Jump to content



Windows 8.1 και SSD writes


Recommended Posts

Μιας και το σκ που ερχεται λεω να βαλω επανω τον 850 evo και να κανω ενα fresh install μετα απο πολυ καιρο θελω να ρωτησω εαν τα 100+gb writes την ημερα ειναι ενας φυσιολογικος αριθμος.

Να τονισω οτι δεν κατεβαζω κατευθειαν στον 840 που εχω τωρα αλλά σε δευτερευον hdd, to system restore ειναι disabled, το paging file ειναι fixed, οπως και επισης για δοκιμη εχω μεταφερει τον cache φακελο του firefox επισης σε αλλον hdd. Αρα οι εγγραφες προερχονται απο το λειτουργικο ή καποια αλλη εφαρμογη(?)

 

post-30895-0-98127000-1419422381_thumb.p

 

Υπαρχει καποιος τροπος να βλεπω ποια εφαρμογη και ποσα εχει γραψει στον ssd?

 

Δεν ρωταω γιατι "σκαω" για τα writes αλλά εχω την απορια καιρο τωρα

 

Χρονια Πολλά :)

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

Όντως τα 100GB/ημέρα είναι τεράστιο νούμερο, τόσο που με κάνει να σκέφτομαι αν είναι λάθος, ειδικά όταν γίνεται εν αγνοία του χρρήστη. Και άντε να πεις για μια μέρα πάει κι έρχετε, αλλα να γίνεται επί μία βδομάδα όπως φαίνεται απο το screenshot που έβαλες...

Χλωμό να το κάνουν τα windows, οπότε αν δεν το κάνεις εσύ τότε θα είναι κάποιο πρόγραμμα. Για παράδειγμα, κατεβάζεις ένα συμπιεσμένο αρχείο στον δευτερεύων δίσκο σου. Το αποσυμπιέζεις στον ίδιο δίσκο, αλλά το πρόγραμμα που κάνει την αποσυμπίεση (και είναι εγκατεστημένο στον SSD) χρησιμοποεί ως ενδιάμεσο τον SSD. Δηλαδή αποσυμπιέζει το αρχείο στον SSD και μετά το μεταφέρει στον HDD.

Εφαρμογές που να δείχνουν ποιος κάνει τα writes στον δίσκο δεν έχω υπ' όψιν.

Πόσο καιρό έχεις τον 840; Ήταν πάντα τόσο πολλά τα writes ή είναι κάτι που συμβαίνει τώρα τελευταία;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά,

 

και εγώ έχω παρατηρήσει κάτι αντίστοιχο στον δικό μου, όποτε τρέχω κάποια εφαρμογή ή παιχνίδι γράφει συνέχεια ο δίσκος στο system:

C:\Windows\System32\config\SOFTWARE.LOG1 και C:\Windows\System32\config\SOFTWARE.LOG2

 

δεν ξέρω αν έχεις παρατηρήσει και εσύ το ίδιο αλλά λίγο που το έψαξα έχει να κάνει με την registy και οι εγγραφές γίνονται σε περίπτωση που διακοπεί η λειτουργία του PC.

Έγινε επεξεργασία από Zenor
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@nimbus, απο τον 830 που ειχα(και εχω ακομη) το ειχα παρατηρησει....

 

@Zenor, δεν το ηξερα, θα το κοιταξω

 

Το μονο προγραμμα που χρησιμοποιω παντα ειναι το true image το οποιο κανει backup καθε μερα(σε αλλο δισκο εννοειται). Θα το κοιταξω και αυτο...

 

Αν και κατι μου λεει οτι ο FF την κανει τη δουλεια. Θα κοιταξω να μεταφερω ολο το profile σε αλλο δισκο...

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

lol 30giga σε 3 ωρες :huh:

 

post-30895-0-10891400-1419436289_thumb.p

 

 

...ΑΛΛΆ εντοπισα τελικα τις πταιει(κατα 99.9%)....ενα κ@λοplugin που ειχα ξεχασει οτι υπαρχει καν(memoryfox)<-----facepalm

 

post-30895-0-29664100-1419436418_thumb.p

 

edit: οντως το plugin ηταν ο ενοχος. Εδω και μια ωρα εχει γραψει μονο ~200mb :)

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.