Jump to content



Μηχανοκίνητος Αθλητισμός


astrolabos

Recommended Posts

Είναι ότι πιο κοντινό σε group B λόγο των αυξημένων ίππων (300+ bhp) και επειδή φέτος βλεπουμε πραγματικά αεροδυναμικά βοηθήματα. Παλαιότερα η αεροδυναμική βασιζόταν κυρίως στο σώμα του αυτοκινήτου ενώ φέτος υπάρχουν αρκετά φτερά δεξια και αριστερά!

 

Βέβαια να είναι καλά μερικές Ελληνικές εταιρίες που για ακόμα μία χρονιά θα τα δούμε σε video τα αυτοκίνητα... Μαζί με αυτές και η FIA που ακολουθεί το σκεπτικό minimum effort όσων αφορά το WRC

Link to comment
Share on other sites

Στο περσινό erc που είχα κατέβει στο Λουτράκι, άκουγα το ραδιοφωνικό σταθμό που έχει όλη μέρα αφιέρωμα στο ράλλυ κτλ, και έλεγε πως χρωστάμε στη fia 1 εκατομμύριο παρά κάτι από το τελευταίο wrc που έγινε εδώ.
Ένας πολύ σημαντικός λόγος που απλά δεν γίνεται να σε υπολογίζουν όσο και να θες όσο χρωστάς.
Δεν νομίζω να έλεγαν ψέμματα δυστυχώς.

Στάλθηκε από το Redmi 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, wargasm said:

Ένας πολύ σημαντικός λόγος που απλά δεν γίνεται να σε υπολογίζουν όσο και να θες όσο χρωστάς.
Δεν νομίζω να έλεγαν ψέμματα δυστυχώς.

Φυσικά!! Δε λέω πως το Ακρόπολης είναι θέμα της FIA, όλα τα υπόλοιπα που σκοτώνουν σιγά σιγά το πρωτάθλημα είναι της FIA

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, wargasm said:

Ανοίγω θέμα και ρωτάω, τι πιστεύεις πως σκότωσε το άθλημα?
Γιατί όντως δεν υπάρχει αίγλη πια...

Για εμένα δεν είναι ούτε ο Loeb, ούτε η "αγωνιστική" οδήγηση που έφερε στο άθλημα, ούτε τα αυτοκίνητα, ούτε οι ειδικές...

Αυτός που σιγά σιγά τρώει το WRC είναι οι ίδιοι οι διοργανωτές! Χρόνια τώρα θα έπρεπε να δώσει live ειδικές είτε σε τηλεοπτικά κανάλια είτε online, free... Αυτή η αηδία που έχουν φτιάξει τα τελευταία χρόνια, που ζητάνε 20 ευρώ για το κάθε rally με μηδενικές παροχές είναι απαράδεκτο!

 

Δεν είναι πως δεν μπορούν ή δεν έχουν την τεχνολογία να το κάνουν, απλά δε θέλουν!!

Αν δεν επικοινωνήσεις με το "casual" κοινό, το κοινό που δε θα κάτσει να ψάξει το κάθε site και περιοδικό για να δει τι έγινε χθες στην χ ειδική και γιατί ενώ ο Μάκης ήταν 2ος στη γενική χθες, σήμερα είναι 10ος. Αν δεν επικοινωνήσεις με αυτόν που θέλει να αράξει και να δει αυτοκίνητα και οδηγούς να πηγαίνουν γαμιόντας σε δρόμους που ίσα ίσα χωράει το αμάξι δεν θα έχεις ποτέ κόσμο...

 

Θα καταλήξουμε σε κανα δυο χρόνια το WRC να αποτελείται από ιδιωτικές ομάδες, με όλο το grid να αποτελείται από μία ή δύο μάρκες.

