Jump to content



Νέο PC για καφετερια - bar!


Fonias A.E1416003211

Recommended Posts

Καλησπέρα και χρονια πολλα σ' όσους και όσες γιορτάζουν σήμερα,

Όπως φαινεται στον τίτλο ένα φιλαράκι μου ενδιαφερεται ν' αλλάξει το pc που εχει στην καφετερια του (dell 03-04 compact σαν αυτα που ειχαν σε τραπεζες p4 2,4 2gb ram κτλ) με ενα νέο γιατι του κολλαει απιστευτα και σηκωνει και θερμοκρασιες εννιοτε διοτι δουλευει απο τις 10 το πρωι μεχρι 5-6 τα ξημερωματα καθε μερα!

Απαιτησεις δεν εχει ιδιαιτερες, το μονο που κανει ειναι να παιζει foobar2000 με καμια 10αρα λιστες ή web radio + firefox με 5-6 tab ολα με flash content(παιχνιδια οπως ikariam, grepolis κτλ) + teamviewer, και ορισμενες φορες virtualdj ή traktor. Το θεμα ειναι οτι λογω χωρου θελει ειτε desktop κουτι ή καποιο mini με φιλτρα στις εισοδους-εξοδους αερα λογω καπνου, και μια καλουτσικη 2καναλη καρτα ηχου με ρυθμισεις equilizer για τον ενισχυτη του.

Σκεφτομουν για AMD πλευρα με Fusion επεξεργαστη ή καποιον X2, με 4gb ram ddr3, corsair builder 500w psu και asus xonar dx Low profile pci-e, μαζι με ενα φτηνο ssd (αλλιως καθολου και ξηλωνω τον hdd του dell)

Εννοειται οτι δεν θελει να δωσει ενα σκασμο € (οικ κριση βλεπετε) και θελει απλα ενα μηχανημα να κανει τη δουλεια του χωρις να τον ταλαιπωρει με κολληματα και θερμοκρασιες!

Εχετε κατι να προτεινεται σε λογικη τιμη?

Σας ευχαριστω ολους!

Link to comment
Share on other sites

εγινε σταδιακα αργος; μηπως εχει κατι που τρωει πορους; σε κατασταση ηρεμιας ειναι μηδενικη η χρηση επεξεργαστη; οι ωρες λειτουργιας δεν λειτουργουν αθροιστικα, φυσηξε ποτε την ψυκτρα του;

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=130]DarkSaga[/MENTION]: Τον ανοιξα και τον καθαρισα (δεν ειχε και παρα πολλα πραγματα απο σκονη για να πεις οτι τον ζοριζει) ετρεξα everest αλλα δεν εχει sensors για τον επεξεργαστη παρα μονο για τους σκληρους, η μονη "βαρια" εφαρμογη που τρεχει ειναι ο firefox (με την τελευταια ενημερωση) με 3-4 tabs. Του εχω απενεργοποιησει services και τρεχει τα απαραιτητα και παλι ορισμενες φορες οταν παιζει webradio και παει ν ανοιξει το foobar του κολλαει. To foobar εχει μεν καμια 10αρα λιστες συνεχως αλλα τρωει μονο 30-40mb ram με ελαχιστο cpu utilisation.

Το μηχανημα το καθαριζω ανα 1μιση μηνα περιππου και δεν μπορω να πω οτι εχει πραμα μεσα (παρα μονο το καλοκαιρι που επαιρνε και σκονες απο το δρομο γιατι ηταν ολη τη μερα ανοιχτο το μαγαζι)

[MENTION=4311]dante[/MENTION]: Λαπτοπ ειχε ενα παλιο πριν απο καναδυο χρονια αλλα δεν τον βολευε καθολου λογω ελλειψης usb (θελει 2 εξ. σκληρους, ποντικι, wifi με antenna, και εξ καρτας ηχου). Ειχε προβληματα με τον ηχο και γενικοτερα δεν ηταν και ιδιαιτερα ευχρηστο. Βεβαια ηταν παλιο λαπτοπ αλλα οπως και να εχει οταν το αλλαξε δουλευε πιο ανετα.

Ξεχασα ν αναφερω πως το λειτουργικο που δουλευει ειναι win 7 x32.

Link to comment
Share on other sites

Aν παλιοτερα δεν ειχε προβλημα να παιζει ολα αυτα και το κυριοτερο 5-6 tabs με flash παιχνιδια με τον P4@2.4 (και μονοπυρηνο να θυμησω) ..τοτε ξεκινα απο ενα ssd .

Αν δεις οτι δε τραβαει -που για μενα οπως το κοβω οP4 την κανει την δουλεια) τοτε Κουτι τροφοδοτικο εχεις...(αυτα του dell) ...παρε και "κατι" σε matx και χωστα μεσα...μαζι με τον ssd που θα εχεις απο πριν.

px

Intel Core i3-2120 | Skroutz.gr

Gigabyte GA-Z68M-D2H | Skroutz.gr

και μνημες ..

