Jump to content



Ειδικές ρυθμίσεις (?) για VELOCIRAPTOR SATA3 300GB σε WIN7 64bit


koinos123

Recommended Posts

Όχι! Αναγκάστηκα και τον έστειλα στο εξωτερικό και σήμερα παρέλαβα τον νέο.

Την ιστορία με το Πλαίσιο θα την ανεβάσω αύριο έτσι για να μαθαίνουν οι νέοι και να θυμούνται οι παλαιοί...

Link to comment
Share on other sites

Θα θέλαμε να μοιραστείς την εμπειρία σου.

Αύριο, αύριο.

Και να διορθώσω κάτι, ο 500αρης δεν ήταν WD αλλά Seagate.

Μήπως ξέρει κανείς αν υπάρχει Seagate Ελλάδος; Στο site τους δεν αναφέρει για υποκατάστημα Ελλάδος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν συμφωνώ μαζί σας... Σιγά το πράγμα να έχει έναν bad sector. Εγώ έχω δίσκους 750 ΓΒ και 1,5 ΤΒ που επί χρόνια έχουν μερικούς bad sectors και δουλεύουν μια χαρά χωρίς κανένα πρόβλημα. Και ούτε σκέφτηκα ποτέ αντικατάσταση κλπ. Θα ανησυχούσα μόνο αν οι BS άρχιζαν να αυξάνονται σταδιακά.

Άλλωστε υπάρχει πρόβλεψη και στο ίδιο το firmware του σκληρού, αν εμφανιστεί bad sector να μεταφερθεί στην spare area που υπάρχει για αυτό τον σκοπό.

Εξάλλου και το HD Sentinel το λέει, ότι προς το παρόν δεν χρειάζεται να γίνει κάποια ενέργεια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά στο WD με ένα weak point ξεκινήσαμε πριν από δύο μήνες και σήμερα είμαστε στο too many bad sectors.

Κρίσιμο είναι επίσης το τι δεδομένα έχεις στους δίσκους σου. Αν είναι να χάσω τα win και μερικά παιχνίδια, δεν με νοιάζει. Αν όμως είναι οι φωτογραφίες μου...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά στο WD με ένα weak point ξεκινήσαμε πριν από δύο μήνες και σήμερα είμαστε στο too many bad sectors.

Κρίσιμο είναι επίσης το τι δεδομένα έχεις στους δίσκους σου. Αν είναι να χάσω τα win και μερικά παιχνίδια, δεν με νοιάζει. Αν όμως είναι οι φωτογραφίες μου...

Εγώ δεν μίλησα για weak sectors αλλά για bad sectors. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.

Η WD έχει μια αδυναμία στους weak sectors. Είχα και εγώ σε έναν από τους δύο raptor 72 GB που έχω, και στον οποίο είχα το λειτουργικό προ SSD εποχής. Ο ένας weak sector έγινε δύο, τρεις, τέσσερις κλπ. και πριν προλάβω να μελετήσω την κατάσταση, τα 7 άρχισαν να εμφανίζουν file system errors και... λήξις.

Ενώ ήταν στην εγγύηση ακόμα ο δίσκος, σκέφτηκα αντί να ταλαιπωρούμαι με rma στην WD, να δω μήπως μπορώ να τον φτιάξω με software. Κατέβασα τα επίσημα εργαλεία της WD, έκανα ολική διαγραφή του δίσκου (zero filling) και... νατος ο ολοκαίνουριος δίσκος μου! Έκτοτε με υπηρετεί ως data disk πλέον, εδώ και δύο χρόνια σχεδόν, χωρίς να εμφανίσει μέχρι σήμερα οποιοδήποτε πρόβλημα.

Για το θέμα των δεδομένων που λες, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι πάντα παίρνουμε BACKUP. Εγώ προσωπικά για τις φωτογραφίες των παιδιών μου κρατάω ΤΕΤΡΑΠΛΟ backup, σε δύο εσωτερικούς δίσκους και δύο εξωτερικούς, και συγχρονίζω με ειδικό πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.