 

Αυτή είναι η οπτική μου για το γιατί σιγά σιγά πεθαίνει το WRC και όχι μόνο το WRC αλλά και τα μικρά πρωταθληματα! Γι αυτό και ενθουσιάστηκα για την εμπλοκή του RedBullTV στο WRC έστω με τη μία live ειδική και τις ανασκοπήσεις της κάθε μέρας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε όλα, αλλά ο παράγοντας πάντα ένας τα παίρνει όλα είναι το πιο βαρετό σε κάθε άθλημα του μηχανοκίνητου.
Κάποτε είχες burns, sainz, mc ray, gronholm, solberg, loeb ταυτόχρονα για μία χρονιά όλους αυτούς, και ο ανταγωνισμός ήταν στα ύψη.
Τη τελευταία δεκαετία τι στο καλό ρε φίλε? Μόνο ένας οδηγεί καλά?
Αυτό μου τη σπάει πιο πολύ απ'οοοοολα τα υπόλοιπα, γιατί στην ουσία βαριέμαι!


Στάλθηκε από το Redmi 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ανταγωνισμό θα ξαναδεις μόνο όταν θα γεμίζουν οι ειδικές με κόσμο (χιλιάδες κόσμο) μόνο τότε θα αποφασίσουν οι μεγάλες εταιρίες να συνεχίσουν την ανάπτυξη και να γίνουν πιο ανταγωνιστικές! Τώρα βλέπεις τη VW τα παράτησε μετά από 4 χρόνια, τα πήρε όλα και χαιρέτισε... 

 

Αν μπεις και κάνεις μια βόλτα στο official site βλέπεις ένα μπάχαλο. Ακόμα και απο εκεί φαίνεται ότι τη διοργάνωση την χειρίζονται ένα μάτσο καρούμπαλα που είναι κολλημένα στις χρυσές εποχές...

Μπήκα να δω τα πληρώματα και έχουν τον Ogier στην Ford με τις περσινές εμφανίσεις και φάτσα κάρτα το logo της VW.

 

Από την άλλη βλέπεις τα 2 πιο φρέσκα πρωταθλήματα της FIA (formula-e και Rallycross) τη πρώτη τους χρονιά να είναι με ζωντανή ελεύθερη μετάδοση και τη δεύτερη (το rallycross τουλάχιστον) να πουλάει σα ζεστό ψωμί!

 

Αλλά έτσι είναι φίλε μου @wargasm στα ράλλια τρέχει η elite του μηχανοκίνητου αθλητισμού! Γι  αυτό στη βόρειο Ελλάδα έμεινε ένα rally ΔΕθ με 2 ειδικές ενώ με τα ίδια λεφτά μπορούσαν να τρέχουν 2-3. Μην μιλήσω για εκείνο το έρμο rally Χαλκιδικής.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.redbull.tv/live/AP-1Q84GQNEN1W11/fia-world-rally-championship

 

Το recap της Παρασκευής (ωραία η εκπομπή, προσωπικά μου άρεσε)

 

12:50 σήμερα το μεσημέρι είναι και η live μετάδοση της υπερειδικής! 

 

+

 

Σήμερα το βράδυ στης 22:00 είναι και το Race of Champions το οποίο λογικά θα μπορέσουμε να δούμε μέσω livestream από το site τους.

http://www.raceofchampions.com/

Έγινε επεξεργασία από Georgiadis Giorgos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

Bernie Ecclestone has revealed that he has lost his position as the CEO of the Formula 1 Group, and has been replaced by Liberty Media's Chase Carey.

By: Adam Cooper, F1 Reporter

http://www.motorsport.com/f1/news/ecclestone-confirms-chase-carey-has-replaced-him-as-ceo-of-f1-868019/

 

Quote

Ex-Formula 1 world champion team owner Ross Brawn will return to the sport in a newly-created role of Managing Director, Motor Sports, as part of Liberty Media’s takeover of the sport.

By: Charles Bradley, Editor in Chief

http://www.motorsport.com/f1/news/ross-brawn-lands-key-role-in-new-look-f1-structure-868065/

Link to comment
Share on other sites

Σε μία ώρα περίπου ξεινάει ένας απο τους ομορφότερους αγώνες τησ χρονιάς!

12 ώρες στο βουνό Panorama aka 12h around Bathurst!!

 

http://www.bathurst12hour.com.au/streams-tv/international-streaming/

Live streaming με τη περιγραφή του RadioLeMans!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.