Jump to content



Πρόβλημα με θερμοκρασίες


vdeseris

Recommended Posts

Εδώ και λίγο καιρό έβαλα υδρόψυξη και αντί να ηρεμήσω ανησυχώ! Με Epox 8rda+ Athlon XP 2100+@2400 1.97V μου δείχνει τρελές θερμοκρασίες. Σήμερα λοιπόν μέτρησα με σένσορα δίπλα στο core και μου έδειχνε 43 full load ενώ ο σένσορας του mobo 53!!! Τι παίζει? Ποια θερμοκρασία είναι σωστή? Τοποθέτησα καλά τον σένσορα ή ήθελε αλλού? (θερμοκρασία "κουτιού 35 και ψυγείου 35.5 (με τον σένσορα)) HELP PLEASE !

Link to comment
Share on other sites

εγκατεστησε το motherboard monitor και δες ποσο μετραει και αυτο σε πληρη φορτο τον επεξ σου......επισης δες και στο βιος τι λεει ο σενσορας.......μπες στα παραθυρα και τρεξε ενα toast.εαν η θερμοκρασια ανεβαινει αποτομα σε λιγα δευτερολεπτα παει να πει οτι η μητρικη εχει σενσορα στη διοδο του σοκετ και μετραει εκει την θερμοκρασια.......εαν ανεβαινει ενα βαθμο καθε 30δευτερα περιπου τοτε ο σενσορας δεν ειναι στη διοδο.........

ετσι εχουμε οτι:εαν ο σενσορας ειναι στη διοδο τοτε σιγουρα ειναι σωστη η θερμοκρασια της μητρικης.μην ανησυχεις....ειναι φυσιολογικη αυτη η διαφορα σε θερμοκρασια απο το κεντρο του πυρηνα μεχρι την γωνια του πυρηνα που μετρας εσυ με τον σενσορα........παντως εμενα μου φαινεται φυσιολογικη η θερμοκρασια σου....και γω καπου εκει παιζω με αθλον 2600+

:T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma [Σήμερα, στις 01:18]

εγκατεστησε το motherboard monitor και δες ποσο μετραει και αυτο σε πληρη φορτο τον επεξ σου......επισης δες και στο βιος τι λεει ο σενσορας.......μπες στα παραθυρα και τρεξε ενα toast.εαν η θερμοκρασια ανεβαινει αποτομα σε λιγα δευτερολεπτα παει να πει οτι η μητρικη εχει σενσορα στη διοδο του σοκετ και μετραει εκει την θερμοκρασια.......εαν ανεβαινει ενα βαθμο καθε 30δευτερα περιπου τοτε ο σενσορας δεν ειναι στη διοδο.........

ετσι εχουμε οτι:εαν ο σενσορας ειναι στη διοδο τοτε σιγουρα ειναι σωστη η θερμοκρασια της μητρικης.μην ανησυχεις....ειναι φυσιολογικη αυτη η διαφορα σε θερμοκρασια απο το κεντρο του πυρηνα μεχρι την γωνια του πυρηνα που μετρας εσυ με τον σενσορα........παντως εμενα μου φαινεται φυσιολογικη η θερμοκρασια σου....και γω καπου εκει παιζω με αθλον 2600+

:T:

To Epox δεν μετράει από την δίοδο. Σου φαίνεται φυσιολογικό το 53?? Οι θερμοκρασίες που λέω είναι σε full load και το 53 από διάφορα προγράμματα (όχι μόνο MBM) και συμφωνούν με το BIOS.

Link to comment
Share on other sites

πολλες μητρικες μετρανε παραπανω......οι περισσοτερες οχι λογω κακου σχεδιασμου....αλλα λογω ασφαλειας περισσοτερο.......μην ανησυχεις....καλοκαιρι εχουμε.....και κλοκαρουμε παραλληλα.......εγω σε ηρεμια ειμαι 46 βαθμους και σε φορτο στους 55 με αθλον 2600+ξεκλειδωτο απο 1900μεγαχερτζ στα 2400 με 1.8βολτ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από georgeadams [Σήμερα, στις 17:57]

Εμένα πάντως για Thoroughbred 2400MHz στα 1.97V και καλοκαίρι, νορμάλ μου φάινονται οι θερμοκρασίες σου...

