Jump to content



Δεν ανοιγει το pc με τιποτα. Καμια βοηθεια?


nickthegreek

Recommended Posts

Γυρναω σημερα απο το σπιτι παω να ανοιξω το pc και τιποτα.

Ενω οι ανεμιστηρες λειτουργουν κανονικα και ο σκληρος δουλευει το pc δεν ανοιγει. Η οθονη παραμενη μαυρη και δεν μπαινει καν σοτ bios. Επισης δεν κανει τον χαρακτηριστικο ηχο οταν bootαρει.

Δοκιμασα με ενα stick μνημης και παλι τιποτα.

Δοκιμασα να ξεκινησω χωρις σκληρο τα ιδια.

Με αλλη καρτα γραφικων παλι τα ιδια..

Το pc δουλευε χωρις προβλημα εδω και ποσο καιρο...

Το τροφοδοτικο που εχω ειναι ενα chieftec modular 580w..Το τροφοδοτικο δεν το εχω πανω απο 2μηνο..

Η μητρικη gigabyte, cpu P4 3.00Ghz, 1024 ram..

Τι μπορει να συμβαινει? Γινεται να χαλασει στα καλα καθουμενα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickthegreek

oxi...Λες να λυνει το προβλημα?

Βγαζω την μπαταρια για κανα λεπτο για να γινει ετσι?

πανω στην mobo διπλα στην μπαταρια(συνηθως) εχει ενα τζαμπερακι το βγαζεις και το βαζεις στην διπλανη θεση,πρωτου κανεις αυτην την διαδικασια βγαζεις το καλοδιο του ρευματος απο την μπριζα,μετακινεις το τζαμπερακι πατας καμια 10φορες το power του pc μετας ξαναβαζεις το τζαμπερακι στην αρχικη του θεση και ανοιγεις το Pc

Link to comment
Share on other sites

Λευτερη ενα ευχαριστω θα ηταν λιγο...Με εσωσες:)

Aληθεια γιατι να γινεται αυτο? Γιατι επρεπε να κανω αυτη τη διαδικασια με το jumber? Τωρα πρεπει να ξαναρυθμισω το bios δηλ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickthegreek

Λευτερη ενα ευχαριστω θα ηταν λιγο...Με εσωσες:)

Aληθεια γιατι να γινεται αυτο? Γιατι επρεπε να κανω αυτη τη διαδικασια με το jumber? Τωρα πρεπει να ξαναρυθμισω το bios δηλ?

καποιες ρυθμησεις πρεπει να τις κανεις,πχ αν ειχες κλοκαρισμενο το pc fsb-μνημες-timing ξαναβαλτες οπως τις ειχες,γιατι μετα το clmos επανερχονται οι ρυθμησεις στις αρχικες του :)

Link to comment
Share on other sites

Σφυρι εχεις?? λολ πλακα κανω.

:) :) :)

Ο καλυτερος τροπος ειναι να δοκιμασεις σε εναν φιλο σου ολα τα κοματια ξεχωριστα για να δεις οτι ολα δουλευουν κανονικα και μετα βρισκεις τι ακριβως φταιει οποτε και λυνεις το προβλημα και εγω καπως ετσι το επαθα με το κατεβαστηρι μου μια ωραια πρωι γεια σας ετσι απλα εφυγε motherboard kai cpu

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.