Jump to content



Αsus p5b και 5.1 ηχεία


Anny

Recommended Posts

Να κάνω μια ερώτηση μήπως κάποιος από εσάς αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα. Έχω μια Asus p5b και ηχεία logitech x530 5.1.

Όμως ενώ έχω κάνει σωστά τις συνδέσεις με τα καλώδια ακούγονται μόνο το subuffer και τα μπροστινά ηχεία. Οπότε λογικά η κάρτα υποστηρίζει 2.1 μόνο?

Δεν υπάρχει άλλη κάρτα ήχου... Τί να κάνω? Υπάρχει κάποια άλλη λύση να μπορέσω να ακούσω 5.1??

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fusion [Σήμερα, στις 02:11]

Drivers βαλαμε?

:shifty: εαν δεν ειχε drivers δεν θα ειχε καθολου ηχο........:shifty:

πηγαινε αρχικα στις ιδιοτητες ηχου του λειτουργικου σου απο τον πινακα ελεγχου και ρυθμισε την επιλογη σετ ηχειων σε 5.1 γιατι η αρχικη ρυθμιση ειναι για 2.1

μετα τσεκαρε και το utility της καρτας ηχου ωστε να τα τεσταρεις και να τα σεταρεις σωστα σε μπασο πριμα απο εκει.

λογικα δεν θα εχεις προβλημα

Υ.Γ.καλως ηρθες:)

Link to comment
Share on other sites

Ισως είναι λάθος μου που ξέχασα να πω ότι έχω Vista. Τις επιλογές όντως τις άλλαξα σε 5.1 από όπου έλεγξα και τα ηχεία και όλα οκ. Αλλά και πάλι δεν παίζουν τα 3 ηχεία. Αυτό που υποπτεύομαι είναι ότι λείπει το Soundmax λογισμικο.. Μήπως για Vista δεν έχει βγει ακόμα? Touς drivers τους ανανέωσα από το site της Asus με τους τελευταίους για Vista. Όμως ούτε στον πίνακα ελέγχου έχω βρει SoundMax ούτε άλλου.... Είναι σωστές οι σκέψεις μου?

Link to comment
Share on other sites

να ξερεις οτι οταν ακους μουσικη και οχι καποιο 5.1 αρχειο πολυμεσων....ηχο θα παιρνεις μονο 2.1

εκτος εαν εχεις 5.1 ηχεια με επιλογη να κανουν κλωνους και τα πισω δορυφορακια αρα να παιζεις 4.1

το οτι λειπει το SoundMAx ειναι οντως ερωτηματικο..........για γουγλ ιτ λιγο καλυτερα μπας και βρεις τον driver που λειπει.......

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.