Jump to content



Ερωτηση για Peltier με WaterCooling...??


Τακας

Recommended Posts

Ηθελα να ρωτησω το εξης σημερα πηγα και πειρα απο τα Multirama ενα Peltier...δεν ξερω πωσα watt ειναι δεν λεει..με σκοπο να το κοτσαρω στο Custom Water Kit που εχω...το εβαλα αλλα εχω την εξης απορια...οταν ειναι μαμα μου γραφει το Core temp 5-6c φυσικα και δεν το αφυσα εκει κανω Overclocking και εχω πολυ μεγαλη διαφορα Idle με Full Load...

τελος παντον...αλλο θελω να ρωτησω στους 10-11 που εχω Idle υπαρχει μαγαλη πιθανοτητα υγροποιησης??

Link to comment
Share on other sites

οχι στο δωματιο δεν εχω 10!!!γυρο στους 22 εχω στο δωματιο...δεν το εxω ψαξει ακομα για πολυ Overclocking...κατι δεν παει καλα 10 Idle και 50!! στο Orthos...μεγαλη διαφορα μου φενετε κατι μου λεει οτι θελω καλητερο Peltier..

Link to comment
Share on other sites

απόψη μου είναι ότι η τόση διαφορά θερμοκρασίας σημαινει ότι δεν πατάει καλά η ψύκτρα. είναι το μόνο λογικό συμπέρασμα.

οι 10 C διαφορά που έχει το δωμάτιο από το cpu μπορεί να δημιουργήσει υγροποίηση έστω και μικρή. προσεξέ το:)

Link to comment
Share on other sites

Αν έκανες overclock και διπλασίασες τα watt του cpu σε full load τότε είναι φυσιολογικό.Γιατί τα watt του peltier πιθανόν να μην είναι αρκετά.

Χωρίς overclock τι θερμοκρασία full load και idle είχες? Από εκέι θα δεις αν φτένε τα watt peltier.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από apostolis22 [Σήμερα, στις 21:38]

Αν έκανες overclock και διπλασίασες τα watt του cpu σε full load τότε είναι φυσιολογικό.Γιατί τα watt του peltier πιθανόν να μην είναι αρκετά.

Χωρίς overclock τι θερμοκρασία full load και idle είχες? Από εκέι θα δεις αν φτένε τα watt peltier.

Και εγω εστι πιστευω....χωρις Overclock Idle 5c και Full 20c..

Μαλον θελει μεγαλητερο πελτιερ..

Link to comment
Share on other sites

"Overclock Idle 5c και Full 20c.."

Είναι προφανές πως θέλει μεγαλύτερο peltier:)

Φαντάζομαι θα το τροφοδοτείς με 12 volt.Το έχεις βάλει σε δεύτερο τροφοδοτικό? Πόσα αμπερ δίνει το τροφοδοτικό σου στα 12volt?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από apostolis22 [Χθες, στις 23:53]

"Overclock Idle 5c και Full 20c.."

Είναι προφανές πως θέλει μεγαλύτερο peltier:)

Φαντάζομαι θα το τροφοδοτείς με 12 volt.Το έχεις βάλει σε δεύτερο τροφοδοτικό? Πόσα αμπερ δίνει το τροφοδοτικό σου στα 12volt?

Σε 2 τροφοδοτικο οχι...Πιστευω....με 12v το εβαλα ωπος το πειρα..λες απο την αρχη να ηταν 5v και να μην το προσεξα...χμμμ θα το δω ξανα..οσο και να βγαζει στην 12αρα το Tagan 700W δεν θα δινει 11.κατι αμπερ που θελει το πελτιερ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr [Σήμερα, στις 00:30]

Η τόση διαφορά είναι επειδή είναι μικρό το τεκ δοκίμασε με κανα μεγαλύτερο που να μπορεί αν ξεφορτωθεί τα επιπλέον watt

τεκ?το πελτιερ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr [Σήμερα, στις 00:48]

TEC = PELTIER

Gege???:D :D :D

:D

να παρω λες μεγαλητερο..οκ...ποιο λες 2 εχει η checkmate 1 95-100Watt και ενα με 145Watt...ποιο λες να παρω??

το μονο που φωβαμαι ειναι μην ποιασω πολυ χαμηλες temp...

Link to comment
Share on other sites

Για να δεις ποιο θα πάρεις πρέπει να υπολογίσεις τα watt του cpu σου όταν θα είναι overclocked.Το πελτιέρ πρέπει περίπου διπλάσια watt.

Εδώ θα βρεις τα watt του cpu

http://extreme.outervision.com/index.jsp

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται πως θεωρείται το 145watt.

Αν είναι 145 watt κατανάλωσης του ίδιου του peltier (δεν θα σου κάνει ) ή ικανότητα μεταφοράς θερμότητας σε watt. Κάθε εταιρία το βάζει όπως εκείνη της αρέσει..

Edit: έκανα λάθος

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το υπολογησα ο επεξεργαστης μου εκει που θελω να τον εχω βγαζει γυρο στα 150Watt....σαφεστατα γιαυτο δεν μου κανει το Peltier απο τα Multirama..ειναι μικρο..

εχω παραγγειλει απο εξω...ενα Peltier 148Watt Qmax Λεει...Πιστευω αν καταλαβα καλα αυτο να κανει....μερικα χαραχτηριστηκα που εχει...

240Watt Λεει οτι ειναι θα το σηκωσει το κακομοιρο το Tagan..

Imax: 15 Ampere

Umax: 12-15,8 Volt

Tmax: 65°C

Πειτε μου αν τωρα εστω και αργα εκανα την σωστη επιλογη...και ποσω θα εχω Temp..

Περιπου...

Οποιος ξερει να κανει καλες μονωσεις ας στηλει κανενα π.μ για να τα βρουμε..

148 Watt (Qmax !!!!).:D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το υπολογησα ο επεξεργαστης μου εκει που θελω να τον εχω βγαζει γυρο στα 150Watt....σαφεστατα γιαυτο δεν μου κανει το Peltier απο τα Multirama..ειναι μικρο..

εχω παραγγειλει απο εξω...ενα Peltier 148Watt Qmax Λεει...Πιστευω αν καταλαβα καλα αυτο να κανει....μερικα χαραχτηριστηκα που εχει...

240Watt Λεει οτι ειναι θα το σηκωσει το κακομοιρο το Tagan..

Imax: 15 Ampere

Umax: 12-15,8 Volt

Tmax: 65°C

148 Watt (Qmax !!!!).

Πειτε μου αν τωρα εστω και αργα εκανα την σωστη επιλογη...και ποσω θα εχω Temp..

Περιπου...

Οποιος ξερει να κανει καλες μονωσεις και εχει εμπειρια ας στηλει κανενα π.μ και δεν θα χασει..

:p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.