Jump to content



εκνευριστηκο προβλημα με atikmpag.sys


archongr

Recommended Posts

καλημερα σε ολους, εδω και περιπου μια βδομαδα εχει αρχησει και μου πεταει μπλε οθωνες με το error x116 atikmpag.sys . Την μπλε οθωνη θα την πεταξει στο ακυρο και οχι μεσα σε παιχνιδι,πχ οταν παω να ανοιξω το μοζζιλα ι ενα ασχετο φακελο. αλλαξα drivers απο τους 11.8 μεχρι και τους 11.11 και συνεχιζει το ιδιο πραγμα. να πω οτι και οταν η καρτα/επεξεργαστης ειναι στοκ κανει τα ιδια. Μπορει καποιος να μου πει τι να κανω??

Link to comment
Share on other sites

Εχεις NOD32?

εγω απο τοτε που το αλλαξα βρηκα την ησυχια μου

χρησιμοποιησα και το προγραμματακι του attiman και το driver sweeper και συνεχιζει ακαθεκτο.... πρωτα θα μου βλαλει display driver stop working.. και μετα θα φαει μπλε οθωνη...

Ναι εχω το nod 32, το εβγαλα τωρα ,θα ενημερωσω αν πετυχει κ αυτη η αποπειρα...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους, εδω και περιπου μια βδομαδα εχει αρχησει και μου πεταει μπλε οθωνες με το error x116 atikmpag.sys . Την μπλε οθωνη θα την πεταξει στο ακυρο και οχι μεσα σε παιχνιδι,πχ οταν παω να ανοιξω το μοζζιλα ι ενα ασχετο φακελο. αλλαξα drivers απο τους 11.8 μεχρι και τους 11.11 και συνεχιζει το ιδιο πραγμα. να πω οτι και οταν η καρτα/επεξεργαστης ειναι στοκ κανει τα ιδια. Μπορει καποιος να μου πει τι να κανω??

Θυμάσαι τι έκανες πριν αρχίσουν τα προβλήματα? Έκανες κάποιο software update ή κάτι άλλο? Τα restore points τα έχεις απενεργοποιήσει? Αν όχι, προσπάθησε να επαναφέρεις το σύστημά σου σε μια προηγούμενη ημερομηνία. Επίσης δες ποια έκδοση του atikmpag.sys έχεις (βρες το αρχειο στο windows/system32 και πάτα "ιδιότητες"). Τέλος, απενεργοποίησε antivirus και, εναλλακτικά, δοκίμασε σε safe mode να δεις αν έχεις προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Θυμάσαι τι έκανες πριν αρχίσουν τα προβλήματα? Έκανες κάποιο software update ή κάτι άλλο? Τα restore points τα έχεις απενεργοποιήσει? Αν όχι, προσπάθησε να επαναφέρεις το σύστημά σου σε μια προηγούμενη ημερομηνία. Επίσης δες ποια έκδοση του atikmpag.sys έχεις (βρες το αρχειο στο windows/system32 και πάτα "ιδιότητες"). Τέλος, απενεργοποίησε antivirus και, εναλλακτικά, δοκίμασε σε safe mode να δεις αν έχεις προβλήματα.

atikmpag.sys file version 8.14.1.6237 . σε safe mode δεν μου κανει προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κάποιον άλλο browser για να δούμε αν είναι κάποια ασυμβατότητα που να συνδέεται αποκλειστικά με τον firefox ή όχι. Αν στο κάνει και με άλλο browser, μπορεί να φταίει κάποια ασυμβατότητα με το Adobe Flash.

Αν τελικά δεν δουλέψει τίποτα, η μόνη λύση ξέρεις ποια είναι...

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε αναφερθει στο προσφατο παρελθον για προβλημα τετοιου ειδους, δεν θυμαμαι που ακριβως - ενα ψαξιμο θα σε βοηθησει να το βρεις.

Το μονο που ΔΕΝ πρεπει να ψαχνεις ειναι οι drivers.

