Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Δεν μου επιτρέπει να μπω στο forum των drivers, βγάζει μήνυμα "Συγνώμη αλά μόνο οι χρήστες με δικαίωμα ειδικής πρόσβασης μπορούν να διαβάσουν τα μηνύματα σ' αυτή την Δ.Συζήτηση"

Link to comment
Share on other sites

Στους "κανονες" κατα την εγγραφη, κατω κατω γραφει,,

Τα νεα μελη για να εχουν δικαιωμα προσβασης στην αναγνωση των topics του παροντος forum θα πρεπει να ζητησουν σχετικη αδεια με προσωπικο μηνυμα προς την ΔΟ του forum μετα την εγγραφη τους.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να πω ότι το είχα δει..:dance3: αλλά ήξερα ότι θα το έβλεπες εδώ και θα έδινες πρόσβαση

Ευχαριστώ.. μόλις μπορέσω το βράδυ ή αύριο θα τους βάλω και να γράψω αν δω διαφορά σε skyrim ή bf3 με 6850

Link to comment
Share on other sites

Στο skyrim είχα μία μικρή αύξηση στα min fps(3-4).. έκανα 3 δοκιμές πριν και 3 μετά

και νομίζω ότι το lag που είχα στην head camera έχει μειωθεί και πάει λίγο πιο ομαλά

με 6850

(το bf3 δεν ξέρω γιατί.. αλλά δεν άνοιγε..)

Link to comment
Share on other sites

παντωS εμενα δεν καθονται με τιποτα 11.12καπ2,σε 6970χ2

ξανα σε 11.11καπ2 μαμα

Ειχα και εγω θεμα με τους 11.12 cap2 οσον αφορα το loading των 6970 στο BF3.

Παροτι ειχα βαλει το cap2 ingame ημουν με την 1η καρτα στο 99% και την 2η στο 85%.

Απεγκατεστησα το cap και το ξαναεβαλα και τωρα ειμαι με δυo πυρηνακια στο 99%.

Να θυμασαι παντα οτι το crossfire θελει κουλαντρισμα για να ευχαριστηθεις την δυναμη του.

Link to comment
Share on other sites

Στους "κανονες" κατα την εγγραφη, κατω κατω γραφει,,

Τα νεα μελη για να εχουν δικαιωμα προσβασης στην αναγνωση των topics του παροντος forum θα πρεπει να ζητησουν σχετικη αδεια με προσωπικο μηνυμα προς την ΔΟ του forum μετα την εγγραφη τους.

Πως στέλνουμε μήνυμα μέσα από τη σελίδα Atiman technologies lab? Για την άδεια χρήσης?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σήμερα μετά την εγκατάσταση του afterburner έβαλα στο g15(lcd) να βλέπω το load των 2χ6850 που έχω και δυστυχώς είδα ότι δεν ξεπέρναγε το 45% σε καμία από τις 2 κάρτες έτσι δοκίμασα 11.11, 11.12 - 11.9 cap 4, 11.11 cap 2 και είδα ότι με τα cap πήγαινε 55% αλλά και πάλι :fist:, έτσι άρχισα να διαβάζω διάφορα forums και κατέληξα ότι ήταν bottleneck του q9650(@ 3.825ghz). Όμως έκανα μάλλον λάθος.

Με τις βοήθειες του zpaf (σε 1680x1050):

1 - δοκίμασα full unistall με τον atiman unistaller και πέρασμα 11.11. Δοκιμάζοντας το game πάλι είχα 45% load

2 - βάλαμε και το 11.11 cap 2 τότε το load ανέβηκε γύρο στο 10-15% αλλά και πάλι λίγο ήταν έχοντας fps 35-60 σε ultra χωρίς φίλτρα.

3 - δοκιμάσαμε να σβήσουμε τον battlefield 3 folder στο mydocuments και όταν μπήκα πάλι στο game το load είχε φτάσει το 75%

4 - δοκιμάσαμε όλα ultra, x4 AA, x16 AF, HBAO και τότε είχα 95-98% load και τα fps ήτανε avg 55 caspian με minimum 35

5 - δοκιμάσαμε με κλειστά φίλτρα και το load έπεσε πάλι στο 60% και μάλιστα χωρίς να κερδίζω και πολλά frames για να μην πω ότι έχανα κιόλας

6 - Δοκιμάσαμε όλα ultra , 0x AA, software AA high, x16 AF, HBAO και είχα ~80-85% load και avg 70-80 fps δηλαδή πολύ καλό αποτέλεσμα

7 - Δοκίμασα και με τις κάρτες από 775/1000 με 970/1100 (με τα παραπάνω setting που λέω στο 6) και το load έπεσε στο ~70% και είχα περίπου 10-15 fps gain (στην bazaar είδα ακόμα και 125 fps και είχα avg 95 με 58 fps minimum) αυξάνοντας βέβαια αρκετά τον θόρυβο.

