Jump to content



Ηχεία 5.1 με DTS/Dolby και wireless τα πίσω


Recommended Posts

Θέλει να αγοράσει ένας φίλος ηχεία για home cinema. Οι απαιτήσεις είναι:

Είσοδος από οπτική ίνα

Αποκωδικοποίηση DTS/Dolby Digital

Ασύρματα πίσω ηχεία

Κόστος μέχρι 350€, το πολύ 400€ αν υπάρχει κάτι εξαιρετικό.

Αγορά καλό θα ήταν να γίνει από Ελλάδα, αλλά παίζει και εξωτερικό (ΕΕ), ειδικά Amazon.co.uk.

Η χρήση είναι προφανώς ταινίες, αλλά και μουσική για κάποιο party/event, όχι τόσο για άκουσμα.

Link to comment
Share on other sites

2 λύσεις πιστεύω πως υπάρχουν:

α) πάει για τον φθηνότερο ενισχυτή που μπορεί να βρει, τα entry μοντέλα Onkyo/Yamaha/Sony/Pioneer κλπ και ψάχνει να βρει σετ ηχείων με ασύρματα surround. Υπάρχουν και gadgetάκια που μετατρέπουν τα πίσω ηχεία σε ασύρματα(Wireless Rear Speaker Kit) αλλά ανεβαίνει το κόστος έτσι.

β) πάει σε λύση όλα σε ένα. Αυτές οι λύσεις συνήθως περιέχουν και player(dvd/blu-ray) με μέτρια απόδοση/ποιότητα(πχ samsung HT-C7530W).

Ταινίες/μουσική πως θα βλέπει/ακούει ο φίλος σου; έχει κάποιον media player και θα παίζει 720p/1080p έργα; Την οπτική ίνα γιατί την θέλει; δεν του κάνει το hdmi;

Τα surround wireless συνήθως θέλουν πρίζα κοντά τους μιας και δεν συνδέονται πάνω στον ενισχυτή(είναι αυτό-ενισχυόμενα), να το έχει αυτό υπόψιν ο φίλος σου.

Έγινε επεξεργασία από RootX
Link to comment
Share on other sites

Έχει ρεύμα στα πίσω, δεν έχει πρόβλημα με αυτό.

Όσον αφορά στη λύση, εγώ θα προτιμούσα όλα σε ένα, τύπου Logitech Z906, αλλά τα συγκεκριμένα είναι ενσύρματα. Κοίταξα λύση σε Creative που έχω εγώ παλαιότερό της μοντέλο σε ασύρματο, αλλά πλέον δεν έχει κάτι αντίστοιχο.

Ο κουμπάρος μου έχει ένα σετάκι της Sony, χωρίς player, αλλά τα έχει πάρει εδώ και χρόνια και δεν υπάρχουν πλέον. Ο player που έχει, είναι της LG, που τον πήρε πακέτο με την τηλεόραση σε προσφορά. Έχει έξοδο hdmi, αλλά τι διαφορά έχει αυτό από την οπτική; Πάλι δεν πρέπει ο ενισχυτής να μπορεί να κάνει αποκωδικοποίηση; Χώρια που έχει μία έξοδο, που φαντάζομαι θα πρέπει να πάει στην τηλεόραση. Δεν έχει δεύτερη για ήχο.

Link to comment
Share on other sites

Από το HDMI περνάει εικόνα και ήχος, το "σωστό" setup από την στιγμή που υπάρχει AV ενισχυτής, είναι να συνδεθεί ο player με τον ενισχυτή μέσω HDMΙ(πλέον όλοι έχουν περισσότερη από μία) και ο ενισχυτής μέσω HDMI στην τηλεόραση.

Οι ενισχυτές πλέον αποτελούν το κεντρικό εξάρτημα σε ότι αφορά εικόνα/ήχο.

Αυτά εάν θέλει να φτιάξει ένα σύστημα με σχετική ποιότητα ήχου, εάν τα επί μέρους εξαρτήματα ξεπερνούν το budget τότε αναγκαστικά πάει σε λύση όλα σε ένα ή τύπου logitech/creative.

