Jump to content



Conn-X router ???


auber002b

Recommended Posts

καλησπέρα ,

έκανα μια νέα σύνδεση conn-x με δώρο το ασύρματο router που δίνει , ένα BauTec , αλλά δεν γράφει πιο μοντέλο και προφανώς έχει "πειραγμένο" firmware , αφού μέσα έχει εικονίδια της otenet κτλ.

απ'ότι είδα στο site της BauTec το μόνο μοντέλο που μοιάζει και εμφανισιακά και στα χαρακτηριστικά είναι το Model No.: CW243R4 / TW263R4

http://www.baudtec.com.tw/p_wlan%20adsl2+%20router_tw263r4.htm

ξέρει κανείς ποιο δίνει ?

γενικά σαν router τι παίζει ? είναι καλό ?

Link to comment
Share on other sites

Το εχω και εγω αυτο. Για τσαμπα ειναι καλο και τιμιο. Μην παιξεις καθολου με το firmware, ιστευω δεν αξιζει...Απλα αν το αφηνεις ανοιχτο 24/7 για το κατεβαστηρι σου φροντισε να αεριζεται καλα γιατι πολλες φορες οταν ανεβαζει θερμοκρασιες ριχνει την συνδεση και κανει restart

Link to comment
Share on other sites

Το εχω και εγω αυτο. Για τσαμπα ειναι καλο και τιμιο. Μην παιξεις καθολου με το firmware, ιστευω δεν αξιζει...Απλα αν το αφηνεις ανοιχτο 24/7 για το κατεβαστηρι σου φροντισε να αεριζεται καλα γιατι πολλες φορες οταν ανεβαζει θερμοκρασιες ριχνει την συνδεση και κανει restart

ναι το έχω συνέχεια ανοιχτό , βασικά 5 μέρες το έχω και τις 3 έλλειπα για το Πάσχα , δεν έχω προλάβει να σχοληθώ μαζί του παραπάνω πέρα από το να συνδεθώ με την otenet , αλλά δεν είδα κάποιο disconect .

ξέρεις που δείχνει σε ποια ταχύτητα συγχρονίζει ? επειδή δεν το βρήκα , μήπως το έχουν κλειδώσει να μην βλέπουμε τι πληρώνουμε ??? :hmm:

Link to comment
Share on other sites

ναι το έχω συνέχεια ανοιχτό , βασικά 5 μέρες το έχω και τις 3 έλλειπα για το Πάσχα , δεν έχω προλάβει να σχοληθώ μαζί του παραπάνω πέρα από το να συνδεθώ με την otenet , αλλά δεν είδα κάποιο disconect .

ξέρεις που δείχνει σε ποια ταχύτητα συγχρονίζει ? επειδή δεν το βρήκα , μήπως το έχουν κλειδώσει να μην βλέπουμε τι πληρώνουμε ??? :hmm:

Οταν παω σπιτι θα σου πω γιατι απεξω δεν θυμαμαι... Δεν αναγραφει καπου το Modem τα στοιχεια του και τι μοντελο ειναι?Δεν μπορει...Τσεκαρε το και πες μου το ακριβες μοντελο γιατι τωρα ειδα το link και εσω την εντυπωση οτι εχουμε διαφορετικο modem!!!Το βραδυ θα σου δωσω ενα link το οποιο περιλαμβανει ολα της modem του connx μαζι με τις οδηγιες τους:cool:

Link to comment
Share on other sites

αν εννοεις αυτο http://www.ote-shop.gr/product_catalog.asp?gcid=22&hop=h&wid=&cid=56, οντως δεν αναγραφει μοντελο. ενας θεος ξερει τι ειναι!! το πηρε και μια φιλη προχτες και πηγα να το συνδεσω. εκανα την συνδεση με ethernet κανονικα, ολα καλα. ομως οταν πηγα να ενεργοποιησω το ασυρματο, για να μπαινει και ενα αλλο λαπτοπ που εχει, δεν μπορουσα! ενω μου δειχνει οτι ειναι ενεργοποιημενο, ουτε λαμπακι αναβει, ουτε το λαπτοπ μπορει να μπει και να κανει συνδεση. τι συμβαινει? ξερει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

το πηρα για την αδερφη μου πριν απο ενα μηνα(http://www.ote-shop.gr/product_details.asp?prid=1933&hop=h&cid=56&gcid=22 ), στην αρχη το συνδεσα με ethenet εκανα τις απαραιτητες ρυθμισεις (passwords, ports κτλ) το αποσυνδεσα απο το καλωδιο και πλεον συνεργαζεται αψογα με μια ασυρματη καρτα δικτυου asus.ολα αυτα σε win xp γιατι σε vista η συγκεκριμενη asus δεν λειτουργει

Link to comment
Share on other sites

αν εννοεις αυτο http://www.ote-shop.gr/product_catalog.asp?gcid=22&hop=h&wid=&cid=56, οντως δεν αναγραφει μοντελο. ενας θεος ξερει τι ειναι!! το πηρε και μια φιλη προχτες και πηγα να το συνδεσω. εκανα την συνδεση με ethernet κανονικα, ολα καλα. ομως οταν πηγα να ενεργοποιησω το ασυρματο, για να μπαινει και ενα αλλο λαπτοπ που εχει, δεν μπορουσα! ενω μου δειχνει οτι ειναι ενεργοποιημενο, ουτε λαμπακι αναβει, ουτε το λαπτοπ μπορει να μπει και να κανει συνδεση. τι συμβαινει? ξερει κανεις?

