Jump to content



idxgiswap error present failed . κανείς καμιά ιδέα ?


Recommended Posts

έχω αναβαθμίσει από 7 προ σε 10 προ χωρίς clean install .

έχω δύο μόνιτορ . δυο 27 2560 .

με την 7850 σε κανένα παιχνίδι δεν είχα πρόβλημα .

τώρα με την 390χ μου βγάζει αυτό το σφάλμα .

το μόνο που έχω ανοιχτό είναι το task manager στην δευτερεύουσα οθόνη .

όταν το έκλεισα και αυτό ενώ πριν μου το έκανε κάθε δύο γύρους τώρα μου το έκανε κάθε τέσσερις . μετά το έβγαλε πάλι . (advanced warfare ) .

έκανα μικρή έρευνα μέσω google . τα πρώτα άρθρα είναι παλιά , 2011 .

κάτι αρθρα της microsoft λένε χωρίς να τα διαβάσω ενδελεχώς dont make swap chains . δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό .

από κάτω είχε πολλαπλές οθόνες .

το crysis 3 στο multiplayer μου κράσαρε κατευθείαν με το original σετ απ . δοκίμασα να απενεργοποιήσω τη μια οθόνη , τη δεξιά , τη δευτερεύουσα. έπαιξε χωρίς πρόβλημα 8 λεπτά. βαρέθηκα να παίξω περισσότερο γιατί είμαι κουρασμένος . τις περισσότερες φορές το σφάλμα αυτό το βγάζει στα call of duty .

έχει κανείς καμία ιδέα? το έχει ξαναδεί ? ποια η πηγή του προβλήματος ? οι πολλαπλές οθόνες ?  

Link to comment
Share on other sites

αρχικά ποια υλοποίηση της 390x έχεις, ολο το σύστημα σου και τι λειτουργικό έχεις

 

είχε αναφερθεί παρόμοιο πρόβλημα με ένα άλλο παληκάρι με display port - HDMI ....

 

μετά έκανες clean install τους drivers της 390χ μην έχουν μίνει υπολοίματα από την 7850 κλπ κλπ ?

επίσης προχτές βγήκαν νέοι drivers

 

http://support.amd.com/en-us/download

 

επίσης

για κατέβασε και πέρασε μία και το dirext

http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=35

 

idxgiswap έχει να κάνει με υπερπλήρωση (overflow) κάποιας μνήμης με ένα γρήγορο search στο google και άλλων πάρα πολλών πληροφοριών

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

τα ίδια μου έκανε και με την ασους 390 dcuii .

έχω την 390x gaming 8g msi .

 

δοκίμασα χθές να παίξω με ένα μόνιτορ και το άλλο απενεργοποιημένο από τα windows . επαιξα μια ώρα και είκοσι λεπτά. δεν μου έβγαλε το σφάλμα .

αλλά έβγαλε καινούργιο .

στο ίντερνετ έλεγε κάτι για πολλαπλά μόνιτορ .

έχω τα 10 προ από αναβάθμιση από 7 προ . δεν έχω κάνει clean install . βαριέμαι ακόμα . να περάσει κανένα δίμηνο .

ασους saberooth revision 1

i5 3550

20 gigs of ram corsair 1600

για οδηγούς κοίταξα χθες . το πρόγραμμα της ατι μου είπε ότι έχω τους τελευταίους .δεν θυμάμαι εαν ο δικός μου είναι ο 1042 ή ο 1062 .  

η υπερπλήρωση μνήμης είναι στη ram ή  vram ?

Link to comment
Share on other sites

αν δεν βαριέσε δεν κάνεις ένα clean install τα windows γιατί μάλλον έχει γίνει του conflict το κάγκελο

δεν είναι της ram ούτε και της vram ακριβώς αλλά εκεί που ξεκινάει και δευσμεύει σαν λειτουργικό κάτι δεν πάει καλά (παιδικές ασθένεις των windows)

αν δεν έχεις πολλά πράγματα και δεν βαριέσε κάνε ένα φορματ σε 10αρια αλλά βρες πρώτα το κλειδί (γιατί αλλάζει δεν είναι το ίδιο με των w7 που είχες)

http://www.redmondpie.com/windows-10-product-key-and-activation-how-to-find-it-and-how-it-works/

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

μέχρι να βρω το σφάλμα στην 390 της ασους έκανα 4 φορματ . για αυτό βαριέμαι να ξανακάνω .

τα άρθρα είναι όλα παλιά . μάλλον ήταν παιδική ασθένεια των 7 όταν βγήκαν .

για αυτό θα κάνω λίγο υπομονή .

είναι δηλαδή softwarικο  ή hardware ?

