Jump to content



Asus P7H55-M SI Overclock OFF?


giorgos94

Recommended Posts

Καλησπέρα...

Προσπαθώντας να μάθω το καινούργιο μου PC, ανακάλυψα οτι οποιεσδήποτε ρυθμίσεις που αφορούν FBS, Clock, Multipliers κλπ είναι "γκρί" στο Bios της μητρικής με αποτέλεσμα να μην μπορώ να πειράξω τίποτα. Το PC αγοράστηκε έτοιμο απο πλαίσιο, Turbo-X.

Γνωρίζει κανείς κάτι;

Να προσθέσω οτι εχω επεξεργαστή i3 530 με μητρική Asus P7H55-M SI.

Παρεπιπτόντως δεν υπάρχει καμία ρύθμιση που να μου ανοίγει της συγκεκριμένες ρυθμίσεις όπως είχε η παλιά μου μητρική πχ. (CPU Clock Frequency - Enable/Disable) κλπ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

*Edit: Ούτε τα RPM απο τα FAN δεν μπορώ να ρυθμίσω. Μου δίνει δυο επιλογές. Ignored και τα RPM που εχουν ρυθμιστεύ αυτόματα. ΠΧ 850 RPM.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

Προσπαθώντας να μάθω το καινούργιο μου PC, ανακάλυψα οτι οποιεσδήποτε ρυθμίσεις που αφορούν FBS, Clock, Multipliers κλπ είναι "γκρί" στο Bios της μητρικής με αποτέλεσμα να μην μπορώ να πειράξω τίποτα. Το PC αγοράστηκε έτοιμο απο πλαίσιο, Turbo-X.

Γνωρίζει κανείς κάτι;

Να προσθέσω οτι εχω επεξεργαστή i3 530 με μητρική Asus P7H55-M SI.

Παρεπιπτόντως δεν υπάρχει καμία ρύθμιση που να μου ανοίγει της συγκεκριμένες ρυθμίσεις όπως είχε η παλιά μου μητρική πχ. (CPU Clock Frequency - Enable/Disable) κλπ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

*Edit: Ούτε τα RPM απο τα FAN δεν μπορώ να ρυθμίσω. Μου δίνει δυο επιλογές. Ignored και τα RPM που εχουν ρυθμιστεύ αυτόματα. ΠΧ 850 RPM.

Ποια έκδοση του BIOS έχεις ?

ASUSTeK Computer Inc. -Support- Drivers and Download P7H55-M SI

Link to comment
Share on other sites

Την 0402 φίλε μου... Αν κάνω update (αν γίνεται γιατι πολύ φοβάμαι οτι ακόμα και αυτό κλειδωμένο θα είναι), υπάρχει περίπτωση να μπορώ να πειράξω μετά απο αυτό τα clocks κλπ;

Παρεπιπτόντως μόλις έκανα update στην τελευταία έκδοση αλλά δυστυχώς τίποτα.

Σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.