απο το laptop εκανες αναζητηση δικτυου??

Link to comment
Share on other sites

αν εννοεις αυτο http://www.ote-shop.gr/product_catalog.asp?gcid=22&hop=h&wid=&cid=56, οντως δεν αναγραφει μοντελο. ενας θεος ξερει τι ειναι!! το πηρε και μια φιλη προχτες και πηγα να το συνδεσω. εκανα την συνδεση με ethernet κανονικα, ολα καλα. ομως οταν πηγα να ενεργοποιησω το ασυρματο, για να μπαινει και ενα αλλο λαπτοπ που εχει, δεν μπορουσα! ενω μου δειχνει οτι ειναι ενεργοποιημενο, ουτε λαμπακι αναβει, ουτε το λαπτοπ μπορει να μπει και να κανει συνδεση. τι συμβαινει? ξερει κανεις?

πρόβλημα δεν έχει κανένα το router ίσα ίσα μια χαρά δουλεύει , απλά η ερώτησή μου ήτανε αν γνωρίζει και κάποιος άλλος που είτε το έχει είτε το έχει ψάξει για κάποιον γνωστό του ποιο μοντέλο είναι ακριβώς .

επειδή έχει περασμένο firmware της otenet και έχει και κομμένες επιλογές όπως φαίνεται.

στο 1ο μου post έχω βρει κατα 99% ποιο μπορεί να είναι μεσα από την σελίδα του κατασκευαστή (bautec)

απλά ήθελα μια επιβεβαίωση.

τώρα όσον αφορά αυτό που λες με το wifi , κάνεις σίγουρα κάποιο λάθος (εκτός αν έπεσες σε DOA router !)

με το ethernet θα επιλέξεις το απο το menu : interface setup\wireless

και θα τσεκάρεις το Access Point να είναι Activated

μετά καλό είναι να αλλάξεις το SSID σε ότι θες για να μην μείνει το default Otenet ConnX

και τέλος άσε αρχικά το default psw 1234567890123 για να το δοκιμάσεις πρώτα και μετά το αλλάζεις.

μετά από τα windows κανε ένα refresh στα ασύρματα δίκτυα και θα βρεις το όνομα που έβαλες παραπάνω στο SSID

Link to comment
Share on other sites

κατ'αρχην να πω οτι το συγκεκριμενο λαπτοπ εχει VISTA.

στο ρουτερ ειναι ενεργοποιημενη η ασυρματη λειτουργια (activated) και το λαπτοπ αναγνωριζει το δικτυο (ote conn-x), αλλα οταν παταω να συνδεθω, μου βγαζει μηνυμα "δεν ειναι δυνατη η συνδεση". την εχω ξανακανει τη διαδικασια στο δικο μου ρουτερ με απολυτη επιτυχια, αλλα σε αυτο δεν καταλαβαινω γιατι δεν συνδεεται, τη στιγμη μαλιστα που αναγνωριζει το δικτυο..!! ολες οι ρυθμισεις του ρουτερ ειναι "default"

Link to comment
Share on other sites

κατ'αρχην να πω οτι το συγκεκριμενο λαπτοπ εχει VISTA.

στο ρουτερ ειναι ενεργοποιημενη η ασυρματη λειτουργια (activated) και το λαπτοπ αναγνωριζει το δικτυο (ote conn-x), αλλα οταν παταω να συνδεθω, μου βγαζει μηνυμα "δεν ειναι δυνατη η συνδεση". την εχω ξανακανει τη διαδικασια στο δικο μου ρουτερ με απολυτη επιτυχια, αλλα σε αυτο δεν καταλαβαινω γιατι δεν συνδεεται, τη στιγμη μαλιστα που αναγνωριζει το δικτυο..!! ολες οι ρυθμισεις του ρουτερ ειναι "default"

αν έχεις την δυνατότητα , με το ίδιο laptop να συνδεθείς σε κάποιο άλλο ασύρματο router , να δεις αρχικά οτι δεν φταίει κάτι από το laptop , αυτό είναι πολύ βασικό !

και θα σου πρότεινα αυτό που σου έγραψα και πιο πάνω να αλλάξεις το όνομα του SSID από το default ote conn-x , σε κάποιο άλλο που θα το ονομάσεις εσυ , υπάρχει περίπτωση να βρίσκει και άλλο ασύρματο δίκτυο με το ίδιο όνομα ή να έχει κρατήσει άλλα συνθηματικά , αλλιώς δήλωσέ το βλάβη στην otenet !

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.