Link to comment
Share on other sites

το έψαξα λίγο περισσότερο απο ότι καταλαβαίνω το παθαίνεις ΜΟΝΟ στο call of duty !
αν ναι το πρόβλημα είναι softwariko γιατί όπως έγραψες αν απενεργοποιήσεις την μία από τις δύο οθόνες παίζει κανονικά ....
Το πρόβλημα δεν διορθώνετε διότι actiξίστιον δεν έχουν κάνει κάτι παρακάτω αναφέρονται απενεργοποίηση των σκιών ή μέσα στα settings να το τρέξεις σε window mode και όχι full screen

 

http://steamcommunity.com/app/209660/discussions/0/613957600523500122/#p2

 

softwariko πρέπει να είναι το πρόβλημα σου

 

μπορείς να στήλεις και ένα pm στον @atiman με λίγο ποιο αναλυτικά ότι έγραψες εδώ ποιο σημαζεμένα

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Βρε μαν τα 20gig ram πως το κατάφερες στην sabertooth τι ταρζανία έχεις κάνει :p

 

2dims*4gigs= 8gb

4dims*4gigs= 16gb

2dims*8gigs= 16gb

4dims*8gigs= 32gb

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

το έχω καταλάβει ότι φταίει το έξτρα μόνιτορ .

μόλις το έβγαλα σταματησε το error . αλλά μετά από μια ώρα και μισή μου έβγαλε άλλο .

αυτό για τις σκιές το έχω διαβάσει εδώ και εξάμηνο . δεν ήξερα ότι προκαλούν και crashes . στο ένα μου πισι μου πσιλοκολούσε . για αυτό το έψαξα και είχαν πει ότι οι σκιές είναι bugged .  

θα το δοκιμάσω .

το πισι το έχω τρια χρόνια . στην αρχή πήγα για το βασικά . έβαλα μόνο 8 γίγα μνήμη . και σε κάποια κολλούσε . είχα και την 7850 με μόνο ένα γίγα μνήμη . στο advanced warfare πριν την αναβάθμιση της μνήμης χτυπούσε 7,9 στα 8 .

έκανα αναβάθμιση μνήμης (το μετανιωσα που δεν πήρα εξ αρχής 16 . στο δεύτερο πισι που έφτιαξα μετά από 6 μήνες από αυτό που σου λέω έβαλα 16 ) . πλήρωσα 140 ευρώ και έβαλα κάτι corsair 1600 16 gigs .

και για να μην κάθονται τα παλιά και για να έχω ένα πλεόνασμα έβαλα και τα άλλα 2 χ 2 που είχα . πάλι corsair 1600 . νομίζω είναι και η ίδια σειρά .

στο advanced warfare πριν πάρω την 390 την πρώτη χτυπούσε ραμ 11 γίγα .

και λέω τσάμπα αναβάθμιση έκανα. γενικά μου αρέσει να είμαι άνετος. να έχω ένα πλεόνασμα από την ανάγκη 50 / 100 .

αλλά αμέσως να χτυπήσει 11/16 γίγα λέω τσάμπα την έκανα .

έφταιγε βέβαια η ελλιπής μνήμη της 7850 .

σε κανένα χρόνο που θα κάνω αναβάθμιση μητρική επεξεργαστή μνήμες θα βάλω 24 .

μέχρι στιγμής δεν έχω χρήση επεξεργαστή -5 3550 - πάνω από 75/100 .

με v sync on .

όταν το βγάζω και χωρίς frame rate cap χτυπάει 98/100 . μόνο στο crysis  3 προς στιγμή .

ας ελπίσουμε ότι οι zen της αμδ θα αξίζουν .

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
Link to comment
Share on other sites

δεν κάνεις και την παλικαριά να βγάλεις τα 2χ2gb γιατί παίζει να buggarei το game μαζί με τα windows που δεν ξέρουν τι θέλουν, (ο λόγος είναι απλός έχεις 4 ποτήρια δύο που χωράνε 8 λίτρα και δύο που χωράνε 2 λίτρα και ξεκινάμε να γεμίζουμε το game στο ποτήρι των δύο λίτρων και δεν χωράει κλπ κλπ) επειδή και καλά αποθηκεύει 25% στο ένα dimaki άλλα 25%στο άλλο dimaki και πάει λέγοντας ..

Σιγά που τα windows βλέπουν τα dimakia της RAM σαν μία οντώτητα όταν είναι διαφορετικών χωρητικοτήτων  μιλάμε για την microsft που έκανε πόσο καιρό να φέρει το dx12 από εποχή Vista

 

σε βάζω σε φασαρίες αλλά για δες το και αυτό ώστε να εξαντλήσουμε και αυτήν την πιθανότητα ...

Link to comment
Share on other sites

την έκανα και αυτή την παλικαριά . έβγαλα τα 2 χ 2 . στα προβλήματα της 390 . πάλι το έβγαλε . αυτό που δεν έκανα όμως γιατί βαριόμουν ήταν να βγάλω εντελώς τα καινούργια (2 χ 8 ) και να ξαναβάλω τα παλιά . (4 χ 2 ) .

μπορεί να φταίει ότι δεν υπάρχουν οδηγοί για τα 10 στο z77 sabertooth .

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι το σφάλμα το κάνει όταν φορτώνει ξεφορτώνει στην μνήμη στοιχεία του παιχνιδιού . εαν παίζει το ίδιο για 5 ώρες δεν θα βγάλει πρόβλημα .

όταν φορτώνει ξεφορτώνει αρχίζουν τα σφάλματα .

