Jump to content



Προβλημα με υποτιτλους σε οθονη lg m2280D


Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα έχω μια οθόνη lg την m2280D και θέλω να βάλω μια ταινία με τους υπότιτλους τους ελληνικούς μέσα από στικακι  να δω, και ενώ τους βάζω μέσα στην ταινία δεν αναγνωρίζονται από την οθόνη τι να κάνω; έχω δοκιμάσει και με το conver x με αυτό τους βλέπει άλλα είναι κοματια δηλαδή 30 λεπτά το ενα 20 λεπτα το άλλο κάθε φορα πρεπει να τα αλλαζω

 

και σε κάθε lg τηλεόραση τι πρέπει να κάνω για να αναγνωρίσει τους υπότιτλους

Link to comment
Share on other sites

Τι είδος αρχείου είναι η ταινία σου; Τι είδος είναι οι υπότιτλοι;

Έχουν το ίδιο όνομα με την ταινία;; Π.χ. ταινία.avi και ταινία.srt;

Τι εννοείς κομμάτια;; Βάζεις 2 αρχεία υποτίτλων; Π.χ. cd1 και cd2;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες πχ η ταινια ειναι avi και ο υποτιτλος srt  στον υπολογιστη ξερω τι θα κανω θα βαλω τον x player θα επιλεξω τους υποτιτλους και θα αρχισουν να παιζουν εδω ομως στην lg ειναι σβησμενη η επιλογη για υποτιτλους οτι και να εκανα δεν τους διαβαζει, εβαλα ακομα και το ιδιο ονομα να ταιριαζουν παλι τιποτα, δεν ξερω τι αλλο να κανω θελω να δω την ταινια στην τηλεοραση και δεν μπωρω γιατι δεν βρισκει τους υποτιτλους

Link to comment
Share on other sites

δες λίγο το manual, μήπως έχει θέμα με τα ελληνικά;

Στο κάνει με κάθε ταινία; Πάντα; Αν βάλεις αγγλικούς υπότιτλους;

Τέλος, το αρχείο που βάζεις για υπότιτλους, τι encoding έχει;;

Πολλές τηλεοράσεις, όταν είχαν βγει πρόωρα, δεν είχαν ολοκληρωμένο σύστημα και δεν έπαιζαν όλα τα αρχεία και τα format κι υποθέτω μήπως παίζει κάτι τέτοιο.... 

 

υ.γ.: από το manual της tv σου

a0f71df68ac144eaa85692617e0b768b.jpeg

ψάξε αν θες και αυτό της συσκευασίας, μπας και δεν βρήκα εγώ το σωστό.... τέλος, δες αν υπάρχει ενημέρωση για την συσκευή σου, να της κάνεις κάνα firmware update.. έχω κάνει σε LG και δεν ήταν κάτι δύσκολο... από το usb θα το κάνεις ;)

 

 

Έγινε επεξεργασία από Delijohn
Link to comment
Share on other sites

Καλά παιδιά θα τα κοιτάξω όλα αυτά που λέτε, δηλαδή έλεος να θες να δεις μια ταινία και να σου κάνει δύσκολη την ζωή η οθόνη ή η τηλεόραση, γιατί το στικακι το έβαλα και σε μια άλλη lg όπου εκείνη είναι τηλεόραση κανονική 32'' και είναι και πιο καινούριο μοντέλο και εκεί κάνει τα ίδια σβησμένοι η επιλογή για υπότιτλους, θα χει κάποιο κόλπο τώρα που δεν το ξέρω, γιατί πρώτη φορά βάζω ταινία να δω σε τηλεόραση με στικακι, παλιά τις έβαζα σε φέτα DVD με το δισκάκι άλλα χάλασε εκείνο τώρα. Αυτά πρέπει να το ψάξω, δεν ξέρω αν είναι έτσι και σε άλλες τηλεοράσεις ή μόνο στην lg είναι έτσι

Link to comment
Share on other sites

Είναι ίσως  παλιά μοντέλα.. κέρδισα πρόπερσι μια 32άρα σε έναν διαγωνισμό της wind και την άφησα του πατέρα μου και παίζει κανονικά τα πάντα.. 

