Jump to content



Αλλαγή MOBO για OC


giorgos94

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Όπως μπορείτε να δείτε και απο τα προηγούμενα post μου εχω πάρει ενα σχετικά παλιο μηχάνημα απο εναν φίλο εδω και κανα μήνα. Υπάρχει δυστυχως ενα πρόβλημα και αυτό ειναι πως οτιδήποτε εχει σχέση με overclock features στο bios είναι απενεργοποιημένα. Βασικά, ούτε καν απενεργοποιημένα, απλά δεν υπάρχει τίποτα. Έψαξα και είδα οτι η συγκεκριμένη mobo ειναι SI δηλαδή είνια φτιαγμένες με σκοπό ούτως η άλλως να μην μπορείς να πειράξεις τίποτα.

Έχοντας σκοπό να αναβαθμίσω λίγο το PC μου, αποφάσησα να πάρω μια καινούργια GPU, για την ακρίβεια την Sapphire HD 6850 απο πλαίσιο και μια καινούργια μητρική, την INTEL BOXDH55TC απο eshop:

INTEL BOXDH55TC RETAIL - - E-SHOP.GR

Ιδού η ερώτηση λοιπόν.. Θέλω να μου πείτε αν γίνεται με σιγουριά, αν υποστηρίζει overclocking αυτή η μητρική. Δεν πρόκειται να ανεβάσω τρελά multiplier κλπ, ενα μικρό πείραγμα θέλω να κάνω (πρόκειται να πάρω και new cooler).

Το σύστημα με το ''μελλοντικό upgrade" θα είναι το εξής:

CPU: i3 530 @ 2.93GHz

RAM: 4 * 2GB(8gb σύνολο) -> Corsair CMV4GX3M2A1333C9

GPU: Sapphire HD 6850

Motherboard: INTEL BOXDH55TC

Δεν χρειάζομαι συμβουλές για διαφορετική κάρτα γραφικών κλπ, μόνο αν εχετε να μου προτεινεται κάτι για mobo στα λευτά που παίζει και η DH55TC η απλά αν υποστηρίζει ενα βασικό overclock η παραπάνω μητρική.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την συμβουλή σου..

Τι θα έλεγες για την συγκεκριμένη motherboard:

MSI H55-GD65 Βρείτε MSI H55-GD65 in OVP mit Blende und Zubeh

Παρεπιπτόντως, η δική μου μητρική δεν υποστιρίζει καθόλου overclocking.

Είναι μοντέλο P7H55-M SI

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Όσο και να σου φαίνεται παράξενο,οι intel μητρικές δεν είναι και ότι καλύτερο στο overclocking να ξέρεις.Οπότε προσπάθησε να τις αποφύγεις.

Πολύ καλή λύση στα λεφτά σου είναι και αυτή που σου πρότεινε ο [MENTION=20934]The One[/MENTION] πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.