Jump to content



Μεταξύ δύο μητρικών: Η ώρα της επιλογής


hayabusa

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Μιας και η μητρική της υπογραφής (asus crosshair iv formula) αποφάσισε να πεθάνει (και πέρασε rma) και ο ιδιοκτήτης της (ο γράφων) περιμένει την πρόταση αντικατάστασης από το eshop είπα να πάρω και μερικές γνώμες ακόμη για το ποια θα την αντικαταστήσει πριν πάρω την όποια απόφαση

Με βάση τα χαρακτηριστικά της προηγούμενης είμαι ανάμεσα στις δύο που φαίνονται στην παρακάτω εικόνα

attachment.php?attachmentid=47698&stc=1&d=1326830092

Εσείς ποια προτείνετε; Στην πράξη θα δω κάποια διαφορά στον ssd πχ (λόγω του sb-950, από το 850 που είχα μέχρι τώρα) ή οπουδήποτε αλλού ;

Επίσης να υποθέσω ότι με την επιλογή της 990 δεν θα αποφύγω το φορμάτ ε;

Rock n roll παίδες :)

Ευχαριστώ :)

post-3673-1416075749,6791_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

φανταζομαι εχεις win7 οποτε δεν θα εχεις θεμα με το 890 το 990fx.

2ον αν πω καμια απο τις 2 θα με πεις κακο? :p

η 890φχα ud7 που ειχα ειχε καποια προβληματακια με το Boot και τους δισκους.

η 990 λενε οτι εχει θεματα με το vdroop και γενικα η μονη μητρικη που λεει να παρεις ειναι η crosshair 5 και η sabertooth :)

Επίσης, γιατι κοιτας μονο σε gbt?

Link to comment
Share on other sites

Κανένα θέμα, είμαι ανοικτός σε όλες τις προτάσεις ;)

Με win 7 ναι, οκ, καλό αυτό.

Αν και ακόμη δεν ξέρω τι πρόταση θα μου κάνει το eshop την formula v ο μόνος λόγος που δεν την κοίταξα είναι οτι φοβάμαι πως θα πρέπει να δώσω και καμιά διαφορά 50€ (ή και παραπάνω).

Η Sabertooth πολύ καλή περίπτωση οντως, μου είχε ξεφύγει για κάποιο λόγο.

Θα δω τι θα μου πουν και θα επανέλθω λοιπόν.

Αν ως τότε υπάρχει κάποια άλλη πρόταση πολύ ευχαρίστως να τη συζητήσουμε :)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9306]AMDnord[/MENTION] [MENTION=17068]H4ckerman[/MENTION] και λοιποί,

Μς πήραν τηλέφωνο πριν λίγο και μου πρότειναν αυτή: GIGABYTE 990FXA-UD5 RETAIL - - E-SHOP.GR

Τι λέτε;

Επειδή πρέπει να φύγω και θα λείψω για κάποια ώρα, αν ειναι εύκολο ρίξτε μια ματιά και πείτε γνώμες.

Αν βρείτε και καμία που να είναι και άμεσα διαθέσιμη (γιατί ούτε η v formula, ούτε η sabertooth ειναι) ακόμη καλύτερα :)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :T:

Link to comment
Share on other sites

άμα δεν εχουν sabertooth, χτυπα την ud5 απλα κοιτα να ειναι το rev1.Χ γιατι το 1.0 ειχε καποια θεματακια, (το εμαθα χθες αυτο και δεν ειμαι σιγουρος για τους αριθμους των ρεβιζιον) αλλα ειναι κριμα να εχει 160 η saber και 180 η ud5 και να μην την εχουν διαθεσιμη :S

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9306]AMDnord[/MENTION]

Ξαναπεσε το μάτι μου σε αυτή (GIGABYTE GA-890FXA-UD7 RETAIL - - E-SHOP.GR ) που την έχουν άμεσα διαθέσιμη.

Το πρόβλημα που αναφέρεις στο πρώτο σου ποστ τι ήταν ;

Βασικα εγώ μόνο τον ssd θα βάλω μέσα. Οι υπόλοιποι είναι εξωτερικοί.

Και btw, γιατι το eshop την έχει 223€ ενώ στο σκρουτζ βλέπω οτι ξεκινάει από πολύ χαμηλότερα ; Gigabyte GA-890FXA-UD7 | Skroutz.gr

Υπάρχει κάποια διαφορά που δεν βλέπω ;

edit: ΔΙαβάζω ότι η συγκεκριμένη είναι γομαράκι. Υπάρχει περίπτωση (αν την έπαιρνα) να μην χωρέσει στο armor jr ;

Link to comment
Share on other sites

οτι θεματα ειχαν τα 990 της gbt, λενε οτι εχουν fixaristei με το νεο revision, για αυτο σε ειπα να το τσεκαρεις ;)

η 890 καλη ειναι αλλα imo δεν υπαρχει λογος να πας σε 890 ενω υπαρχουν 990 στην αγορα και επισης εμενα εχανε δισκους, κολλουσε στο loading operating system κλπ τετοια χωρις λογο. (ειχα 2 ιδιες μητρικες) και ο δικος παιζει ακομα κομπλε σε συστημα με άλλη gbt 890g

την εχουν τοσο γιατι στην πουλανε καινουρια, εγω τις ειχα παρει 300€ each!

einai XL-ATX οποτε θα τα βρεις λιγο σκουρα με το armor εκτος αν το γυρισεις σε BTX και πανε τα pci προς τα πανω που εχει λιγο παραπανω κενο απο οτι βλεπω σε σχεση με το κανονικο ATX οπου θα βρισκει στο πατωμα η μητρικη :hehe:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μια που ακόμη είμαι στην αναμονή και δεν είχα καμία ενημέρωση από το κατάστημα για το τι γίνεται, αποφάσισα να πάρω το πρωί τηλέφωνο και να τους τρίξω λίγο τα δόντια.

Προ ολίγου λοιπόν, με ξαναπήρε ο ίδιος υπάλληλος, και μου είπε πως η μητρική αναμένεται την Τετάρτη. Δεν ξέρω αν όντως ειναι έτσι (θα φανει σύντομα) αλλά τουλάχιστον ξεκουνήσανε λιγάκι.

Ελπίζω να επανέλθω σύντομα με πιο ευχάριστα νέα.

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορώ να κάνω και κάτι άλλο για την ώρα. εκτός ισως από τα πήγαινα στο Μενίδι και να κάνω φασαρία αλλά δεν έχω το χρόνο ούτε και τη διάθεση.

Ελπίζω να προχωρήσει το πράγμα αύριο...Ίδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

βασικά έβγαλα άκρη με το RMA αλλά τώρα προσπαθώ να βγάλω άκρη με τα καλώδια.

Μιλάμε ότι αν μυο έδιναν ένα σένιο μηχάνημα και μου έλεγαν, κάντο όσο πιο ρημάδι γίνεται, τέτοιο μπλέξιμο δεν θα είχα κάνει...Χάλι μαύρο, αλλά τεσπα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.