Jump to content



Gigabyte HD6570 σε 3 οθόνες


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

θέλω να στήσω ένα μικρό απλό workstation με 3 οθόνες, που για εταιρικούς λόγους θα είναι DELL. Το πρόβλημα είναι στην κάρτα γραφικών. Μου προτείνουν από DELL την GIGABYTE Radeon HD 6570 2GB DDR3 - 128bit - Low profile (υποθέτω αυτή http://www.skroutz.gr/s/2103493/Gigabyte-Radeon-HD6570-2GB.html) για τοποθέτηση στον optiplex.

 

το ερώτημα είναι επειδή δεν κατάφερα να βρω κάτι στο νετ, ξέρει κανείς αν αυτή θα παίζει ταυτόχρονα σε 3 μόνιτορ; ή είναι απ' αυτές που μπορούν να χρησιμοποιήσουν μόνο τις 2 από τις 3 εξόδους ταυτόχρονα;

 

θενκς

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ σε 1-2 σιτε που κοίταξα, max 2 οθόνες ταυτόχρονα λένε..

 

Για πολλές οθόνες κοίτα η κάρτα να έχει display port τα οποία είτε με hub είτε με daisy chaining θα σου κάνουν δουλειά.. συν νομίζω ότι κάποιες 24άρες dell προσφέρουν daisy chaining.. 

 

Πάντως για 3 οθόνες υπάρχουν ΠΟΛΛΕΣ κάρτες στα ίδια λεφτά.. αν ανέβεις παραπάνω ή πας σε ποιο καινούργιες κάρτες θα βρεις και με 4 οθόνες

 

(Εγώ έχω αυτήν την 7790 που την βρίσκεις καινούργια στα ~120ε και 2ο χέρι άνετα κάτω από 100, η οποία έχει μια τεχνολογία από την Sapphire που λέγετε flex.. για 4 οθόνες) 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

θέλω να στήσω ένα μικρό απλό workstation με 3 οθόνες, που για εταιρικούς λόγους θα είναι DELL. Το πρόβλημα είναι στην κάρτα γραφικών. Μου προτείνουν από DELL την GIGABYTE Radeon HD 6570 2GB DDR3 - 128bit - Low profile (υποθέτω αυτή http://www.skroutz.gr/s/2103493/Gigabyte-Radeon-HD6570-2GB.html) για τοποθέτηση στον optiplex.

 

το ερώτημα είναι επειδή δεν κατάφερα να βρω κάτι στο νετ, ξέρει κανείς αν αυτή θα παίζει ταυτόχρονα σε 3 μόνιτορ; ή είναι απ' αυτές που μπορούν να χρησιμοποιήσουν μόνο τις 2 από τις 3 εξόδους ταυτόχρονα;

 

θενκς

 

Αυτή η κάρτα δεν είναι low profile, είναι πλήρους ύψους. Το chaining με επεξεργαστή AMD είναι εφικτό, αλλά προϋποθέτει κάρτα με έξοδο display port, πράγμα όχι αυτονόητο σε κάρτες αυτής της κατηγορίας τιμής και εμπορικού προσανατολισμού.

 

Υπάρχουν κάρτες low profile με bracket πλήρους ύψους, ενώ κάποιες συνοδεύονται και από δύο πρόσθετα bracket, το ένα για τις εξόδους που είναι μονταρισμένες στην κάρτα και το άλλο για την αναλογική έξοδο D-sub που συνδέεται στην κάρτα με καλωδιοταινία, οπότε αναγκαστικά η κάρτα καταλαμβάνει δύο θύρες στο δίαυλο επέκτασης. Ένα παράδειγμα τέτοιας κάρτας είναι αυτή η PNY, όπως επίσης και αυτή η EVGA (που είναι λίγο αλμυρή, αλλά αξίζει τα λεφτά της), ενώ αμφότερες υποστηρίζουν ταυτόχρονα τρεις οθόνες, βάσει των προδιαγραφών του GT740. Στο site της AMD δεν μπόρεσα να βρω αντίστοιχες προδιαγραφές, είναι λίγο χύμα εκεί μέσα, αλλά τέλος πάντων. 

 

Υπάρχουν βέβαια και ισχυρότερες λύσεις, φυσικά σε ανάλογη τιμή.

Έγινε επεξεργασία από Oric
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο θέμα μιας και άρχισε να σχηματοποιείτε κάπως οπότε μπορεί κάποιος να έχει κάποια ιδέα ή να έχει δοκιμάσει κάτι αντίστοιχο.

 

Το workstation είναι DELL OptiPlex 3020 MT Θα παίζει κυρίως παρουσιάσεις-βίντεο δουλειά γραφείου δηλαδή, όχι 3D rendering κλπ.

 

Από οθόνες θα μπουν πάνω του:

 

  • 1 x DELL U3415W [3440 x 1440 με 1 HDMI(vr2.0)/1 MHL/1 Mini DisplayPort/1 DisplayPort (version 1.2)]
  • 1 x LG 50LF652V [1920 x 1080 με HDMI/SCART/Component/Composite]
  • 1 x Προτζέκτορας [1920 x 1080 δεν έχει κλείσει μοντέλο ακόμη αλλά απ' οτι είδα οι περισσότεροι έχουν είσοδο VGA / HDMI]

 

Ποια κάρτα γραφικών θα παίξει; Το DELL λέει έχει 290W τροφοδοτικό.

 

Βάση προδιαγραφών σκέφτομαι ότι η Gigabyte GV-N720D3-1GL θα παίξει γι αυτό που θέλω. Δίνει 300W τροφοδοτικό από την Gigabyte οπότε τα 290W θεωρητικά επαρκούν οριακά, έχει multiview στα specs της 3, 3 οθόνες, και οι θύρες της μου κάνουν. 1 VGA για projector, 1 HDMI για TV και 1 DVI με αντάπτορα σε HDMI για το κτηνάρι την 34άρα.

 

Θα παίξει; Έχω ξεχάσει κάτι στο συλλογισμό μου; Έχει γνώμη εμπειρία κανείς από διαφορετικό setup που μπορεί να παίζει καλύτερα;

 

θενκς;

 

ps: quadro κλπ. απορρίπτονται from the get go παρότι οι ιδανικές λύσεις λόγω κόστους.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.