Jump to content



Recommended Posts

Κανοντας μια μικρη ερευνα, ειδα πως παιζουν εκατονταδες μοντελα πολυμηχανηματων, οποτε ακρη δεν βγηκε.

Χρηση: Συχνη εκτυπωση (3ς-4ς φορες την εβδομαδα) απο μια σελιδα Α4 μαυρη και 1 φορα ανα 2 εβδομαδες περιπου μικρες εργασιες (max 10 σελιδων εγχρωμων).

Λοιπον:

α) Δυο (μαυρο+εγχρωμο) μελανια ή τεσσερα για τη δικια μου περιπτωση?

β) Κοστος/ποιοτητα αναλωσιμων? Υπαρχει καποια εταιρια που να υπερτερει? Το refill συμφερει?

Θα παιξουν και συχνα σκαναρισματα οποτε γι'αυτο παω σε πολυμηχανημα. Δεν με νοιαζουν εγχρωμες οθονες, WiFi, εκτυπωση φωτο/cd, card reader κλπ. Με νοιαζει ομως η ποιοτητα εκτυπωσης/σκαναρισματος.

Τιμη, μεχρι 70€. Για πειτε...

Link to comment
Share on other sites

1)Ό,τι βρεις φθηνότερο. Οι θεωρίες περί καλύτερης εκμετάλλευσης των έγχρωμων μελανιών στην περίπτωση των 4 ή 6+ μελανοδοχείων μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις ισχύουν.

2)Εννοείται και ΜΟΝΟ refill. Αν πρόκειται να τυπώσεις λίτρα σε έναν εκτυπωτή, η αναγόμωση θα σου γλιτώσει τρελό χρήμα. Οι εταιρείες δεν είναι χαζές. Μόνο αν πας σε lexmark μπορεί να έχεις λίγο χαμηλότερο γενικό κόστος αλλά δεν ξέρω τι έχει κάνει αυτή η εταιρεία με την ποιότητά της. Μπορεί και να είναι αστέρι...

Κοίτα και μτχ, ειδικά αν πετύχεις πολυμηχάνημα που ο εκτυπωτής του να δέχεται μελανοδοχεία με τις κεφαλές ενσωματωμένες σε αυτά. Από τη στιγμή που αλλάζεις κεφαλή τόσο άνετα , μια ζωή θα περάσεις με αυτό το πολυμηχάνημα (δεν ξέρω αν υπάρχει όμως ή αν θα το βρεις μτχ)

Η βαρύτητα εργασιών που περιγράφεις χρειάζεται εκτυπωτή των 30 ευρώ.

Πάρε το χειρότερο πολυμηχάνημα (όλα έχουν πολύ καλό σαρωτή πια)

αρκεί να το ψάξεις λίγο με τα μελάνια. Κάποιοι εκτυπωτές έχουν τσιπάκια πραγματικά άσπαστα:wall::wall::wall::wall:

Link to comment
Share on other sites

Thanks και στους δυο.

Σε πολυ φθηνο (εχω βρει και με 25€ πχ) printer δεν θελω να παω, γιατι ψαχνω οσο καλυτερη ποιοτητα εκτυπωσης για τα λεφτα που διαθετω. Βεβαια δεν ξερω τι διαφορες μπορει να εχει ενα printer των 30€ και ενα των 60€, αλλα φανταζομαι πως θα υπαρχουν.

Οσο για το μελανι εκανα μια μικρη ερευνα και απ'οτι φαινεται στο ebay υπαρχουν παρα πολυ καλες προσφορες, καμια σχεση σε τιμες με τα εδω καταστηματα παντως (μιλαω για ετοιμα cartriges και οχι για refill, εκει δεν ξερω τι παιζει με τιμες).

Την εταιρια που αναφερεις SirDiman δεν τη βρηκα και εννοω να εχει το μοντελο των μελανιων που θα παιρνει ο εκτυπωτης (BTW μαλλον θα χτυπησω αυτον ο οποιος φαινεται πως θα με βολεψει και ως προς το μεγεθος).

Link to comment
Share on other sites

Τουλάστιχον στους έπσον που μπορώ να σου πω υπεύθυνα, αγόρασα κάποτε λόγω οικονομικής στενότητας τον C46. Πραγματικά το φθηνότερο μοντέλο (36 ευρώ νομίζω).

Τα αυθεντικά του μελάνια δεν τα χρησιμοποίησα ποτέ.

Του έπινα το αίμα. Μελάνια γέμιζα μόνος μου οπότε μου ερχόταν φθηνό.

Ε, το πόσες φωτογραφίες σε Α4 τύπωσα σε ΤΕΛΕΙΑ ποιότητα (όση και ο πολύ ακριβότερος R300 έδινε!) δε θα το πίστευες.

Είχα λοιπόν αγοράσει ένα πολύ οικονομικό εκτυπωτή, που τύπωνε ΤΕΛΕΙΑ.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Αν βέβαια εξαιρέσεις ότι μία Α4 φωτογραφική εκτύπωση του έπαιρνε 15-18 λεπτά!!!!!!!!!!!!!!!!

Και ότι ακουγόταν δύο διαμερίσματα μακριά!@:wall::wall::wall::wall::wall:

Επειδή έχω βγει καιρό εκτός επικαιρότητας. Έλεγξε καλά αν ο εκτυπωτής σου μπορεί να δεχθεί αναγομωμένα μελάνια!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ηρθε η ωρα για νεα μελανια...

Βρηκα αυτα (οχι και με τρελο ψαξιμο να πω την αληθεια)

Top Seller, τρελη τιμη για το μεγαλο πακετο (σε σχεση με Ελλαδα). What's the catch here? Νερομπογιες?

ΥΓ: Τα πρωτα cartridges ξαναγεμιζουν? Αυτα που δινω στο link?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.