Jump to content



Κοστολόγηση - Βοήθεια


giorgos94

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του forum..

Σκέφτομαι για μια αναβάθμιση να ανέβω λίγο οσον αφορά τον υπολογιστή που εχω.

Θα ήθελα να γράψω τα περιεχόμενα του υπολογιστή μου και κάποιος γνώστης να μου πει αν γίνεται

κατα πόσο εύκολα θα μπορούσε να πουληθεί το συγκεκριμένο μηχάνημα και με τι τιμή στο περίπου.

Motherboard: Gigabyte P35-DS3L

PCU: Intel E8400 @ 3.00GHz (OC'd sta 3.30) stock cooling

Graphics: Nvidia GeForce 9800GT stock cooling

Ram: Kingston KHX6400D2K2/4G (2*2GB) (OC'd sta 4-4-4-12 timings)

Hard Disc: Western Digital 500GB

PSU: Coolermaster M520 520Watt

Case: Δεν θυμάμαι αλλα σε περίπτωση που χρειαστεί τραβάω φωτογραφία.

Οθόνη: SyncMaster™ 940N 19" LCD monitor

Υπενθυμίζω πως γράφοντας τα περιεχόμενα του υπολογιστή μου δεν σημαίνει πως τον πουλάω. Χρειάζομαι απλά να μάθω τι μπορώ να κάνω με αυτό το μηχάνημα. Σε περίπτωση που ποστάρω σε λάθος category, ζητώ συγνώμη.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον. Αν το δωσεις ολοκληρο οπως ειναι θα δυσκολευτεις πολυ. Αν το σπασεις και πουλας κοματι κοματι ειναι αρκετα πιο ευκολο. Δεν ξερω τι συστημα θες να φτιαξεις, (αν θες πες) αλλα σε περιπτωση που το πουλησεις κομματιαστα, μπορεις να κρατησεις (αν θελεις) μερικα parts οπως case, σκληρο, και τροφοδοτικο (ενδεχομενως, και μονο αν θα μπορει να καλυψει τις αναγκες του επομενου συστηματος).

Ενδεικτικα θα αναφερω τιμες στις οποιες θεωρω οτι μπορουν να πουληθουν τα παραπανω parts ευκολα:

Μητρικη:40€

CPU:70€

GPU:40€

Ram:30€

PSU:40€

Για την οθονη δεν ξερω να σου πω τιμη. Και τελος δεν θα πεσω στην παγιδα να πω τιμη για τον σκληρο. Το θεμα εχει εξαντληθεί σε διπλανο topic.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία σε ευχαριστώ για τις παραπάνω πληροφορίες.

Εμ, το PC που θα ήθελα να πάρω, για την ακρίβεια να συνθέσω, θα τίνει προς gaming PC.

Και αν θες ενα παράδειγμα που εχω βάλει στο μάτι είναι το εξής.

Turbo-X Cerberus G3400 - Έτοιμοι υπολογιστές - plaisio.gr

Αν και πιστεύω πως το συγκεκριμένο χάνει λίγο γιατι εχει 4GB RAM και σχετικά μικρό τροφοδοτικό κατα την γνώμη μου.

Δυστυχώς έχω μείνει λίγο πίσω σε αυτά μιας και την τελευταία φορά που ασχολήθηκα ήταν οταν έφτιαξα το PC που εχω τώρα όπως μπορείς να δείς και στα post μου.

Οποιαδήποτε συμβουλή θα ήταν ευπρόσδεκτη :)

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι αξίζει τα λεφτά της η συγκεκριμένη σύνθεση... Απλά το εχω απορεία, τέτοια κάρτα γραφικών, τόσο δυνατή, χρειάζεται τόσο πολύ στις μέρες μας;

Και παρεπιπτόντως αν αυτή η σύνθεση θεωρείται low budget, τότε κάποιος που διαθέτει 1500+ ευρώ τι μηχάνημα βγάζει;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Η συνθεση που σε προτεινε ο the one

δεν ειναι low budget

και θεωρειται μια high end συνθεση

καθως ολα τα σημεια ειναι δυνατα και μπορεις να κανεις τα παντα ανετα και γρηγορα

ητε ειναι βαρια παιχνιδια, ητε audocad ητε οτιδηποτε ;)

Oσο εαν δωσεις παραπανω λεφτα οπως λες

τοτε πρακτικα δεν θα κανει κατι παραπανω αυτος που θα δωσει τοσα λεφτα

απλα σηνηθως τοσα λεφτα δινουν αυτοι που ασχολουνται και με benchmarks κυριως οπου οσο πιο καλα εξαρτηματα εχεις τοσο καλυτερα σκορς

αλλα στην καθημετινοτητα θα εχετε την ιδια δυναμη με το pc που προτεινε ο the one

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.