Jump to content



Recommended Posts

@aris20 : στα πόσα δουλεύει ο 1090Τ? (4 που δηλώνει και η υπογραφή σου?) γιατί με Q9650@4.2 έχω σχεδόν ίδιο physics score (-2 cores..), και σίγουρα ΔΕΝ θα πρεπε να είναι τόσο κοντά παρά το πλεονέκτημα του 9650 clock2clock και τη μικρή διαφορά υπέρ του, λόγω 4200.(η κάρτα στα 1025-1450 στο συγκεκριμένο λινκ με cat 10.11 13dec)

Τι εννοείς?? Ότι βγάζει πολύ χαμηλό??

Το Bench μετράει την δύναμη της κάρτας και όχι του επεξεργαστή..

Link to comment
Share on other sites

@aris20

Να σε ρωτήσω ρε συ.Ποιας εταιρείας είναι η κάρτα που έχεις?

MSI R6970-2PM2D2GD5 2GB PCI-E RETAIL - - E-SHOP.GR

MSI R6970... :)

Αν βγούνε και ώριμοι drivers και φτάσει στα 7.000, τότε μου φαίνεται αρκετά καλή επιλογή..

PER.514424_1.jpg

Έγινε επεξεργασία από aris20
Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω ότι μπορείς και ανεβάζεις τάση με το afterburner και από ότι ξέρω μόνο με την Asus μπορείς να ανεβάσεις!!!Εσύ πως το έκανες?Πέρασες bios από Asus ή σου επιτρέπει και αυτή?

Link to comment
Share on other sites

@venom7 , αν η ερώτηση πηγαίνει στον aris20, δεδομένου ότι είναι reference design σαν τις 6950 μου, με το 2.1.0 beta6, αλλάζεις κανονικότατα τάση μέχρι 1.30volt. για παραπάνω (μέχρι 1.50) μόνο με Asus+smartdoctor (ίσως υπάρχει και καμιά ειδική έκδοση του AB, να δίνει παραπάνω όπως παλιότερα, ή τρόπος να μεγαλώσεις τα όρια, αλλά δεν γνωρίζω)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω ότι μπορείς και ανεβάζεις τάση με το afterburner και από ότι ξέρω μόνο με την Asus μπορείς να ανεβάσεις!!!Εσύ πως το έκανες?Πέρασες bios από Asus ή σου επιτρέπει και αυτή?

Κοίτα το αυτοκόλλητο της κάρτας... MSI AfterBurner / MSI Κάρτα.. :p

Kαι ναι μπορεί να αυξήσει ρεύματα με το stock Bios...

Ίσως να ανεβαίνει και άλλο, αν το ψάξω καλύτερα.. Αλλά δεν έχει νόημα.. Όταν θα βγούνε νέα παιχνίδια τότε θα την φλασάρω με ένα Overclocked bios, και θα πειράξω το Voltage για να μπορεί να δώσει και πάνω από 1.3V..

Πάντως στο 100% που την έβαλα για να είμαι και σίγουρος ότι δεν θα κολλήσει πουθενά, νόμιζε η μάνα μου ότι πετάει αεροπλάνο χαμηλά από το σπίτι μου!! :fie:

Νομίζεις ότι το PC θα σκάσει :p.. Σαν να έβαλα μπροστά ένα μοτερ μηχανής...

Έγινε επεξεργασία από aris20
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@aris20

Ωραίοοοοος!!!:hehe:

Νομίζω ότι αν την φλασάρεις μετά δε θα μπορείς να ανεβάσεις άλλο τάση και θα είσαι με την τάση που έχει το bios με της οποίας θα φλασάρεις!!!

Αλλά αφού μπορείς να ανεβάσεις με τη δικιά σου,γιατί να περάσεις άλλο bios?

Τι θερμοκρασίες έχεις με αυτήν την τάση και σε αυτές τις συχνότητες?

@papatsonis

Δλα με τo 2.1.0 beta 6 που λες,μπορείς να ανεβάσεις τάση μέχρι 1.3v σε όλες της 69x0 είτε είναι sapphire είτε είναι οτιδίποτε αρκεί να είναι reference?