Το atikmpag error παρουσιαζεται οταν παρελθει ο χρονος που εχει οριστει να πραγματοποιηθει συγκεκριμενη εργασια απο συγκεκριμενο προγραμμα με συγκεκριμενη "βοηθεια" απο την GPU.

Τα timeout limits των οδηγων εχουν αυξηθει παρα πολυ τελευταια ακριβως για αυτον το λογο, ψαξε τις εφαρμογες σου, οχι τις απεγκαταστασεις.

TIP.

Μην χρησιμοποιειτε το driver sweeper,,

α) αν δεν γνωριζετε τι πρεπει να του πειτε να αφησει.

β) αν θελετε να αφαιρεθουν πραγματικα βλαβερα υπολειματα.

γ) αν χρειαζεστε επιδοσεις απο τους οδηγους σας.

Link to comment
Share on other sites

μετα απο πολλες προσπαθειες, και ενω συνεχυζει να πεταει μπλε οθονες, σημερα το πρωι αρχισε να μου πεταει ερρορ και οταν πηγα να ανοιξω παιχνιδι, ειπα να δοκομασω να κανω update to directx μιπως ειναι απο κει,οταν πατησα μεσα απο φακελο του παιχνιδιου να το κανω μου εβγαλε fail και μου εγραψε οτι το directx or direct3dx is corrupted or unreadable το οποιο βρισκεται στο c:/windows/microsoft.net/directx. Τι κανουμε σε αυτη την περιπτωση???

Link to comment
Share on other sites

Πριν κανά 2μηνο είχα θίξει ένα παρόμοιο θέμα εδώ http://www.thelab.gr/kartes-grafikon/display-driver-amdkmdap-stopped-responding-has-successfully-99073.html . Παρόλα τα όσα ειπώθηκαν λύση δεν βρέθηκε. Σήμερα κιόλας όμως έπεσε στα χέρια μου μία παλιά 8600 και την δοκίμασα στο setup μου. Με την nvidia λοιπόν δεν είχα ούτε ένα driver crash (και έπαιξα αρκετές ώρες για να είμαι σίγουρος). Ίσως λοιπόν το πρόβλημα μου να είναι θέμα hardware.

Θα πάω αύριο στο πλαίσιο να τους την δώσω για αλλαγή. Ίδωμεν

ps1. Για να προλάβω τον φίλο atiman θα ξαναπώ ότι δοκίμασα με οποιονδήποτε τρόπο υπάρχει να κάνω clean τους drivers με πρώτο και καλύτερο το format! Επίσης δοκίμασα catalysts από τις σειρές 9, 10 και βέβαια όλους της 11 έχοντας το ίδιο αποτέλεσμα. Ακόμα να πω πως μετά τα format δεν περνούσα κανένα application εκτός από τους drivers της 5870 και 2-3 παιχνίδια για να δοκιμάσω. Οπότε δεν παίζει να υπάρχει conflict με κάποιο background application.

ps2. Αν τελικά μου την αλλάξουν θα πάρω πίστωση 290 euros από πλαίσιο. Ποια κάρτα προτείνετε να πάρω;;

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω τι αλλο να κανω πραγματικα.... σε windows μετα απο φορματ και με μονο το παιχνιδι, στοκ ολα,μεμτεστ χωρις λαθος και συνεχιζει να πεταει το 116.... οποτε αρχισε να τα φτυνει η καρτα?

Link to comment
Share on other sites

Άμα είσαι μέσα στην εγγύηση, πηγαινέ την για αντικατάσταση. Εμένα σήμερα μου αντικατέστησαν την 5870 στο πλαίσιο, τον είχε πιει τελικά, δεν ήταν θέμα drivers.

καλα θα ηταν, αλλα ελα ομως που εγω εχω δοκιμασει και μια nvidia και κανει τα ιδια κολπα....οποτε δεν ειναι η καρτα, σου λεω απελπισια το θεμα...:hang3:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.