Aυτα για να κινηθεις οικονομικα..(οκ βγαινει και πιο κατω)..αν θες δωσε 100Ε εξτρα(παιζει να λεω και λιγα ..αλλα οκ) για κουτι και τροφοδοτικο

Link to comment
Share on other sites

Thanks NTG, το προβλημα μου ειναι με το τροφοδοτικο απο το dell θα ειναι οκ για τα καινουργια πραγματα? Δεν εχω προσεξει τι φοραει... Με την asus xonar θα τον καλυψει για το θεμα του ηχου?

Link to comment
Share on other sites

τα παλιά μηχανήματα θέλουν περισσότερη ενέργεια οπότε όλα τα παλιά τροφοδοτικά σηκώνουν τα καινούρια εκτός αν βάλεις μεγάλη κάρτα γραφικών που στην περίπτωσή σου δεν ισχύει κάτι τέτοιο

Link to comment
Share on other sites

Εχθες εστησα ενα pc για htpc με εναν athlon II 250 και μια gigabyte 880gm-ud2h και πραγματικα πεταει. ( δεν του το ειχα :p )

Οποτε θα σου προτεινα να παρεις την παραπανω μητρικη ( που ειναι και μικρη ) με εναν AMD Athlon II X4 631 που εχει +2 cores.

Καρτα γραφικων δεν χρειαζεσαι γιατι εχει onboard, καρτα ηχου παλι δεν νομιζω να χρειαστεις γιατι συνδεεις με οπτικη.

Οποτε παιρνεις ενα κουτακι ( Η παιρνεις το κουτι απο το παλιο ) , ενα σκληρο για να μην σερνεται με τον παλιο , πετας επανω και το τροφοδοτικο του παλιου και εισαι μια χαρα! :T:

α! ξεχασα.. μνημες του κιλου 4gb με 20 ευρω και καθαρισες

Σουμα τωρα: 69 ευρω μητρικη απο Π

Επεξεργαστης απο 71

σκληρος: ??

Μνημες 20

= 160 ευρω + οσα βαλεις για σκληρο

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.

Τελικα παραγγειλα AMD a6-3500 3core 2.1GHz + Gigabyte A75M-S2V συνολο 150€ με φπα. Μνημες εχω στο ντουλαπι κατι Supertalent ProjectX 1600 2x1GB 7-7-7-18 και τροφοδοτικο corsair builder 500W. Δισκο για δοκιμη θα βαλω ενα WD blue 500GB ή ενα mtron ssd 32gb για δοκιμες και ισως αργοτερα παραγγειλω ενα Agility 3 60GB. Θα το δοκιμασω αν τον βολευει για το μαγαζι, αλλιως το κραταω εγω για μινι-Fileserver/htpc!

[MENTION=9563]ProPitsiriko$[/MENTION] η μητρικη που μου υποδειξες ειναι ΑΜ3 ενω ο 631 ειναι FM1. Ισως να μπερδευτικες με τον 640. Καλη λυση κ αυτη παντως γιατι εχεις αρκετα αναβαθμισιμη πλατφορμα με τον ΑΜ3.

Τεταρτη μου ειπαν οτι θα τα εχω (επαρχια....) οποτε θα κανω τα τσεκαρισματα μου και θα σας πω εντυπωσεις.

Και παλι σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις! :dance3:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.

Τελικα παραγγειλα AMD a6-3500 3core 2.1GHz + Gigabyte A75M-S2V συνολο 150€ με φπα. Μνημες εχω στο ντουλαπι κατι Supertalent ProjectX 1600 2x1GB 7-7-7-18 και τροφοδοτικο corsair builder 500W. Δισκο για δοκιμη θα βαλω ενα WD blue 500GB ή ενα mtron ssd 32gb για δοκιμες και ισως αργοτερα παραγγειλω ενα Agility 3 60GB. Θα το δοκιμασω αν τον βολευει για το μαγαζι, αλλιως το κραταω εγω για μινι-Fileserver/htpc!

[MENTION=9563]ProPitsiriko$[/MENTION] η μητρικη που μου υποδειξες ειναι ΑΜ3 ενω ο 631 ειναι FM1. Ισως να μπερδευτικες με τον 640. Καλη λυση κ αυτη παντως γιατι εχεις αρκετα αναβαθμισιμη πλατφορμα με τον ΑΜ3.

Τεταρτη μου ειπαν οτι θα τα εχω (επαρχια....) οποτε θα κανω τα τσεκαρισματα μου και θα σας πω εντυπωσεις.

Και παλι σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις! :dance3:

Οντως..υπεθεσα οτι ειναι μικρο αδερφακι του 640! :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.