κρασάρει με δύο μόνιτορ και στο crysis 3 multiplayer Και κάποιες φορές στο black ops ii . στο far cry 3 κράσαρε λίγες φορές . 2 στις 7 .

στο black ops ii κολάει για λίγο . μετά επανέρχεται ο ήχος , ακούγονται κανονικά οι παίχτες , οι σφαίρες κτλ ( την στιγμή που γίνονται μετά το crash

) αλλά δεν υπάρχει εικόνα .

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω τι να πω ... αφού όλα είναι σωστά τροφοδοσίες κλπ o/s

 

@atiman,ρίξε μια ματιά

@atiman

@atiman

@atiman

@atiman

 

 

edit

σαν το παρακάτω βίντεο σου κάνει ?

https://www.youtube.com/watch?v=JQN1tBxp_3A

 

 

επίσης κατέβασε χειροκίνητα τους τελευταίους drivers και πέρνα τους ώστε να είσαι σίγουρος ότι είναι 15.8 beta

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

DirectX (είναι αυτόματο αρκεί να κατεβάσεις ένα μικρό αρχειάκι σου λέει και κάτι άλλες χαζομάρες πριν τις απενεργοποιείς)

http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=35

 

amd drivers

αντί να πατήσεις το auto πήγαινε λίγο ποιο κάτω και βάλε χειροκίνητα deskopt w10 μπλα μπλα μπλα (σε firefox δεν δουλεύει - τουλάχιστον στο δικό μου pc)

http://support.amd.com/en-us/download

 

θα σου βγάλει ένα παράθυρο να κατεβάσεις θα σου έχει τους 15.7.1 wqhl και από κάτω 15.8 betα κατεβάζεις τους beta διαγράφεις τους παλιούς και περνάς τους καινούργιους

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

πρώτον ευχαριστώ για το ενδιαφέρον .

δεύτερον δεν μου έκανε αυτου του τύπου το κρασαρισμα. μπαίνει κατευθείαν στα windows . δεν περιμένω δεκαπεντε λεπτά που είπε το παλικάρι .

όταν είχα display port και dvi μου κράσαρε και μετά έκανε παράσιτα σαν να περναει ρεύμα στην οθόνη . και στις δύο οθόνες .

αυτό ήταν το σπαστικό . ότι δεν μπορόυσα να παίξω κανένα παιχνίδι μετά .

βέβαια όταν φόρτωνε η πίστα τα παράσιτα έφευγαν και μετά μόλις έβγαινα λόμπυ ξαναάρχιζαν .

 

εδώ είναι το βίντεο Sergio lara xfx r9 290x artifacts .  

 

https://www.youtube.com/watch?v=lbc0m_d7PyE

 

στο 1,21 .τέτοιου τύπου αλλά οριζόντια και στις δύο οθόνες . όχι κάθετα .

το έχω σε βίντεο . τα δικά μου .

στο ιντερνετ λεγανε για under volt or overvolt στην κάρτα .

Link to comment
Share on other sites

ξαναμπήκα στο πισι με την 390χ . τελικά τις έχω βγάλει τις σκιές .

ναι . έχω και τα δύο .

το μόνο που έχω σκεφτεί είναι το εξάπινο . είναι από την 7850. ελεγα να τραβήξω μια άλλη γραμμή μήπως από την πολυκαιρία - χρήση έχει degradation στην απόδοση . αλλά κάτι τεχνικοί μου είπαν δεν χρειάζεται.

 το τροφοδοτικό είναι 850 νομίζω .

το advanced warfare το κοιτούσα από τότε που έβγαζε κάτι σφάλματα με την μνήμη . σου έδειχνε απο πχ ένα γίγα 850 megabytes . και έπρεπε να αλλάξεις κάτι τιμές σε ένα αρχείο για να δει όλη τη μνήμη .

το είχαν δώσει δωρεάν για ένα σαββατοκύριακο και το κατέβασα και αντιμετώπισα αυτά τα προβληματα στο δεύτερο πισι . σκιές - κολληματα και έλλειψη μνήμης .

Link to comment
Share on other sites

όλο το σκινικό μου θυμίζει το εξής έφτιαξα ένα pcaki σε έναν φίλο μου με τον aniversary pentium + asus μητρική και βάλαμε μία 260x είχε πρόβλημα το skype , freezare το pc , crasharane οι drivers της κάρτας κλπ κλπ ... αμέτρητες φορές φορμάτ είχαμε κάνει και ότι μπορείς να φανταστείς .

την πήγαμε πίσω πήραμε μια άλλη ίδια asus 260x πάλη τα ίδια μέχρι που την αλλάξαμε πληρώσαμε και διαφορά 25-30 ευρώ να βάλουμε μία 750ti και απο τότε το pc δουλεύει μια χαρά .

 

όλη η κατάσταση είναι περίεργη διότι η κάρτα πάει 1200MHz πυρίνα 1700MHz μνήμη με overclocked , μου είναι κουφό να είναι undervoltaged ... αν έχεις άλλο ζευγάρι 8pin 6pin κάνε τράμπα μπορεί να γίνεται απο εκεί το θέμα

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.