Μακάρι να είναι έτσι να σταματήσω να ανυσηχώ. Θα ξανατοποθετήσω ακόμα μία φορά το μπλοκ (μπας και). Μάλλον είχα μεγαλύτερες προσδοκίες από την υδρόψυξη και μου τα χάλασε όλα το καλοκαίρι! :mad::(

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Voudas [Σήμερα, στις 18:12]

με αέρα δηλαδή τί τεμπς είχες? και δεν αυξήθηκε και το oc σου με το νερό?

Με αέρα και δεν είχε ζέστη και δεν έτρεχα στα 2400. Μαχ τον είχα 2300 με 1.85 αλλά πάνω από 50 δεν είχα δει. Πάντως τώρα τον κατέβασα για δοκιμή στα 2200 με 1,75 και έχω 49 βαμούς με κρύο σχετικά ψυγείο. Κάτι δεν πάει καλά ή εμένα μου φαίνεται? (Θερμοκρασία κουτιού 38)

Link to comment
Share on other sites

Το κύκλωμα είναι κλειστό; Θερμοκρασία νερού μπορείς να μετρήσεις κάπου; Από load πόση ώρα χρειάζεται για να γυρίσει σε idle; Αν το ψυγείο είναι κρύο δεν είναι καλό αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DJD [Σήμερα, στις 18:26]

Το κύκλωμα είναι κλειστό; Θεμοκρασία νερού μπορείς να μετρήσεις κάπου; Από load πόση ώρα χρειάζεται για να γυρίσει σε idle; Αν το ψυγείο είναι κρύο δεν είναι καλό αυτό...

Το κύκλωμα ναι είναι κλειστό οπότε δεν μπορώ να μετρήσω θερμοκρασία νερού. Οι σωλήνες πάντως μου φαίνοναι σχετικά κρύοι (θερμοκρασία σώματος) Τώρα που το σταμάτησα από full load από τους 49 έπεσε στους 46 σε λιγότερο από λεπτό αλλά δεν φαινεται να πηγαίνει άλλο προς τα κάτω. Αλλά γενικά μετά από 5 λεπτά γυρνάει σε idle. (καλό ή κακό αυτό?)

EDIT: έχουν περάσει 10 λεπτά και σταμάτησε στους 45

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vdeseris [Σήμερα, στις 01:04]

Εδώ και λίγο καιρό έβαλα υδρόψυξη και αντί να ηρεμήσω ανησυχώ! Με Epox 8rda+ Athlon XP 2100+@2400 1.97V μου δείχνει τρελές θερμοκρασίες. Σήμερα λοιπόν μέτρησα με σένσορα δίπλα στο core και μου έδειχνε 43 full load ενώ ο σένσορας του mobo 53!!! Τι παίζει? Ποια θερμοκρασία είναι σωστή? Τοποθέτησα καλά τον σένσορα ή ήθελε αλλού? (θερμοκρασία "κουτιού 35 και ψυγείου 35.5 (με τον σένσορα)) HELP PLEASE !

Εμενα γιατι μου φαινονται φυσιολογικα; Εχω κατεβασει τον Barton λογω ζεστης, αλλα ετσι για το γαμωτο, τον πηγα στα 1.975V και ετρεξα ενα μεγαλο SuperPi και πηγε 50C αλλα στα 2.640ΜΗz. Οποτε καλα μου φαινονται τα δικα σου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fANiS_K [Σήμερα, στις 23:56]

vdeseris ποιο ειναι αυτο το μπλοκ?????

To Crusader του 11. Μία από τις τελευταίες εκδόσεις (όχι η έκδοση Αγ. Βαλεντίνου!:D )

Πάντως με την επανατοποθέτηση από τους 49 πήγε στους 46 η θερμοκρασία! :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.