Link to comment
Share on other sites

Όλα σε ένα:

1. Buy HTS4561/12 3D HOME CINEMA SYSTEM at the cheapest price, best deals, online shop - Ireland

(εάν καταλαβαίνω σωστά έχει player με ενσωματωμένο ενισχυτή, 5.1 ηχεία με καλώδιο, αλλά δίνει wifi receiver για τα πίσω).

2. Philips - Immersive Sound 5.1 - Ήχος και εικόνα - Ήχος home cinema

Δεν λέει τιμές όμως.

3. LG LHB976 Home Theater - 3D-Capable Blu-ray Disc αλλά δεν πρέπει να έχει έρθει Ευρώπη ακόμα. Θα μου πεις τι στο δείχνω, ε, για να καταλάβεις ότι δεν έχεις πολλές επιλογές :p

4. LG 5.1ch Smart 3D Blu-ray Home Theater - HX976TZW, Smart 3D, Wireless, Blu-ray, HD Sound | LG Electronics Greece υπάρχει Ελλάδα αλλά ξεφεύγει από το budget(~ +300).

5. H Samsung, στα ευρωπαϊκά της sites δεν είδα να έχει μοντέλα(όπως αυτό που έδωσα παραπάνω, στο us site).

Τώρα, οι entry level amps κοστίζουν 230-250, σετ ηχείων στα 200 ευρώ(και ασύρματα πίσω) δεν κατάφερα να βρω.

Έγινε επεξεργασία από RootX
Link to comment
Share on other sites

350-400€ που να έχει ασύρματα πίσω ηχεία και να είναι και εξαιρετικό είναι απλά NO GO...

Να πάει ο φίλος σου σε ηλεκτρομάγαζα όπου θα βρεί πολλλλλλλές προσφορές σε all-in-one αλλά να ξέρεις ότι δεν είναι και το καλύτερο.

Τρελή δύναμη και ποιότητα (ανάλογα πάντα) θα έχει μόνο με έναν οποιονδήποτε a/v ενισχυτή και χωριστά ηχεία...

Αυτό το setup του δίνει την δυνατότητα να το χρίσει σιγά σιγά, δηλαδή να πάρει τώρα έναν ενισχυτή+ 2 ηχεία.

Αργότερα πέρνει 2 μεγαλύτερα ηχεία, άρα τα 2 πρώτα πάνω πίσω και σε τρίτο χρόνο πέρνει κεντρικό και sub.

Οι επιλογές εδώ είναι σχεδόν απεριόριστες.

Επίσης, ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ είναι ο χώρος που έχει ο φίλος σου.

Αν μιλάμε για πολυκατοικία τότε οι all in one ίσως είναι καλύτερες από άποψη έντασης, να μην ακούει και όλη η υπόλοιπη πολυκατοικία μαζί του...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις σε ήχο. Δεν ψάχνει για κάτι εξαιρετικό. Για αυτό είπα ότι αν τα Ζ906 είχαν ασύρματα τα πίσω θα ήταν άριστη επιλογή.

Όσον αφορά την πολυκατοικία, δεν έχει θέμα. Είναι 3όροφο, αλλά οι άλλοι δύο είναι πεθερός και κουνιάδος ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι πολύ καλές περιπτώσεις που αναβαθμίζονται πανεύκολα:

Pioneer HTP-2500 | Skroutz.gr

Yamaha AV-3117 | Skroutz.gr

Και είναι και σχετικά κοντά στο budget του.

(τα ασύρματα πίσω ηχεί είναι ένα θέμα όμως που θέλει ψάξιμο)

Επίσης, (άλλο) σημαντικό.

Τα set all-in-one έχουν συνήθως περίεργους proprietary connectors και δεν μπορείς να συνδέσεις εύκολα άλλα ηχεία επάνω παρά μόνο με πατέντα.

Έγινε επεξεργασία από dpolal
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Είμαι σε αναζήτηση 5.1 για καθιστικό. Θέλω κολονάτα ηχεία μπροστά και ασύρματα τα πίσω.

Υπάρχουν σαν set για να παώ σε λύση με ενισχυτή ή να πάω σε ολοκληρωμένο home cinema με bluray player(το οποίο player μου είναι άχρηστο).

 

 

Έγινε επεξεργασία από honda22
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.