Jump to content



Συνδεση rgb led σε τροφοδοτικο


ssns

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια.Πηρα απο ebay την παρακατω rgb led ταινια 5M 3528 RGB 300SMD LED Flexible Light Strip Non Waterproof 44Key IR Receiver 015 | eBay

Θα ηθελα να την βαλω απανω στο κουτακι (φυσικα οχι και τα 5μετρα) και να περνει ρευμα κατευθειαν απο 4pin του τροφοδοτικου.Πως θα μπορουσα να το κανω?

Οποιαδηποτε βοηθεια δεκτη.

Έγινε επεξεργασία από ssns
Link to comment
Share on other sites

ναι

απλα θα λειτουργεί στη φουλ φωτεινότητα αν το βαλεις στα 12V, εκτως αν το συνδεσεις πανω σε fan controller

077f928a_molex_diagram.gif

Δεν γινεται να ελεγχω εγω την φωτεινοτητα τους μεσο του controller?

Link to comment
Share on other sites

το κοκκινο ειναι 5βολτ εσυ πρέπει απο το μολεξ να παρεις το κιτρινο , προσεξε το να ειναι στη σωστη τρυπα αν εχεις βαλει αλλο χρωμα

γινεται ναι ετσι οπως το βλεπω

το μαυρο ειναι το 12v υποθετω ετσι?Λογικα παει μαυρο-μαυρο και κοκκινο-κοκκινο με αυτο το μολεξ που εχω?

Link to comment
Share on other sites

Για να σιγουρευτούμε, δείξε μας το molex από κάτω, να δούμε από που βγαίνουν τα καλώδια.

Επίσης θα βοηθούσε αν μας έλεγες από τι είναι αυτό το molex, δηλαδή τι τροφοδοτούσε.

Link to comment
Share on other sites

Δε διευκρινίζεις ότι στο διάγραμμα που δίνεις βλέπουμε το molex από κάτω. Από πάνω είναι - προφανώς - ανάποδα τα καλώδια.
το κοκκινο ειναι 5βολτ εσυ πρέπει απο το μολεξ να παρεις το κιτρινο , προσεξε το να ειναι στη σωστη τρυπα αν εχεις βαλει αλλο χρωμα καλωδιου

μαλλον δε το διευκρίνισα σωστα, αυτο ελεγα :)

τα εχει βαλει σε λαθος τρυπα αν εχει συνδεσει διαφορετικου χρωματος καλωδιο ή απλα πηρε τα 5 βολτ

Link to comment
Share on other sites

Για να σιγουρευτούμε, δείξε μας το molex από κάτω, να δούμε από που βγαίνουν τα καλώδια.

Επίσης θα βοηθούσε αν μας έλεγες από τι είναι αυτό το molex, δηλαδή τι τροφοδοτούσε.

μαλλον δε το διευκρίνισα σωστα, αυτο ελεγα :)

τα εχει βαλει σε λαθος τρυπα αν εχει συνδεσει διαφορετικου χρωματος καλωδιο ή απλα πηρε τα 5 βολτ

Απο οτι βλέπω έχει μονο 5v και ενα ground σωστα;

post-27068-1416078622,4225_thumb.jpg

Tο μολεξ τροφοδοτουσε μια http://www.eworld.com.gr/products/details/1149/NZXT-CB-LED10-RD-12-Red-LED-Sleeved-Kit

Έγινε επεξεργασία από ssns
Link to comment
Share on other sites

Tο μολεξ τροφοδοτουσε μια eworld Ο κόσμος της Πληροφορικής

εχω παρομοια ledοταινια με αυτη μου πηρες απο ebay με ακριβως το ιδιο βυσμα απο προην ταινια led nzxt

Το βυσμα αυτο ανοιγει απο τη φαρδια μερια

Ανοιξε το, βγαλε το καλωδιο απο τα 5 και πηγαινε το στα 12v

Link to comment
Share on other sites

εχω παρομοια ledοταινια με αυτη μου πηρες απο ebay με ακριβως το ιδιο βυσμα απο προην ταινια led nzxt

Το βυσμα αυτο ανοιγει απο τη φαρδια μερια

Ανοιξε το, βγαλε το καλωδιο απο τα 5 και πηγαινε το στα 12v

Δεν γνωριζω πως να το ανοιξω.Μηπως να παρω ενα ετοιμο μολεξ?

Link to comment
Share on other sites

το Pins εχουν δυο σα δοντακια και συγκρατουνται στη θεση τους

02-08-1002_zpsc35d5bc5.jpg~original

πρεπει να πιεσεις αυτα τα δοντακια με ενα λεπτο ψαλιδι ή μαχαιρι ή οτιδηποτε αλλο λεπτο και αιχμηρο μεσα απο την πανω μερια ωστε να βγαλεις τα pins τραβωντας τα.

βγαλε και τα 4 ωστε το κοκκινο να παει στην τερμα πανω θεση οπως εχεις βαλει τη φωτογραφια και το μαυρο στην απο κατω απο το κοκκινο

πριν τα βαλεις πισω πρεπει με ενα μαχαιρακι να βγαλεις τα δοντακια εξω οπως ηταν πριν ωστε να κουμπωσει

Link to comment
Share on other sites

το Pins εχουν δυο σα δοντακια και συγκρατουνται στη θεση τους

πρεπει να πιεσεις αυτα τα δοντακια με ενα λεπτο ψαλιδι ή μαχαιρι ή οτιδηποτε αλλο λεπτο και αιχμηρο μεσα απο την πανω μερια ωστε να βγαλεις τα pins τραβωντας τα.

βγαλε και τα 4 ωστε το κοκκινο να παει στην τερμα πανω θεση οπως εχεις βαλει τη φωτογραφια και το μαυρο στην απο κατω απο το κοκκινο

πριν τα βαλεις πισω πρεπει με ενα μαχαιρακι να βγαλεις τα δοντακια εξω οπως ηταν πριν ωστε να κουμπωσει

post-27068-1416078622,6998_thumb.jpg

Κομπλε νομιζω.τώρα πρεπει να τα ξανά περάσω με το κοκκινο πανω πανω στο 1 και το μαυρο στο 2 σωστα;τα αλλά τα αφήνω κενα

Έγινε επεξεργασία από ssns
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.