Jump to content



Mobile Internet ενισχυση σηματος?


Recommended Posts

Θα παω ~15 μερες σε σπιτι στην Παρο, οπου εννοειται δεν εχει DSL, αλλα δυστυχως εχει και χαλια 3G απο vodafone/wind. Και λεω δυστυχως, γιατι ειμαι σε φοιτητικο CU και εχω απειρα MB mobile internet απο Vodafone...αλλα τι νοημα εχει αμα σερνεται :(

Μονο Cosmote πιανει λιγο καλυτερα 3G εκει...

Υπαρχει κανενας τροπος να ενισχυσω το σημα της Vodafone με καποια σταθερη συσκευη?

Αφορμη αποτελεσε η συσκευουλα που ειδα οτι αγορασε εδω ο συνφορουμιτης [MENTION=103]hurin[/MENTION] και που δεν ηξερα οτι υπαρχουν τετοιες συσκευες, αν εδινα internet θα εκανα απλα tethering απο το κινητο... Αλλα λεω μηπως μια τετοια συσκευη εχει πολυ καλυτερη κεραια και μπορει να πιασει σταθερο 3G οταν το κινητο ΔΕΝ...?

http://www.thelab.gr/ti-pou-poso/oi-agores-mas-120545-29.html#post1063719936

Link to comment
Share on other sites

Αν το σημα ειναι χαλια, οτι κ να βαλεις θα ειναι λιγο.

Ισως με μια καλη κεραια 3G απέξω με καλη απολαβη, λιγο καλωδιο τυπου LMR και να το κουμπωσεις απευθειας στο 3G dongle, αποδωσει.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει tethering από κινητό το οποίο το καλοκαιράκι έβραζε και κόλλαγε και δεν έπιανε μακριά, δοκίμασα να κάνω ένα Android Mini TV MK808B το οποίο κόλλαγε και δεν έπιανε στα διπλανά δωμάτια επίσης. Ελπίζω τον Αύγουστο να με βγάλει ασπροπρόσωπο το 5360 και να πιάνει και στους 2 ορόφους.

Σαν gadgetάκι είναι πολύ χρήσιμο, όπου και αν πας θα έχεις internet, και με βολεύει πολύ καθώς η βασική μου κάρτα είναι Wind (οικονομία) ενώ στο 5360 έβαλα Cosmote (ποιότητα).

Μπορείς να δεις [ame=http://www.amazon.co.uk/TP-Link-M5250-Unlocked-Internal-Indicator/dp/B00HQJATOU/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1406039912&sr=8-2&keywords=tp+link+5350]φθηνότερο[/ame] μοντέλο χωρίς powerbank λειτουργεία, ή ακριβότερο αλλά με [ame=http://www.amazon.co.uk/Unlocked-Huawei-E5776s-32-Mobile-Hotspot/dp/B00B5SZHFE/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1406039975&sr=8-1&keywords=mifi+4g]4G[/ame].

Το σημαντικότερο είναι ότι με μία συσκευή μπορείς να δώσεις internet σε κινητό, tablet, laptop, desktop!

Έγινε επεξεργασία από hurin
Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει tethering από κινητό το οποίο το καλοκαιράκι έβραζε και κόλλαγε και δεν έπιανε μακριά, δοκίμασα να κάνω ένα Android Mini TV MK808B το οποίο κόλλαγε και δεν έπιανε στα διπλανά δωμάτια επίσης. Ελπίζω τον Αύγουστο να με βγάλει ασπροπρόσωπο το 5360 και να πιάνει και στους 2 ορόφους.

Σαν gadgetάκι είναι πολύ χρήσιμο, όπου και αν πας θα έχεις internet, και με βολεύει πολύ καθώς η βασική μου κάρτα είναι Wind (οικονομία) ενώ στο 5360 έβαλα Cosmote (ποιότητα).

Μπορείς να δεις φθηνότερο μοντέλο χωρίς powerbank λειτουργεία, ή ακριβότερο αλλά με 4G.

Το σημαντικότερο είναι ότι με μία συσκευή μπορείς να δώσεις internet σε κινητό, tablet, laptop, desktop!

ειναι ωραια συσκευη σαν ιδεα, απλα στην περιπτωση μου οπως λεει και ο [MENTION=376]YDinopoulos[/MENTION] μαλλον δε κανει αυτο που θα ηθελα β(ενισχυση εισερχομενου σηματος)...

Το σκεφτομαι βεβαια μηπως παρω καμια cosmokarta τωρα που εχει και +1gb για τον αυγουστο δωρο και τη βαλω μονο για to 3G...αλλα δεν εχω ιδεα ποσο μπορει να διαρκεσει αυτο το 1.5gb με 5 ευρω...ισως 5 μερες? Αν ειναι 10 παντως αξιζει... Ποσο καταναλωνετε περιπου την ωρα σε σερφαρισμα εσεις?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Επανέρχομαι καθώς έχω βρει την υγειά μου με το gadgetάκι. Αυτονομία άνω των 40 ωρών, ταχύτατο, εμβέλεια σε όλο το σπίτι (και στους 2 ορόφους), το παίρνω μαζί μου παντού και δεν αγχώνομαι άν θα έχει free-wifi η παραλία ή η καφετέρια.

Αυτό μαζί με το xiaomi powerbank ήταν από τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει!

Το καλύτερο φάρμακο για τους κολλημενους με το internet :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.