Kαλησπέρα, έχω το παραπάνω υπολογιστή.

Τελευταία ανεβάζει θερμοκρασίες.

Φυσικά το άνοιξα και το καθάρισα προσεκτικά και έγινε και αλλαγή πάστας(DeepCool z3)

Επιπλέον αλλάχτηκε και το ανεμιστηράκι μήπως ήταν εκεί το πρόβλημα(το περίμενα απο Ebay 1 μήνα)

Ωστόσο το δουλεύω συνέχεια στο ρεύμα.

Αγόρασα και μια βάση ψύξης την CoolerMaster X-SLIM II.

Διαφορά δέν είδα μονο 2 βαθμούς πτώση.

Έχω την τελευταία έκδοση Bios.

Σε ξένες κοινότητες διάβαζα για παρόμοια προβλήματα υπερθέρμανσης

http://forum.thinkpads.com/viewtopic.php?t=103436

Έχετε κάποια ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει?

Εννοείται οτι έχει γίνει έλεγχος απο απειλές με προγράμματα προστασίας.Ευχαριστω

Έγινε επεξεργασία από meletis_m
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, για τι θερμοκρασίες μιλάμε δηλαδή; Πάνω από 70 C;

Τι windows έχεις;; Άλλαξες πάστα σε επεξεργαστή ή όπου ακουμπάει ο χαλκός.. π.χ. chipset ή gpu.

Μέσα στο bios, βλέπεις τις ίδιες θερμοκρασίες;; 

Όταν έχεις αυτές τις θερμοκρασίες, αν ανοίξεις task manager, βλέπεις κάποιο πρόγραμμα να'χει υπερβολική χρήση;

Τέλος έχεις hdd ή ssd; Σε πολλά laptop δημιουργεί θέμα ο σκληρός... επίσης μήπως έχεις τα χέρια σου πάνω στο λάπτοπ μονίμως..; Ακόμα κι αυτό επιδεινώνει την όλη φάση καμιά φορά.. 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Delijohn έγραψε:

Καλησπέρα, για τι θερμοκρασίες μιλάμε δηλαδή; Πάνω από 70 C;

Τι windows έχεις;; Άλλαξες πάστα σε επεξεργαστή ή όπου ακουμπάει ο χαλκός.. π.χ. chipset ή gpu.

Μέσα στο bios, βλέπεις τις ίδιες θερμοκρασίες;; 

Όταν έχεις αυτές τις θερμοκρασίες, αν ανοίξεις task manager, βλέπεις κάποιο πρόγραμμα να'χει υπερβολική χρήση;

Τέλος έχεις hdd ή ssd; Σε πολλά laptop δημιουργεί θέμα ο σκληρός... επίσης μήπως έχεις τα χέρια σου πάνω στο λάπτοπ μονίμως..; Ακόμα κι αυτό επιδεινώνει την όλη φάση καμιά φορά.. 

Οι θερμοκρασίες με το πρόγραμμα Speccy κυμαινονται στους 60-62 βαθμούς.

Windows εχω 8.1 64bit

Mόνο στον επεξεργαστή άλλαξα, βάσει Video μεσω του Youtube πήγα.

Στην διαχείρηση εργασιών δέν βλέπω κάποια εφαρμογή να κάνει υπερβολική χρήση.Η χρήση του επεξεργαστη κυμαίνεται απο 5-12%.3 φορές του έχω αλλάξει πάστα ποτε δέν είχα προβλήματα θερμοκρασιών.

Δίσκο έχει SSD και συγκεκριμένα τον Intel 530

Καμια φορά καιει υπερβολικά το TouchPad

Θα δώ τις θερμοκρασίες μέσω του Bios και θα επανέλθω.

Πρίν αλλάξω το ανεμιστηράκι, οι θερμοκρασίες ανεβαίνανε πάνω 85 βαθμούς και υπολογιστης έσβηνε αυτόματα για προστασία.

Έγινε επεξεργασία από meletis_m
Link to comment
Share on other sites

To speccy δεν το'χω ακούσει ξανά.. αν έχεις αμφιβολίες, δες και το coretemp.. το'χω μόνιμα στο taskbar μου... 

59afaee207fe4eb78cdfa634e0062e97.jpeg bed22bd563db4e778711c05f88de1fe5.jpeg βάζεις π.χ. χρώματα και ξεχωρίζεις το load του cpu από τη θερμοκρασία ή ανά πυρήνα... 

Για να εξακριβώσεις αν έχεις σωστά drivers και βλέπεις καλές θερμοκρασίες, πας στο bios.. θα έχουν πέσει βέβαια σύντομα, αλλά θα έχεις μια άποψη.. 

5-12% είναι οκ για χρήση και πίστεψέ με, 60-62 βαθμοί για νορμάλ χρήση πάλι είναι καλά.. π.χ. chrome και skype και κάνα dropbox να'χεις, τα βλέπεις αυτά.. ειδικά με youtube..

Από δίσκο είσαι χαλαρός, μια και οι ssd δεν προσθέτουν θερμοκρασία.. οπότε είσαι τυχερός σ'αυτό, πέρα από τη σπιρτάδα που σου δίνει.

Το touchpad ίσως καίει είτε επειδή το ακουμπάς πολύ κ το ζεσταίνεις, είτε επειδή έχει μεταλλική επιφάνεια από κάτω κ μεταφέρεται η θερμότητα.

Τέλος, μυρίζομαι παλιά και καυτή gpu, οπότε δοκίμασε να παίξεις λίγο και με το ΟΗΜ, το οποίο θα σου δείξει τι πραγματικά καίει στο laptop σου. 99% η gpu ίσως το ζεσταίνει σταδιακά και ειδικά και το υπόλοιπο σύστημα.. έχω δει σε παλιά laptop, ένα κοινό heatpipe αν ενώνει όλες τις πηγές θερμότητας.. οπότε ίσως φταίει κι αυτό.. πάντως είναι μια χαρά θερμοκρασίες, ειδικά για καλοκαιράκι.. 

 

211bfeb48cec41f6a969ae8f06d5a9e4.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.