Jump to content



USB to Ethernet


Ταμτάκος

Recommended Posts

Έχω συγκεντρώσει αρκετούς 3.5" IDE δίσκους μετά από αναβαθμίσεις σε SATA. Αφού κάθονται και σκονίζονται και αφού έχω και 1-2 εξωτερικές θήκες με σύνδεση USB, σκέφτηκα μπας και τους βρω κάτι να κάνουν (από backup μέχρι torrents κλπ). Έχει δοκιμάσει κανείς να συνδέσει μια τέτοια θήκη στο router μέσω ενός USB to Ethernet Adapter έτσι ώστε να τους μετατρέψω σε δικτυακούς για το home network με 15 ευρώπουλα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι σου κάνει κάτι τέτοιο που έδειξες.

Αφενώς θέλει drivers για να παίξει, αφετέρου έχει αρσενικό usb και δεν θα κουμπώνει πάνω στην θήκη.

Η καλύτερη λύση είναι ένα φθηνό ΡΙΙΙ ή Ρ4 μηχανάκι και βάλε επάνω του τους δίσκους που έχεις μαζέψει.

Link to comment
Share on other sites

Για να τους βάλεις πάνω σε δίκτυο θα πρέπει να σκαμπάζουν τί είναι δίκτυο, να μπορούν διαπραγματεύονται με το router σου, να σκέφτονται:

Οι δισκοι δε σκέφτονται ιδιέταιρα.

Το case ξέρει να επικοινωνεί μόνο μέσω USB, με τα αντίστοιχα πρωτόκολλα.

Οπότε τζίφος.

Ή θα βρεις κάποιο case με τέτοιες, δικτυακές, δυνατότητες ή θα τους βάλεις πάνω σε ένα μηχανάκι όπως είπε και ο dpolal.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έτσι είναι τα πράγματα. Το έψαξα κι εγώ στο net και τελικά δεν γίνεται με έναν απλό USB to ethernet adapter. Αυτό που χρειάζεται είναι ένα NAS adapter σαν αυτό αλλά πάει κοντά στα $70.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.