Jump to content



Server Asus barebone AP1700-S5


malwnakos

Recommended Posts

Δεν θέλω να αποτρέψω κανέναν να ενδιαφερθεί για το μηχάνημα, αλλά έκανα ένα υπολογισμό για συμπληρωθεί ο σέρβερ και να είναι έτοιμος να λειτουργήσει και μου έφυγε η ούγια από το κόστος για 2 CPU, 6 Χ 1 GB μνήμες και 4 δίσκους RAS!!!

Ο φθηνότερος επεξεργαστής με 1 MB cache κοστίζει 170 Ευρά

Οι μνήμες στο 1 GB κάνουν επεικώς 100 Ευρά έκαστη

Δεν λέω για δίσκους SCSI RAS... θα πάθαινα εγκεφαλικό αν έβλεπα τιμές....

Αυτό που θέλω να πω εντέλει είναι, ότι ναι μεν είναι ένα αξιόλογο μηχάνημα (αν κι ελαφρώς παλιάς γενιάς), αλλά αξίζει να το πάρει κανείς ΜΟΝΟ αν σκοπεύει να επενδύσει σ' αυτό σαν επαγγελματικό εργαλείο κι όχι απλά να το χρησημοποιήσει ως workstation!!!

Eγώ σκεπτόμουν να το παρω επειδή έχω ένα Web Radio σαν file server ή streaming server... Αλλά δεν έχω ακόμη φτάσει στο επίπεδο να έχω έσοδα για να αποσβέσω το κόστος του!!!

Ελπίζω να εκληφθεί ως καλλοπροαίρετο το σχόλιό μου κι όχι ως αποτρεπτικό!!! :)

Link to comment
Share on other sites

δεκτο φιλε μου αλλα αν δεις λιγο τιμες απο used on ebay μπορει κ να αλλαξεις γνωμη....φιλικα παντα:dance3:

Συμφωνώ απολύτως με τα γραφόμενα σου!!!

Να σου πω την αλήθεια μου, αν δεν είχα στριμωχρεί τόσο άγρια με τα οικονοικά μου αυτήν την περίοδο,

1) θα χτύπαγα την 27"άρα που δίνεις σε άλλο thread και

2) θα τον έπαιρνα χωρίς πολλή σκέψη γιατί έτσι κι αλλιώς έχω στο μυαλό μου να στήσω ένα σερρβερ που χρειάζομαι για ένα web ραδιόφωνο που έχω!!!

Αν υπάρχει και βρεθεί πάντως τρόπος για την 27άρα, να την κρατήσεις για λίγο διάστημα (αν δεν βιάζεσαι να την δώσεις κι αν βρούμε και μία πιο βολική τιμούλα) την παίρνω καπαρώνοντάς την με μία μικρή προκαταβολή (εκτός τόπικ αυτό, αλλά καθώς προσπάθησα να σου στείλω pm κάτι δεν λειτούργησε)!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.