Jump to content



Ερώτηση για NETGEAR DGN3500


bfc_xxx

Recommended Posts

Έχει δοκιμάσει κανείς το NETGEAR DGN3500?

Με ενδιαφέρει να μου πει τις εντυπωσεις του απο το wifi (και αν ειναι δυνατόν συγκριτικα με το vigor 2700vg) αλλά και πόσο σταθερή ειναι η λειτουργία του σε 24/7.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πήρα το WGN3500 και θα δώσω μερικές πληροφορίες για όσους ενδιαφέρονται σε σχέση με το VIGOR 2700VG.

Τα πλεονεκτήματά του είναι ότι έχει καλύτερη κάλυψη WIFI σε σχέση με το VIGOR, και σταθερότερο στη ταχύτητα που συχρονίζει με τον πάροχο. Δε θα έλεγα ότι συχρονίζει πιο ψηλά, σχεδόν τα ίδια με το VIGOR αλλά πάντα πετυχαίνει την ίδια ταχύτητα συγχρονισμού ενώ στο VIGOR υπήρχαν μεγάλες διακυμάνσεις για λόγους που δε γνωρίζω.

Επίσης μένει να του βάλω και unofficial firmware έτσι ώστε να γίνει tweak στο SNR και πιθανώς να συγχρονίσει και σε μεγαλύτερες ταχύτητες.

Ακόμα πολύ θετικό το gigabit switch αλλά και το usb port για να συνδεθεί κάποιο φλασάκι ή δίσκος για να γίνει sharing στο δίκτυο.

Τι του λείπει σε σχέση με το VIGOR? Δεν έχει φυσικά voip αλλά εμένα προσωπικά πλεον δε μου χρειάζεται και επίσης δεν έχει και bandwidth management το οποίο είχε το VIGOR.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα προσέξει το thread για να σου απαντήσω... Εγώ έκανα ανάλογη μετάβαση εδώ και 2 χρόνια σχεδόν. Πήγα από το V2800G στο DGND3300v2.

Συγχρονισμός, λίγο πιό κάτω, αλλά αν δεν κοπεί το ρεύμα, δεν πέφτει. Σκυλί.

Μεγάλο πλεονέκτημα τα δύο Wi-Fi. Ένα για δική μου χρήση, ένα για φίλους και γνωστούς που μπορεί να έρθουν σπίτι, το οποίο δεν έχει πρόσβαση στο εσωτερικό δίκτυο.

Το USB βολικό μεν, αλλά αργό και αρκετές φορές κολλάει και το χάνει αν μεταφέρεις πολλά αρχεία.

Λιγότερες δυνατότητες στο bw management σε σχέση με το Vigor, αλλά και στο V2800G δε νομίζω ότι δούλεψε ποτέ όπως θα ήθελα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το NETGEAR τα αξίζει τα λεφτά του και με το παραπάνω.

Όταν το παρέλαβα είχε περασμένο το 1.1.00.28 και συγχρόνισε στα 16.660kbps.

Περνάω το 1.1.00.30 και κατευθείαν πήγε στα 17.500kbps.

Με -30 snr και modfs ανεβήκαμε στα 20.000kbps.

Δοκίμασα -50 snr και έπιασε 21.500kbps αλλά προς το παρόν το έχω αφήσει στα -30.

Τέτοιες ταχύτητες είχα να δω χρόνια.

Επίσης το modfs έχει και wifi schedule με το οποίο μπορώ και το προγραμματίζω να κλείνει τις ώρες που δε θέλω να δουλεύει το wifi δηλ το βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Όταν το παρέλαβα είχε περασμένο το 1.1.00.28 και συγχρόνισε στα 16.660kbps.

Περνάω το 1.1.00.30 και κατευθείαν πήγε στα 17.500kbps.

Αυτό στο κατέβασε μόνο του με κάποια διαδικασία update, ή το βρήκες εσύ στη Netgear?

Με -30 snr και modfs ανεβήκαμε στα 20.000kbps.

Δοκίμασα -50 snr και έπιασε 21.500kbps αλλά προς το παρόν το έχω αφήσει στα -30.

Μπορείς να μας δώσεις οδηγίες για αυτά ή κάποιο link που να λέει πως τα αλλάζεις;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό στο κατέβασε μόνο του με κάποια διαδικασία update, ή το βρήκες εσύ στη Netgear?

Μόνο του δε το κατέβασε γιατί το firmware αυτό θεωρείται beta ή test. Παρόλαυτα έχει αναφερθεί από πολλούς χρήστες ότι δουλεύει πολύ καλά. Το firmware το κατεβάζουμε από δω: DGN3500-V1.1.00.30_WW

Μπορείς να μας δώσεις οδηγίες για αυτά ή κάποιο link που να λέει πως τα αλλάζεις;

Βεβαίως!

Κατεβάζεις το modfs από δω: modfs_image-0.3_DGN3500_TEST.zip

Επίσης κατεβάζεις το starkit απο δω: modfs_DGN3500_startkit_0.2.zip

Πρώτα εγκαθιστούμε το 1.1.0.30 firmware

Μετα φορμάρουμε ένα φλασάκι σε FAT32 και αποσυμπιέζουμε σε αυτό τα 2 zip αρχεια.

Βάζουμε το φλασάκι στο ρουτερ και από τον explorer/mozilla δίνουμε:

Έπειτα για να πάμε στη σελίδα του modfs δίνουμε:

username/password -> admin/admin

και στην αρχική σελίδα δίνουμε το επιθυμητό snr. Πατάμε save και μετά retrain.

Περιμένουμε να συγχρονίσει και μετά βλέπουμε τα αποτελέσματα στο status του router.

Link to comment
Share on other sites

ωραια μοδ σνρ και αντε γεια τωρα πιανω 9αρα με ενα μοντ δεν θα παω 11 περιπου?:)

ποιο ειναι το αρνητικο χρησιμοποωντας αυτον τον τροπο για να συγχρονισεις καλυτερα?(εννοω δεν μπορει κατι θα υπαρχει :p

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Κατεβάζεις το modfs από δω: modfs_image-0.3_DGN3500_TEST.zip

Επίσης κατεβάζεις το starkit απο δω: modfs_DGN3500_startkit_0.2.zip

Είπα να ασχοληθώ σήμερα να το δοκιμάσω, αλλά το δικό μου είναι το DGND3300v2, για το οποίο δεν ξέρω πως να βρω τα κατάλληλα αρχεία... Έχεις κάποια ιδέα; Στο Γούγλη δε βγήκα κάτι προφανές...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια.Πηρα και εγω εχθες το DGN3500.Το ρυθμισα και ολα καλα.Ενα μεγαλο προβλημα ομως.Περασα τις δυο τελευταιες αναβαθμησεις-DGN3500-V1.1.00.30_WW και DGN3500-V1.1.00.33_1.00.33- και δεν μου συχρονιζει.Το παλευα ολο το βραδυ,αλλα τζιφος.Ξερει κανεις γιατι;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.