Δες αν έχουν κάποιο update, αλλιώς δοκίμασε μόνο με αγγλικούς υπότιτλους να δεις αν φταίει αυτό.. 

Link to comment
Share on other sites

Μπα όχι τίποτα δεν βοηθάει, έβαλα και αγγλικούς υπότιτλους και δεν τους βλέπει πάλι, αν δεν υποστήριζε υπότιτλους δεν θα είχε την επιλογή να διαλέξω, από την στιγμή που έχει την επιλογή πάει να πει ότι μπορώ. Να πάρω την lg να ρωτησω δεν ξερω τι αλλο να κανω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το μόνο που κατάφερα ήταν με το προγραμα το format factoty να κάνω την ταινία avi με ενσωματωμένους υποτίτλους που χει την επιλογή το προγραμα να βάλω τους υπότιτλους μέσα και έτσι όταν ξεκινάει η ταινία να παίζουνε και οι υπότιτλοι αυτόματα, έτσι δούλεψε, μόνο που είναι τα γράμματα  μπλε χρώμα, αλλά και πάλι η επιλογή είναι σβησμένοι για τους υπότιτλους μαλον η lg δεν υποστηρίζει υπότιτλους, όπως επίσης και εγράφη προγράμματος σε στικακι

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να εχεις τους υποτιτλους με ιδιο ονομα με το αρχειο της ταινιας (οπως σου ειπαν και αλλα παιδια) μεσα στον ιδιο φακελο που εχεις το αρχειο της ταινιας... Δηλαδη οχι σε φακελο subs... Μετα λογικα θα τους βλεπει μονη της...

Sent from my Lenovo K50-t5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ναι το έκανα κι αυτό  και δεν έγινε τίποτα, αν ενοεις να έκανα μετονομασία την ταινία το ίδιο όνομα που έχει ο υπότιτλος αυτό λες;

Το ενα ειναι αυτο... Για το αλλο βασικα ασε δυο φορες στο φλασακι το αρχειο των υποτιτλων... Το ενα βαλτο μεσα στον ιδιο φακελο που εχεις το αρχειο της ταινιας και το αλλο σε εναν φακελο subs που εχεις μεσα στον φακελο της ταινιας... Ενα απο τα δυο χρειαζεται και νομιζω ειναι αυτο που εχεις απλα στον ιδιο φακελο με την ταινια... Εγω τουλαχιστον ετσι το χρησιμοποιω...

Sent from my Lenovo K50-t5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά πήρα την lg και μου είπε ότι υποστηρίζει μόνο αρχεία asx2 για υπότιτλους, οπότε πρέπει να βρω κάποιον μετατροπέα γι αυτή την δουλειά, εβαλα εναν,  δεν θυμαμαι πως λεγεται οντως δουλεψαν με αυτη την μετατροπη, ομως βγαζει ερωτηματικα αντι για υποτιτλους παρολα αυτα λεει οτι οντως ειναι ελληνικα και αναγνωριζει κανονικα, μαλον πρεπει να βρω εναν αλλον μετατροπεα για τους υποτιτλους ξερεται ποιον;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν σου βγάζει ερωτηματικά, έχει να κάνει με το codepage. Δοκίμασε να μετατρέψεις το αρχείο (.SRT) σε UTF-8 πριν κάνεις τη μετατροπή, ή δες αν έχει επιλογές το πρόγραμμα που βρήκες σε το codepage θα σώσει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει , δεν κάνει τίποτα, έχω σκάσει μ αυτή την ιστορία, δηλαδή τόσο δύσκολο είναι να παίξει έναν υπότιτλο η lg δεν το καταλαβαίνω  http://www.manualslib.com/manual/360024/Lg-Flatron-M4214cc.html?page=43#manual 

και αφού εδώ λέει οτι υποστηριζει srt θα επτρεπε να παιζει, που να ψαχνω τωρα να βρω το ASC2 ξερει κανεις κανενα convert για ιποτιτλους γιατι αυτος που εβαλα δεν δουλεψε βγαζει ερωτηματικα αντι για υποτιτλους

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.