Link to comment
Share on other sites

[ΟΤ]

δεν την λυπάσαι ?:p goux goux.. 40nm ειναι.. όχι 90, δοκιμές που κάναμε με φίλο στην 6950 του, έβγαλε τα πιο κάτω αποτελέσματα, οπότε ακόμη και αν οι τιμές στον Υ άξονα είναι πολύ διαφορετικές σε σένα.. η μορφή... όσο κινείσαι στον Χ.. θα είναι περίπου ίδια.. (με την στοκ ψύξη) => το 1.3 σοφή επιλογή για μέγιστη τιμή στο ΑΒ, από εκεί και πάνω, θερμότητα βγάζεις.. παρά έξτρα ΜΗz

my2c

εδιτ : στο μονιτορ γιατί λέει 1.25??

[/ΟΤ]

post-172-1416074959,0229_thumb.png

Έγινε επεξεργασία από papatsonis
Link to comment
Share on other sites

δεν την λυπάσαι ?:p goux goux.. 40nm ειναι.. όχι 90, δοκιμές που κάναμε με φίλο στην 6950 του, έβγαλε τα πιο κάτω αποτελέσματα, οπότε ακόμη και αν οι τιμές στον Υ άξονα είναι πολύ διαφορετικές σε σένα.. η μορφή... όσο κινείσαι στον Χ.. θα είναι περίπου ίδια.. (με την στοκ ψύξη) => το 1.3 σοφή επιλογή για μέγιστη τιμή στο ΑΒ, από εκεί και πάνω, θερμότητα βγάζεις.. παρά έξτρα ΜΗz

my2c

Χαχα έχεις δίκιο.....

Πάτησα τα 1100MHz και μετά από λίγο πήγα να μειώσω το FAN στο 50% γιατί μου πήρε τα αυτιά και τι βλέπω??

Artifacts!!!.. Ίσως να τρέχει και 1120ΜΗz αλλά στο 100% ο ανεμηστήρας, τα αυτιά μου τα λυπάμαι...... Οπότε βρήκα κάπως τα "ψυχολογικά" όρια του..

Και δεν ισχύει αυτό που λέει το γράφημα γιατί στα 950MHz με 1,22 είναι Full Stable, και επίσης για τα 1020MHz είχα μόνο 1.3V ενώ στο γράφημα δείχνει στα 966MHz θέλει 1.35V..

Όσο για τα 1600mV δεν τα έδωσα, δεν πάτησα Apply... :) Απλά για να δείτε πόσο είναι το τέρμα του πλέον :p...

aris.gif

Έγινε επεξεργασία από aris20
Link to comment
Share on other sites

[ΟΤ]

δεν την λυπάσαι ?:p goux goux.. 40nm ειναι.. όχι 90, δοκιμές που κάναμε με φίλο στην 6950 του, έβγαλε τα πιο κάτω αποτελέσματα, οπότε ακόμη και αν οι τιμές στον Υ άξονα είναι πολύ διαφορετικές σε σένα.. η μορφή... όσο κινείσαι στον Χ.. θα είναι περίπου ίδια.. (με την στοκ ψύξη) => το 1.3 σοφή επιλογή για μέγιστη τιμή στο ΑΒ, από εκεί και πάνω, θερμότητα βγάζεις.. παρά έξτρα ΜΗz

my2c

εδιτ : στο μονιτορ γιατί λέει 1.25??

[/ΟΤ]

προφανώς θα είναι διαφορετικά σε σένα βρε συ, άλλο κομμάτι (και είναι και 6970 η δική σου) , αλλά όσο ανεβάζεις τάση.. τόσο λιγότερα ΜΗz θα κέρδιζες σε κάθε σκαλοπάτι ;)

Παναγιά μου άρτιφακτς :D

εδιτ : ποιοι οδηγοί είναι οι 8.820.2.0 ?

Link to comment
Share on other sites

προφανώς θα είναι διαφορετικά σε σένα βρε συ, άλλο κομμάτι (και είναι και 6970 η δική σου) , αλλά όσο ανεβάζεις τάση.. τόσο λιγότερα ΜΗz θα κέρδιζες σε κάθε σκαλοπάτι ;)

Παναγιά μου άρτιφακτς :D

εδιτ : ποιοι οδηγοί είναι οι 8.820.2.0 ?

http://img252.imageshack.us/img252/73/aticatalyst.png

Αυτοί.....

Σήμερα τους κατέβασα.. Και σήμερα το o/c :p...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.