Jump to content



Program IR Remote


Recommended Posts

Χωρις να πληρωνω 50αρια και βαλε για Harmony, υπαρχει καποιο απλο remote control με κενα πληκτρα για να προγραμματιζω εγω ποιο hex code θα στελνει? Δε θελω καν να αλλαζει προφιλ, θελω πχ ενα πληκτρο να ανοιγει τηλεοραση το αλλο το ενισχυτη κτλ και να χειριζομαι συσκευες χωρις να εναλλασομενα σε προφιλ συσκευης.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει αυτό: http://www.e-shop.gr/usb-300-tv-remote-control-me-usb-programmatismo-p-PER.850050

 

Ελέγχει 4 συσκευές, έχει shift button για περισσότερες λειτουργίες/κουμπιά, online database για άμεσο προγραμματισμό.

 

Από build quality δεν το λες και άσχημο, αλλά σε σχέση ακόμα και με το φθηνότερο harmony πάσχει.

Στην τιμή του δύσκολα να βρεις κάτι καλύτερο, και από τη στιγμή που δεν χρειάζεσαι activities δεν έχεις και λόγο να πας στα πολύ ακριβότερα harmony.

 

2 tips:

1. Πάντα βγάζουμε τις μπαταρίες πριν το συνδέσουμε με το pc

2. Θέλει windows 7 32bit.  Σε Windows 8+ δεν αναγνωρίζεται καν, και σε 7 x64 εδώ δεν έπαιξε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πηρα το USB100 γιατι ακουσα οτι το 300 ειχε γενικοτερα προβληματα. Ενα μαμισιο κοντρολ μπορει να προγραμματιστει? Εστω οτι εχω μιας παλιας Sony TV, μπορω να επεμβω στις εντολες τωνο κουμπιων και να γραψω τις δικες μου

Link to comment
Share on other sites

Οχι αλλο ρωταω τωρα. Ξεχναμε το USB-100 και τα τηλεκοτρνολ εκμαθησης. Εστω οτι Εχω κοντρολ απο μια τηλεοραση. Μπορω να το προγραμματισω τις εντολες ενος εργοστασιακου τηλεκοντρολ? Μιλαω για το κοντρολ που δινει μια τηλεοραση

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πηρα το USB-100

 

Μια μαλακια και μιση ειναι.

 

Δεν εχει universal hex κωδικους, χρησιμοποιει κατι δικους του, και αμα δεν εχει ενημερωμενη βαση, που δεν εχει, τι να περιμενεις αλλωστε απο μια μικρη εταιρεια, πρεπει να το προγραμματισεις εχωντας το αυθεντικο. Που πολλες φορες αυτο δεν ειναι εφικτο. Και ακομα και αν το εχεις κατι παθαινει το software και τρελαινεται και τερματιζει με error.

 

Ακομα και αν βρεις τη συσκευη στη βαση δεδομενων τους παλι πολλες φορες δε πιανει και δεν επικοινωνει για καποιο λογο. Τρεχα γυρευε

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.