Από όλα τα παραπάνω βγαίνουν διάφορα συμπεράσματα μερικά από αυτά είναι ότι σε πολλές περιπτώσεις μειώνοντας τα φίλτρα αντί να κερδίζουμε fps, μειώνετε το load και σε κάποιες περιπτώσεις δεν κερδίζουμε τίποτα , επίσης ότι το 11.11 cap 2 και το 11.9 cap 4 κάνουν δουλειά και ότι βοηθάει πολύ το σβήσιμο του παλιού battlefield 3 folder στα my documents με τα settings.

Η αλήθεια είναι ότι το game συμπεριφέρεται πολύ περίεργα και έτσι είναι δύσκολο να πεις σε κάποιον τι βήματα να κάνει ώστε να δουλεύει το crossfire σωστά.

Ευχαριστώ τον zpaf που τον είχα να μου μιλάει μία ώρα για να δούμε τι παίζει:rubik:...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4594]Strategos[/MENTION]

Τωρα εισαι με τους official 11.11 drivers και το τελευταιο 11.11 cap 2.

Οσον αφορα το setup σου οντως οι δυο 6850 ειναι πολυ δυνατες για την αναλυση που παιζεις και δεν υπαρχει λογος να τις clockαρεις.

Το σημαντικο ειναι οτι στο σεναριο με ολα τεζα οι καρτουλες σου loadαρανε και τα 55 καρε στην caspian ειναι πολυ καλα.

Το σεναριο 6 δλδ με κλειστο το hardware AA μας εδειξε οτι ο Q9650 στα 3.8GHZ βοηθησε παροτι το load πηγε στο 85% περιπου.

Θα ηθελα να δεις και λιγο το γραφημα με την ingame εντολη στο παιχνιδι render.perfoverlayvisible 1 γιατι και απο εκει βγαινουν χρησιμα συμπερασματα.

Αιντε βουρ στον πατσα(BF3) τωρα. :hehe:

Link to comment
Share on other sites

και μενα τα ιδια μου κανει εν τελη,με βαλε στην πριζα ο στρατηγος,και ειδα οτι η δευτερη 6970 ειναι παντελως αραχτη,η αλλη τεζαρισμενη στο 99%,απλα η δευτερη ακολουθει με σκαμπανεβασματα απο 0% εως 15%

ολα αυτα με μαμα 11.11 και καπ2 και xfire enable κανονικα

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4594]Strategos[/MENTION]

Τωρα εισαι με τους official 11.11 drivers και το τελευταιο 11.11 cap 2.

Οσον αφορα το setup σου οντως οι δυο 6850 ειναι πολυ δυνατες για την αναλυση που παιζεις και δεν υπαρχει λογος να τις clockαρεις.

Το σημαντικο ειναι οτι στο σεναριο με ολα τεζα οι καρτουλες σου loadαρανε και τα 55 καρε στην caspian ειναι πολυ καλα.

Το σεναριο 6 δλδ με κλειστο το hardware AA μας εδειξε οτι ο Q9650 στα 3.8GHZ βοηθησε παροτι το load πηγε στο 85% περιπου.

Θα ηθελα να δεις και λιγο το γραφημα με την ingame εντολη στο παιχνιδι render.perfoverlayvisible 1 γιατι και απο εκει βγαινουν χρησιμα συμπερασματα.

Αιντε βουρ στον πατσα(BF3) τωρα. :hehe:

Και πάλι βέβαια σε κάποιες πίστες πέφτει το load στο 60-65% χωρίς λόγο μετά αν βγώ και ξαναμπώ ξανα ανεβένει ότι να νέ, σήμερα θα ανεβάσω screen με την εντολή όταν γυρίσω σπίτι το απόγευμα.

Πάντως είναι playable με όλα full εκτός hardware AA με stock τις κάρτες. Το θέμα είναι ακόμα και medium να ρίξεις τα γραφικά ή ακόμα και 970/1100 όταν έχω τις κάρτες πάλι τα drops <40 fps πάνω στον πανικό υπάρχουν. Τώρα είτε παιζώ σε κάποιες φάσεις με 90fps ή με 105 όταν τις έχω 970/1100 δεν έχει σημασία.

edit: Πιστεύω με έναν i7 θα είχαν καλύτερα load οι κάρτες το θέμα είναι ότι και πάλι ένας που θα έφτιαχνε τώρα pc για gaming από ότι φαίνεται αξίζει να δώσει 200 ευρώ παραπάνω σε κάρτες παρά σε cpu.

Έγινε επεξεργασία από Strategos
Link to comment
Share on other sites

εβαλα και εβγαλα προφιλ,οπως ο zpaf,εκνα log μεσω gpuz,και ειναι καπως καλυτερα τωρα,βεβαια το load της δευτερης ειναι απο 80-90%,δεν ειδα ποτε κολλημενο 99%

ολα αυτα σε 1920χ1080

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.