Jump to content



Πως θα επηρεασει η οικονομικη κριση την αγορα τεχνολογιας?


stiffler

Recommended Posts

Μα αν πλήρωνε δεν θα κανε βήματα για κρατικοποίηση;

Και ερωτώ εγώ σαν απλός πολίτης...

Εφόσον κάθε φορά που εισάγεται χρημα στο οικονομικό σύστημα, μέσω δανεισμού από την κεντρική τράπεζα με τόκο, πώς ειναι δυνατόν να καταστείλουμε τα οικονομικά προβλήματα όταν στην αγορά το ρευστό που κυκλοφορεί είναι πάντα λιγότερο από αυτό που θεωρητικά υπάρχει;

Χαρακτηριστικό παράδειγμα στην Αμερική, μόνο το 3% του διακινούμενου χρήματος είναι τυπωμένο ενώ το υπόλοιπο 97% διακινείται ηλεκτρονικά.

Δηλαδή το 1 Ευρώ που έχω στο χέρι μου δεν είναι 1 Ευρώ, αλλά πρακτικά 1-x , οπου x το ποσό που αφαιρείται λόγω του τόκου δανεισμού χρημάτων στο κράτος από την κεντρική τράπεζα...

Το σύστημα από μόνο του προωθεί το χρέος σε ένα φαύλο κύκλο που μόνο χαμένοι μπορούν να βγουν οι των κατώτερων στρωμάτων. Και μην πάτε πολύ κάτω, για μας μιλάω...

Link to comment
Share on other sites

Εγω διαβασα σε εφημεριδα οτι ενω αλλες χωρες για να αποφυγουν την κριση εκαναν τις τραπεζες κρατικες. Εμεις πληρώσαμε καμποσα δις στις τραπεζες ωστε να γλυτωσουν την κριση αλλα να παραμεινουν ιδιωτικες.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η AMD 22.5% αύξηση στις πωλήσεις των gpu το τετράμηνο.

Η M$ με operating income 6 δις έκανε ρεκορ σε πολλούς τομείς.

Και η ίντελ είχε το μεγαλύτερο κέρδος όλων των εποχών το Q3

Όλες είναι στο limit down όμως

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.